Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία αυτού του usb flash drive.

Δεν με ενδιαφέρουν οι ταχύτητες που αναγράφει και τι ταχύτητες πιάνει, έχω συνηθίσει με ταχύτητες usb 2.0 στα flash drives. 

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνει αυτό που φαίνεται στο βίντεο.

Δηλαδή να μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο PC αλλά ΚΑΙ στο κινητό μου που έχει usb type-c θύρα για τη φόρτιση/μεταφορά δεδομένων, σαν USB OTG.

 

Το κύριο ερώτημά μου είναι αν θα έχω πρόβλημα με το να το βάλω στο PC (το αν δουλεύει το OTG που λέει και στα SPECS του, μάλλον πρέπει να είναι και θέμα τύχης - έχω κατάλληλο software στο κινητό για να γίνει mount πάντως). Το USB 3.1 Type-A που λέει, είναι αντιστρόφως compatible, σωστά; Θα μπορώ δηλαδή να το βάλω στο usb 3.0 του PC μου κανονικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω φτάσει σε τέτοια επίπεδα USB (USB 3.1, type - c, OTG κλπ) και μιας και δεν σε "καίνε" και οι ταχύτητες, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το USB 3.1 είναι συμβατό με USB 3.0 (εφόσον χρησιμοποιούν και την ίδιου τύπου θύρα). Έτσι αναφέρουν εδώ, άλλωστε αυτό είναι το "ατού" του USB, η συμβατότητα μεταξύ γενεών.

Για το OTG, εφόσον το αναφέρει θα ισχύει.

Τα λέει και η ADATA!
 

Παράθεση

 

Interface 

Switchable Type-A and Type-C USB 3.1(Gen 1) connectors, backward compatible with USB 2.0/USB 3.0

...

System requirements 

MAC OS 9.0 or later
 Chromebook Pixel
 Windows XP,7, 8, 8.1,10
 Linux Kernel 2.4.2 or later
 Mobile devices running Android OS 4.0 or later
 With USB Type-C transmission joint smart phones and tablets (the device itself must support OTG   function)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα οποιαδήποτε USB stick μου είναι 4-8GB at most, και θέλω κάτι μικρό και πρακτικό για να κουβαλάω, δεν θέλω αντάπτορες. Όποτε σύνδεσα αντάπτορα στο G4 ας πούμε, είχα διάφορα θέματα με αποσυνδέσεις κλπ κλπ. Όταν σύνδεσα ένα διπλής όψης usb/micro usb OTG, δούλεψε απρόσκοπτα (δεν ήταν δικό μου όμως).

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.