Jump to content



Κολληματα & restarts


vagtsil

Recommended Posts

Τα παραπάνω συμπτωματα μου εμφανιστηκαν εδω και κανα μηνα περιπου και ΜΟΝΟ οταν παιζω καποιο παιχνιδι.Διαπιστωσα οτι εμφανιζονται-σχεδον παντοτε- μετα απο περιπου κανα μισαωρο.Εχω κανει τα εξης :

1) Επανεγκατασταση drivers (εκτος της μητρικης και ολοι με τις προσφατες ενημερωσεις)

2) Ελεγχος θερμοκρασιων (σπανιως υπερβαινουν τους 35 για CPU & 48 για GPU

3) Ελεγχος συνδεσεων,ολου του hardware και τυχων διαρροων (W/C γαρ >>ολα Ο.Κ.)

4) Virus scanning και

5) Μemory test με το προγραμματακι της microsoft.(παρομοιο με το memt86)

Στο τελευταιο παρατηρησα οτι οι μνημες μετα απο 20-25min, αρχιζουν να φαλτσαρουν σιγα-σιγα και οδηγουμαι στο συμπερασμα οτι ισως και να ειναι αυτες η αιτία με καποια επιφυλαξη λογω του οτι δεν υπαρχει προβλημα σε καμια αλλη εφαρμογη που τρεχω (πχ.photoshop,dvd & video ripping κλπ).

Please, μη μου προτεινετε τα ιδια με αυτα που εχω κανει (για οικονομια χωρου & χρονου, γι'αυτο και τ'αναφερω... :p ),το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης και don't say FORMAT !!

Link to comment
Share on other sites

Αφού υποψιάζεσαι ότι είναι οι μνήμες, γιατί δεν δοκιμάζεις άλλες πάνω; Ή βγάλε τη μία και δες και μετά την άλλη.

Πάντως για τέτοια συμπτώματα πολύ πιθανό να φταίει το τροφοδοτικό. Αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα δυνατότερο, θα ήταν καλά. Γιατί έχεις και γερή κάρτα γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Αφού υποψιάζεσαι ότι είναι οι μνήμες, γιατί δεν δοκιμάζεις άλλες πάνω;

Δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια τετοιων δοκιμων του στυλ βαλε απο δω-βγαλε απο κει κλπ.Θα δοκιμασω με μια μνημη.Τhnx συντεκνε

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις περιθώριο για πολυτέλειες κοίτα λίγο και τον vga driver, αν παίζεις με cat 5,3 κάνε απεγκατάσταση και καθάρισμα και παίξε με παλαιότερη έκδοση 5,1 και προγενέστερη, κολλήματα είχα σε ενα μηχάνημα πρόσφατα και μόνο σε παιχνίδια και μετά απο 15-30 λεπτά παιξίματος και σταμάτησαν ώς δια μαγείας αλλάζοντας τον driver της κάρτας, το γιατί δεν το γνωρίζω αλλά αφού δοκίμασα μνήμες, ρυθμίσεις κλπ κατέληξα εκεί και δεν ξαναείχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθω στο θεμα: Drivers>> 5.4 >> +130 στο 3dmark03 κι εδω εχω το εξης ανεξηγητο.Ενω τα bench τα βγαζει χωρις κανενα προβλημα μολις το γυριζω σε loop, τοτε ξανα επανεκκινηση απο το δευτερο κιολας τεστ ειτε ειναι στη χαμηλη ειτε στην υψηλη ποιοτητα γραφικων.Τα error report των ΧΡ μία μου δειχνουν "device driver problem" και την αλλη "crash random acces memory"....

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο οτι πρέπει να τσεκάρεις το τροφοδοτικό γιατί η λογική αυτό λέει σαν αρχή αλλά εγώ θα επανέλθω λέγοντάς σου οτι το δικό μου μηχάνημα μετά τα γνωστά συμπτώματα έφτασε να μην αναγνωρίζει κάν την ΑΤΙ, μαύρη οθόνη, το mobo να φωνάζει VGA FAILED και τα μωρά στην πίστα, αυτή τη στιγμή παίζει μια χαρά χωρίς κολλήματα, μαύρες οθόνες, μπλέ οθόνες κλπ κλπ με τον CAT 5,1, απο τον 5,2 μέχρι τον 5,4 είχα τα γνωστά προβλήματα, αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι και στην δική σου περίπτωση θα γίνει το ίδιο αλλά η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυτο που λες μαλλον με τους 4.12. Το τροφοδοτικο πως να το τσεκαρω,αφου ουτε πολυμετρο διαθετω,ουτε καποιο αλλο προχειρο.Παντως μονο σε 3D games το παθαινω και ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis [Σήμερα, στις 20:31]

ρε,δοκίμασε τους drivers,ο ανθρωπος είχε το ίδιο πρόβλημα.τι chip έχουν οι kingston και σε τι mhz τις παίζεις?πολύ πιθανό και το θέμα τις τροφοδοσίας

Τα ιδια και με τους 4,12... Να δω τα chip ξεχνα το γιατι εχω κολλησει ψυκτρες και δεν τις βγαζω...Παντως ειναι κοινες (cl 2.5) απο το Ramshop αγορασμενες.Δουλευουν 5:4 και 197,6ΜΗz (βασει cpu-z)αν βοηθαει....

Link to comment
Share on other sites

εφοσον απο οτι βλεπω στην υπογραφη σου δεν εχεις τα spd τιμινγκς στις μνημες τα οποιο υποθετω ειναι 2.5-4-4-7(8), βαλε τα timings σε spd...ή χαλαρωσε τα γιατι 2-3-3-5 ειναι αρκετα σφικτα αν δεν εχεις πεσει σε γνωστα τσιπακια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 00:22]

εφοσον απο οτι βλεπω στην υπογραφη σου δεν εχεις τα spd τιμινγκς στις μνημες τα οποιο υποθετω ειναι 2.5-4-4-7(8), βαλε τα timings σε spd...ή χαλαρωσε τα γιατι 2-3-3-5 ειναι αρκετα σφικτα αν δεν εχεις πεσει σε γνωστα τσιπακια...

To έκανα οταν εβαλα τα default bios settings.... Aπό τη gigabyte μου είπαν οτι μπορεί να φταίει και το SP 2 των ΧΡ....γιατι (λεει) εχουν παρατηρησει καποιες δυσλειτουργιες μ'αυτο και μου προτείνανε να το απεγκαταστήσω και να βαλω το 1, μεχρι να βγει καποιο update απο τη microsoft.Aν δε δουλεψει κι αυτο δοκιμη σε αλλη mobo... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.