Jump to content



Ποιους Noctua για in-take?


env0y

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω στην άκρη 2x NF-A15 4-pin PWN 140mm

nc.thumb.jpg.79fe6c27b6c61c58cadeffa5bb4d53b9.jpg

 

Αυτήν την στιγμή στο σύστημά μου για μπροστινούς in-take έχω 2x NF-P14 redux 1500 rpm ή 1200 rpm δεν θυμάμαι καλά θα πρέπει να κοιτάξω,

 

Αξίζει να κάνω τράμπα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το τρέξιμο δεν είναι καλό πράγμα! :(

Έστω και καθυστερημένα. . .

Οι εφεδρικοί που έχεις είναι αρκετά καλύτεροι και πιο ήσυχοι από τους redux.

Αν οι redux είναι 1200 rpm τους αλλάζεις αβλεπί! ! !

Αν είναι 1500rpm σκέψου πως τους δουλεύεις, αν τους δουλεύεις χαμηλότερα από το μέγιστο, τότε άλλαξέ τους, αν τους έχεις πάντα τσίτα γκάζια, και το έχεις ανάγκη αυτό ίσως δεν πρέπει να τους αλλάξεις. Πάντως εγώ θα έκανα μια δοκιμή έτσι από περιέργεια ! :p

Κάτι που πρέπει να προσέξεις είναι ότι οι NF-A15 δεν έχουν οπές στήριξης στο 140χ140 patern αλλά στο 120 χ 120 ! 
Επιπλέον  δες στο κουτί σου τις θέσεις στήριξης και αν τυχόν υπάρχουν τίποτε "περιέργα" λαμάκια να μπαίνουν μέσα στη ροή του αέρα!

Αν κρατήσεις τους redux στήριξέ τους με Rubber screws σιλικόνης, αν δεν τους έχεις ήδη έτσι !

Καλή συνέχεια και ενημέρωσε για το τι έκανες! :)  

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις αλλαγές και είδα ότι με τους Redux είμαι 1-2 βαθμούς πιο κάτω και επίσης αισθητικά είναι πιο όμορφοι απλά οι NF-A15  είνια πιο ήσυχοι.

Παρακάτω είναι οι θερμοκρασίες του συστήματός μου με 18 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου.
 

Idle
Capture.thumb.PNG.88bcbf78e256ad2f7f3b075136f8c273.PNG

 

Και με Prime95
load.thumb.PNG.17ad518b631b544fb25393adafbd6be1.PNG

 

Πολύ μεγάλες διαφορές απ'ότι βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις θερμοκρασίας έχουν μια "ελευθερία"  . . . :)

Ο αισθητήρας της CPU δεν λέει τη σωστή θερμοκρασία, (δείχνει 2 βαθμούς κάτω από το περιβάλλον), αλλά έστω και αν αυτό οφείλεται στο θερμόμετρο χώρου που έχεις, καλό θα ήταν να μετρήσεις με κάποιο ανεξάρτητο θερμόμετρο τις θερμοκρασίες για να έχεις μια καλύτερη συγκριτική εικόνα.

Δοκίμασε και με ανοιχτό το κουτί να δεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.