Jump to content



Migration λειτουργικου απο Δισκο σε στικακι


therock

Recommended Posts

Εχω ενα HP Microserver το οποιο λειτουργω ως NAS με OpenMediaVault. Επειδη θελω να απελευθερωσα μια sata θυρα, θελω να βγαλω τον εσωτερικο δισκο που εχω για λειτουργικο και νατο φορτωνα απο USB Stick. Αν χρησιμοποιωψ καποιο partition manager που επιτρεπει 1:1 disk cloning και επιλεξω ως source τον εσωτερικο και destination το στικακι, μετα θα ειναι ετοιμο να το βλαω στην εσωτερικη usb Θυρα και να τρεχω το λειτουργικο απο κει?

Link to comment
Share on other sites

Οκ δηλαδη με αυτη την εντολη μεταφερω τα παντα στο στικακι σαν να ειχα κανει το clone με καποιο utility?

 

Πηρα το στικακι θα κατσω να το δοκιμασω. Αν παει στραβα καιβδε μποοταρει δε πιστευω μετα να μη μποοταρει ουτε ο υπαρχουν δισκος

 

Το fstab ειναι κατι σα το mft των Windows

 

Link to comment
Share on other sites

Δε τα καταφερνω. ΚΑταρχας το OMV δεν εχει graphic interface περα απο WebUI, και τρεχοντας με Putty απο κονσολα /etc/fstab και sudo /etc/fstab δε εχω προσβαση στο αρχειο. Επειτα δοκιμασα και την αντιγραφη μεσω dd, και μαλλον προσπαθησε να γραψει ολο το partition οχι μονο τα αρχεια. Δηλαδη να αντιγραψει 140GB σε 16GB στικακι. Μηπως να δοκιμασω clonezilla καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Το /etc/fstab είναι αρχείο κειμένου και διαβάζεται με κάποιον text editor (pico, nano, vi, vim)

Το dd μεταφέρει bit προς bit όλα τα bits του δίσκου που έχεις στην παράμετρο if στο δίσκο/αρχείο που έχεις στο of.

Δεν είμαι σίγουρος πώς το clonezilla θα χωρέσει ένα μεγαλύτερο δίσκο σε έναν μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.