Jump to content



NVME ssd για επαγγελματικο laptop


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα ενος καινουριου ssd.

 

Το λαπτοπ της δουλειας (dell latitude e5470) ειχε ερθει με εναν Μ.2 liteon l8h-256v2g (2280) ο οποιος δε με ειχε εντυπωσιασει (σε σχεση με εναν 840 pro sata που εχω δοκιμασει σε αλλο λαπτοπ), αλλα δεν παραπονουμουν διοτι γνωριζω ποσο πιο γρηγορoς ειναι απο οποιονδηποτε HDD.

 

Στο σπιτι  εφτασε πλεον ενας μικρος coffee lake με μητρικη Asrock Z370M-ITX/ac και σκεφτομαι να βαλω τον liteon στο desktop (που δεν καιγομαι για ταχυτητες) και να αγορασω εναν 500αρη nvme για το laptop. Ποιον προτεινετε? 960 EVO? OCZ RD400? Καποιον αλλον που να μην ξεφευγει πολυ παραπανω στην τιμη ή φθηνοτερος? Διαβασα οτι καποιοι γρηγοροι Samsung εχουν θεματα με throttling και overheating τα οποια θα προτιμουσα να τα αποφυγω σε laptop οπου θα μπορουσαν να επηρεασουν τοσο τη θερμοκρασια οσο και την αυτονομια.

 

Προτιμω ελληνικο καταστημα. Να σημειωσω οτι ψαχνοτας στο forum της dell αναφερθηκε οτι το interface παιζει μονο με 2 lanes.

 

* Εχω ssd πανου απο το 2009 και γενικως αρνουμαι να καθισω σε υπολογιστη με hdd (σε σημειο που προτιμω να δωριζω εναν ssd για να μην τρελαινομαι)

 

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση, αλλα εχω το extra bracket, γιατι ήδη εχω τοποθετημένο έναν Μ2 sata!

 

Αλλα μιας και θα χρειαστεί άλλος ένας, τί ειναι το καλύτερο που θα μπορούσα να προσθέσω στο λαπτοπ? Βλέπω pro και evo, βλέπω ocz και crucial και διαβάζω και για κάποια προβλήματα. Γι αυτο ρωτάω και εδω στο λαμπ που κάποιοι το έχουν σπουδάσει..! :)

Link to comment
Share on other sites

εφ'όσων βεβαιωθείς οτι παίρνει nvme δισκο (γιατι αυτος που εχεις δοκιμάσει είναι sata), τοτε ναι ο 960 evo ειναι απο τις καλύτερες επιλογες αν και θα περιοριζεσαι στα 1600mb/s λογω pcie 3.0 x 2 lanes.

 

Δεν θα χεις θεμα με θερμοκρασίες , καταναλωση και throttling. Με 2gb/s θα πρεπει να γραψεις εκατονταδες συνεχομενα για να ζεσταθεί ή να τρεχεις benchmarks και κρυωνει σε δευτερολεπτα μολις σταματησει. Αverage θερμοκρασια παντως ειναι γύρω στους 40-45 βαθμους

 

απο κει και περα οτιδηποτε με Phison PS5007-E7 controller μια χαρα εναλλακτικη ειναι αν τους βρεις φθηνοτερα (Patriot hellfire, corsair mp500, mydigitallssd bpx )

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Eddie από τη στιγμή που το drive θα δουλεύει στην μισή ταχύτητα και έχεις και bracket throttling δεν θα παίξει.

Τώρα για την επιλογή του M.2, προσωπικά θα πήγαινα σε 960 EVO αν δεν θες να πληρώσεις το premium του PRO αλλά όχι σε κάτι λιγότερο γιατί για μένα δεν αξίζουν τη διαφορά τιμής. Άσε που από τους περισσότερους Phison o 960 EVO είναι φθηνότερος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω τί γνωμη εχετε για τον SM961? .. κοιταξα μερικα reviews και ο 960 EVO ειναι πολυ δυνατος σε sequential και random.

Ομως πατωνει σε σεναρια που ειναι "θεωρητικα" πιο κοντα στην πραγματικη χρηση οπως  το 80 Percent Sequential Mixed Workload και το 80 Percent Random Mixed Workload του toms. Οπως για παραδειγμα σε χρηση γραφειου με day-to-day desktop workloads οπου εχει καποιος πολλες εφαρμογες ανοιχτες, αλλα καμια δεν ειναι πολυ βαρια οπως audio/video production, large batch image editing, similar workloads, etc..

 

Σε battery runtime δε, ειναι απο τους χειροτερους και βγαζει 2+ ωρες λιγοτερο απο τον 950 Pro ο οποιος αν θυμαμαι καλα θεωρουταν power hungry. Ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα σε χρηση laptop..? Δειτε και το παρακατω γραφημα. Ο SM961 παιζει αρκετα κοντα στον 950 οπως και στα περισσοτερα benchmarks με μοναδικη εξαιρεση νομιζω το random write.

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8z

 

Πώς σας φαινεται ο SM961?

 

Ευχαριστω για ΟΛΕΣ τις απαντησεις και, ναι, υποστηριζει nvme γιατι ακομη και το mrmemory προτεινει 960 EVO και PRO για αναβαθμιση, αλλα τους εχουν βαλε πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

toms hardware εχει κάνει πόσες μετρήσεις σε πόσους δίσκους, οποτε τι παραπανω να σου πω εγώ?

 

Το μονο που μπορω να σε πληροφορήσω εγω ειναι οτι

 

1ον οι μετρήσεις έγιναν με τον samsung driver 2.1 και εχουν βγει νεοτεροι απο τοτε που μπορει να αλλάζουν την καταναλωση είτε προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο, και

 

2ον οτι μπορεις να κρατήσεις τον microsoft driver που καταναλώνει λιγοτερη ενεργεια αλλά ειναι και λίγο πιο αργος απο αυτον της samsung. To χε γραψει σε ένα άλλο review που εκανε συγκρισεις στους drivers ειτε στο toms hardware ειτε στο anandtech , δεν θυμαμαι ακριβως

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On ‎10‎/‎31‎/‎2017 at 9:53 AM, gaig said:

Ευχαριστω παιδια για ολες τις γνωμες/υποδειξεις! Μολις γινει η αναβαθμιση, θα ενημερωσω για εντυπωσεις!

 

Εχω εδώ και λιγο καιρο το δισκακι, αλλα δεν ειχα προλαβει να τρεξω κατι. Με δεδομενο ότι εχω pcie 3.0 x 2 lanes, δεν είναι λιγο χαμηλα τα 4Κ?

as-ssd-bench Samsung SSD 960  15-Jan-18 10-16-25.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω στο γραφειο μια μητρικη ASUS Z97I-PLUS με ελευθερo τo slot για καρτα γραφικων (1 x PCIe 3.0 x16).

Μπορω με εναν ανταπτορα απο pcie σε m.2 να βαλω και εκει εναν nvme δισκο? Ποιον ανταπτορα να προτιμησω απο την αγορα (ελληνικη ή ξενη)?

 

Αξιζει να παω σε PRO ή και παλι με κοβει κατι οποτε καλυτερα σε EVO?

 

Επανερχομαι γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τον 960 EVO και μου μπαινουν κι αλλες σκεψεις..

 

 

πχ αυτη η κινεζια..?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις. Δεν θα σε κόβει. Από αντάπτορα πάρε έναν lycom. Καλό είναι να έχεις και την έκδοση 2604 του BIOS. Υπάρχουν αντάπτορες και με ψύκτρα αλλά είναι ακριβότερες, γύρω στα 35 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pasjohn said:

Μπορείς να βάλεις. Δεν θα σε κόβει. Από αντάπτορα πάρε έναν lycom. Καλό είναι να έχεις και την έκδοση 2604 του BIOS. Υπάρχουν αντάπτορες και με ψύκτρα αλλά είναι ακριβότερες, γύρω στα 35 ευρώ.

 

Ωπ, ξεχασα το λινκ. Αυτη εδω που ειναι και Χ16? https://www.amazon.com/adapter-interface-Suppor-Express-2230-2280/dp/B07432BRBY

Ή το Χ4 αρκει για να εξαντλησει τις δυνατοτητες ακομη και του PRO?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το x4 αρκεί αλλά πάρε τον lycom που είναι δοκιμασμένος. Κοστίζει τα 2πλάσια βέβαια μαζί μετα μερταφορικά αλλά θα είσαι σίγουρος. Αυτό που έβαλες είναι noname και δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, pasjohn said:

Καλό είναι να έχεις και την έκδοση 2604 του BIOS. 

 

Φτανταζομαι εννοεις 2704 που ειναι και η τελευταια? Ή οντως εννοεις downgrade σε 2604 που ηταν και η πρωτη που υποστηριζει nvme?

Link to comment
Share on other sites

Την 2604 που είναι για nvme. Στην δικιά μου την μητρκή παρόλο που δεν είχα κάνει το update αναγνώρισε κανονικά τον Μ.2 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στη συνέχεια βέβαια έκανα και το Update για να είμαι 100% σίγουρος.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pasjohn said:

Την 2604 που είναι για nvme. Στην δικιά μου την μητρκή παρόλο που δεν είχα κάνει το update αναγνώρισε κανονικά τον Μ.2 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στη συνέχεια βέβαια έκανα και το Update για να είμαι 100% σίγουρος.

 

Ok, κατανοητο. Απο τη στιγμη, ομως, που η 2604 ειχε υποστηριξη για nvme, δεν ειναι επομενο να εχουν και ολες οι μεταγενεστερες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.