Jump to content


Gaming headset 50-80€


Recommended Posts

Λοιπόν, εν τάχει:
 
Θέλω gaming headset (καλή ποιότητα ήχου, καλό μικρόφωνο, και να μην σε πιάνει το κεφάλι σου μετά από κάποια ώρα χρήσης , να έχει δηλαδή μαξιλαράκια και στον σκελετό). Δευτερεύουσα χρήση για μουσικούλα από YouTube. Θα καρφωθεί στην μητρική της υπογραφής μου. Με μια πρώτη έρευνα σκέφτομαι το ΗyperX Cloud Stinger ~56€ ( https://www.skroutz.gr/s/10014157/HyperX-Cloud-Stinger.html?from=autocomplete&keyphrase=hyperx+cloud+stinger ).
 
Άλλες προτάσεις στο εύρος τιμών που αναφέρω; Μέχρι 65 θέλω να δώσω, αλλά αν πραγματικά αξίζει και είναι μεγάλη η διαφορά μπορώ να φτάσω και μέχρι τα 80. Φυσικά αν υπάρχει και λύση "μη-brand" κάτω από 50, δεν θα με χαλάσει καθόλου....
[mention=35151]GruntGR[/mention]
 
Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
 


Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το ευρος τιμων τα kingston hyper x cloud ειναι αυτα που μαζευουν τις περισσοτερες θετικες κριτικες. Καλος ηχος, καλη κατασκευη και ανεση, και μακραν καλυτερη αποδοση οσον αφορα τη μουσικη ακροαση σε συγκριση με αλλα gaming headsets ακομα και αρκετα υψηλοτερης τιμης. Το μονο θεμα που αναφερεται συχνα ειναι ενα προβλημα στη ροδελα αυξομειωσης της εντασης που μετα απο καιρο χρησης κανει καποια παρασιτα οταν τη γυριζεις. Εκτος απο αυτα, παραμενοντας παντα μεσα στο μπατζετ η steelseries εχει τα siberia 100 και siberia 200, η logitech τα G430 και η creative τα tactic 3d rage τα οποια και θα προτιμουσα με τη σειρα που τα εγραψα αν και πανω κατω ιδια πραγματα ειναι. 

Αν δεν ειναι υποχρεωτικη η υπαρξη μικροφωνου θα εσβηνα εντελως την κατηγορια gaming headset και θα κοιτουσα για headphones παντως.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το ευρος τιμων τα kingston hyper x cloud ειναι αυτα που μαζευουν τις περισσοτερες θετικες κριτικες. Καλος ηχος, καλη κατασκευη και ανεση, και μακραν καλυτερη αποδοση οσον αφορα τη μουσικη ακροαση σε συγκριση με αλλα gaming headsets ακομα και αρκετα υψηλοτερης τιμης. Το μονο θεμα που αναφερεται συχνα ειναι ενα προβλημα στη ροδελα αυξομειωσης της εντασης που μετα απο καιρο χρησης κανει καποια παρασιτα οταν τη γυριζεις. Εκτος απο αυτα, παραμενοντας παντα μεσα στο μπατζετ η steelseries εχει τα siberia 100 και siberia 200, η logitech τα G430 και η creative τα tactic 3d rage τα οποια και θα προτιμουσα με τη σειρα που τα εγραψα αν και πανω κατω ιδια πραγματα ειναι. 
Αν δεν ειναι υποχρεωτικη η υπαρξη μικροφωνου θα εσβηνα εντελως την κατηγορια gaming headset και θα κοιτουσα για headphones παντως.
Λες για τα cloud σκέτο και όχι τα cloud Stinger?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Το cloud stinger ειναι κατωτερο και οικονομικοτερο μοντελο απο το "σκετο" cloud. Αυτο δε σημαινει βεβαια πως ειναι κακο headset.

Απλα για να σου δωσω να καταλαβεις, καπου καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο οπου εδινε την πληροφορια οτι το hyperx cloud ειναι ενα ακουστικο που αρχικα ειχε σχεδιαστει για audiophile χρηση και οχι ως ενα ακομα gaming ακουστικο. Δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω ομως που το ειχα διαβασει για να το ποσταρω. Αυτο λοιπον, σε συνδυασμο με την καλη ποιοτητα και της κατασκευης του δικαιολογει το γεγονος οτι πολλα τεχνολογικα sites μεσω reviews η βιντεο του αφηνουν παρα παρα πολυ καλες κριτικες, ενω συχνα θα τα δεις και στην πρωτη θεση σε προτεινομενες λιστες. Εδω ο linus παρολο που εχει ιδιαιτερο στυλ λεει μερικες αληθειες και για το συνολο των gaming ακουστικων αλλα και για τα cloud

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ από μικρή έρευνα και χωρίς να είμαι ειδικός καταλήγω στα hyperX (το μικρόφωνο μου είναι απαραίτητο), αλλά 80 ευρώ για 1 χρόνο εγγύηση και με το γνωστό πρόβλημα του "σκρατς" στη ροδέλα του volume, δεν με πείθουν..... Προφανώς είναι πολύ καλό headset, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό και συμφωνώ. Απόλειοντας τα cloud εγώ θα ξόδευα γύρω στα 50 για ένα gaming headset. Steel series, creative και Logitech θα κοιτούσα κυρίως έχοντας μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην πρώτη μιας και φαίνονται πιο στιβαρές κατασκευές και με καλύτερα μαξιλαράκια. Και βλέπω ότι έχει βγάλει  και τη σειρά arctis που δεν την ήξερα, ίσως είναι  καινουρια.

Επίσης θα σε παροτρύνω να δεις και τα hyper X revolver που παίζουν στα 90 ευρώ ενώ είχαν περίπου 130 λίγους μήνες πριν. Είναι ένα καλό ακουστικό, κοντά στο μάξιμουμ μπάτζετ σου. Εγώ προσωπικά δεν θα τα έπαιρνα αλλά ίσως εσένα σε ενδιαφερει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, icy20 said:

Γιατι δεν μπορειτε ρε παιδια να τα αφηνετε σε μια ενταση τα ακουστικα και να αλλαζετε ενταση απο το λειτουργικο?

 

Συνήθως η ένταση είναι σε κάποια στάθμη από το λειτουργικό για χρήση με τα ηχεία. Προσωπικά όταν βάζω ακουστικά στα παιχνίδια (π.χ. βράδυ για να μην ενοχλώ στο σπίτι όταν κοιμούνται οι άλλοι) είναι πολύ δυνατός ο ήχος που ακούγεται από τα ακουστικά και θες έναν ροοστάτη για ρύθμιση, ενώ δεν βολεύει να βγαίνεις windows και να αλλάζεις ρύθμιση, ούτε και να το κάνεις in-game από τα μενού και την άλλη μέρα που παίζεις με ηχεία να την ξαναλλάζεις. Προσωπικά μπορώ να αλλάξω τη ρύθμιση και από τη ροδέλα που έχει το πληκτρολόγιό μου.

 

Βέβαια το "σκρατς" στη ροδέλα του ροοστάτη της έντασης (που συνήθως συμβαίνει μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω οξείδωσης και υπάρχει και ειδικό σπρέι που το λύνει), δεν μπορεί παρά να σημαίνει κακής ποιότητας κατασκευή. Δεν με νοιάζει να αυξομοιώνω την ένταση από το πληκτρολόγιο, αλλά εφόσον πρόκειται για κατασκευαστικό ελάττωμα κανείς δεν σου εγγυάται ότι σε λίγο χρονικό διάστημα δεν θα ακούς και "σκρατς" χωρίς να κουνάς καθόλου τον ροοστάτη.... Όλα αυτά σε συνδυασμό με τον 1 μόνο χρόνο εγγύηση, δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, icy20 said:

Υποψιν αυτη η ροδελλα ειναι  στην προεκταση.

Βλέπω στην υπογραφή σου ότι έχεις το εν λόγω headset. Σε σένα υπάρχει το πρόβλημα; Οι εντυπώσεις σου γενικά ποιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προσωπικά μπορώ να αλλάξω τη ρύθμιση και από τη ροδέλα που έχει το πληκτρολόγιό μου.

 Εως και "problem solved" θα ελεγα εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

αλλά εφόσον πρόκειται για κατασκευαστικό ελάττωμα κανείς δεν σου εγγυάται ότι σε λίγο χρονικό διάστημα δεν θα ακούς και "σκρατς" χωρίς να κουνάς καθόλου τον ροοστάτη

Καταλαβαινω το σκεπτικο. Αλλα υποψην μιλαμε για ενα μοντελο χιλιοαγορασμενο και που κυκλοφοραει εδω και καιρο (2 χρονια ισως) και κατι αλλο ΔΕΝ εχει ακουστει. Οποτε δεν ειναι τυχαιο. 

 

Δεν στα γραφω ωστε υποχρεωτικα να σε ωθησω προς την επιλογη τιυς, ετσι; Απλως το δικηγορο του διαβολου κανω τωρα μονο και μονο για να γινει η συζητηση πανω σε αυτο μονο το θεμα. Αν εχεις ξενερωσει, κατανοητο και σεβαστο, προχωρας παρακατω αφοβα και χωρις τυψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το βασικο μου. Αριστες ειναι οι εντυπωσεις μου. Το θεμα το εχει απο την πρωτη μερα αλλα οπως ειπα δεν μετακινω καθολου την ενταση απο το ροοστατη των ακουστικων και δεν με ενδιαφερει πραγματικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις.

 

Τελικά δεν αντιστάθηκα στην αγορά του HyperX cloud stinger μια που το πέτυχα προσφορά στα ~45 από Κωτσόβολο. Σε αυτή την τιμή πιστεύω ήταν no-brainer.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.