Jump to content



phishing παρά λίγο


serpico75

Recommended Posts

Ubuntu και opera 47

 

Στο thunderbird που έχω στο ubuntu 15.10, είδα ένα παλιό mail στα bulk με τίτλο 'Verification code' για yahoo. Είναι ένα παλιό mail, που ούτε είχα ασχοληθεί. Τέλος πάντων, μπήκα, και είχε πολύ λίγα λόγια:για να εξασφαλίσετε τον λογαριασμό σας yahoo, κάντε click στο button. Πώς την πάτησα, και έκανα click. Με στέλνει από τον thunderbird στον opera, και κοκκινίζει όλη η οθόνη, με σχετικό μήνυμα από τον opera ότι μάλλον πρόκειται για επικίνδυνο link. Θέλετε να συνεχίσετε ή όχι; Φυσικά, ούτε καν όχι δεν πάτησα. Έκλεισα το tab, και η ιστορία σταμάτησε εκεί. Με έσωσε ο Opera. Λειτούργησε ατο ubuntu σαν πολύ δυνατό antivirus!!

 

Η βοήθειά σας:χωρίς, όπως σας περιέγραψα, να έχω δώσει στοιχεία τού λογαριασμού yahoo mail, είναι απαραίτητο να αλλάξω password; Μάλλον για phishing πρόκειται, αλλά το phishing, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει να κάνει μόνο με το να δίνεις στοιχεία. Μπορεί να κλέψει cookies ο attacker, και έχει τα στοιχεία σου. Πάντως, αυτό έγινε την Παρασκευή. Εδώ και 48 ώρες. Εάν είχα πρόβλημα, δεν θα είχε φανεί; Εσείς τί λέτε;

 

υγ λόγω του ότι όλα αυτά έγιναν σε ubuntu   περιβάλλον, ακόμα και ο opera να μην το έκοβε, νομίζω δύσκολα θα είχε κάποιος πρόβλημα. Λόγω ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην πατάς σε τέτοιους συνδέσμους. Λογικά εκεί που θα σε έστελνε θα σου ζήταγε να βάλεις το user-pass σου και έτσι θα στα έκλεβαν.

Πάντως η λειτουργία της προστασίας από phising sites είναι του browser οπότε δουλεύει σε όλα τα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.