Jump to content



Dell precision 7720 ή Lenovo ThinkPad P71


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγοράσω έναν από τους παρακάτω 17,3'' φορητούς υπολογιστές. (τονιζω εξ' αρχης οτι βαρος και φορητοτητα δεν με απασχολουν)

 

https://www.dell.com/en-us/work/shop/workstations-isv-certified-dell/new-precision-7720/spd/precision-17-7720-laptop/xctop772017_us_sapp
https://www3.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/ThinkPad-P71/p/22TP2WPWP71

Η χρήση είναι κυρίως για λογισμικό αρχιτεκτονικής / CAD.
Το configuration ειναι σχεδον ιδιο, οποτε πιστευω σε θεμα αποδοσης/επιδοσης ειναι σχετικα ισαξια με μικρες διαφορες.
Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο, ειδικά όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, την αξιοπιστία και την απροβληματιστη λειτουργία;
Σκοπεύω να κρατήσω αυτό το φορητό υπολογιστή για αρκετά χρόνια.
Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας!

ΥΓ. πιστεύετε ότι η οθόνη UHD είναι ευχρηστη/αξιοποιησιμη σε ένα φορητό υπολογιστή 17 (φοβαμαι μην τα εικονίδια / κείμενο ειναι μικροσκοπικά) ή θα πρεπει να παραμείνω στο FHD;

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 7710 και έχω το 7720. Το 7710 για 1+ χρόνια δεν έκλεισε ποτέ εκτός από τα restart για updates των Windows. Δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με το λάπτοπ. Το 7720 για την ώρα δουλεύει non stop για 6 μήνες και αυτό μόνο για updates των Windows εκλεισε πάλι χωρίς το παραμικρό θέμα. 

Γενικά νομίζω σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει κάποιο λάπτοπ που θα σου παρουσιάσει θέμα. Περίμενε βέβαια να ακούσεις και γνώμες άλλων.

 

Όσο για το UHD το είχα στο 7710 και δεν ήταν εύχρηστο. Το 7720 το πήρα με απλή Full HD.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος sundance έγραψε:

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο, ειδικά όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, την αξιοπιστία και την απροβληματιστη λειτουργία;

 

Αμφότερα. Προφανώς δεν θα συναντήσετε προβλήματα σε κανένα από τα δύο, καθώς σ' αυτό το τιμολογιακό επίπεδο ο ποιοτικός έλεγχος είναι πολύ σφιχτός. (Πάντως, η Dell έχει αποτελεσματικό έλεγχο παραγωγής και στις φθηνότερες γκάμες).

 

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Όσο για το UHD το είχα στο 7710 και δεν ήταν εύχρηστο. Το 7720 το πήρα με απλή Full HD.

 

Σε 17άρα οθόνη το UHD μάλλον θα σας ενοχλήσει, ενώ πρέπει να βεβαιωθείτε πως οι εφαρμογές που χρησιμοποιείτε υποστηρίζουν ικανό scaling των εργαλειοθηκών. (Τα large buttons του Acad 2013 επαρκούν οριακά). Αλλιώς, ξεχάστε το. Η λογική λέει να το πάρετε με FHD, να το παρκάρετε σε docking station και να δουλεύετε σε εξωτερική οθόνη UHD, 27-28άρα. Εν συγκρίσει προς το FHD, το UHD είναι μακράν ανώτερο -πιο ευρύχωρο- περιβάλλον εργασίας, καθώς ο χώρος σ' αυτήν την ανάλυση είναι 4πλάσιος - είναι σαν να έχετε μπροστά σας 2x2 συστοιχία οθονών FHD.  

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα έχω 24'' με FHD. Το ppi είναι 92 και μου φαίνεται πολύ εύχρηστο, ούτε λίγο ούτε πολύ. 

 

Σε 28'' και uhd πάω στα 157, δηλαδή σε τρομακτικά μικρα εικονίδια. 

 

Ακόμη και στις 32'' με 137 πιστεύω πάλι το μέγεθος ίσως είναι δύσχρηστα μικρό. 

 

Πιο λογικό μου φαίνεται να πάει κάποιος στις 40'' σε 

uhd που πλέον το ppi είναι 110, οπότε φαίνεται πιο εύχρηστο. 

 

Τι λέτε? 

 

Υγ. Δεν μιλάμε για παιχνίδια αλλά εφαρμογές γραφικών, αρχιτεκτονικής και λοιπές εφαρμογές γραφείου. 

Έγινε επεξεργασία από sundance
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.