Jump to content



Φρέζα τοίχου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω μια φρέζα τοίχου για μια επισκευή σε σπίτι. Ψάχνοντας είδα μερικές από τις φθηνές. Είναι κινέζικη αλλά δεν την ξέρω καθόλου σαν εταιρεία.

Ξέρει κάποιος για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/3031294/Graphite-59G370.html ή γενικά για την εταιρεία και την αντιπροσωπεία της.

Καλό Σ.Κ. και με αρκετές κατασκευές τη Δευτέρα λόγω καιρού!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνω γενική επισκευή του σπιτιού και τα ηλεκτρικά είναι από το 1958. (ένας διακόπτης και μία πρίζα ανά δωμάτιο). Το σπίτι το έχω αδειάσει αλλά τα πατώματα θα τα κρατήσω γιατί είναι σε καλή κατάσταση και έχουν ωραία σχέδια

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γιατι δε πας με τον παραδοσιακό τρόπο καλέμι και πιστολέτο; 

 

 

:p:p

 

@geochal πιστεύεις ότι θα το χρειαστείς ξανά για παρόμοια δουλειά το συγκεκριμένο εργαλείο?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η φρέζα τοίχου ενώ φαίνεται ότι κάνει ποιο καθαρή δουλειά μετά ενδέχεται να κάνει ρωγμή στο μπάλωμα του τοίχου.  Επίσης μετά θα χρειαστείς και κομπρεσέρ ή καλέμι με το χέρι να βγάλεις το κομμάτι από μέσα. Το μόνο καλό που έχει είναι ότι δεν δημιουργεί κραδασμούς στον τοίχο ώστε να σου χαλάσει και σε άλλα σημεία τον σοβά αν είναι σαθρός. Νομίζω με ένα μικρό Sds plus κομπρεσέρ και χούφτα και καλέμια-βελόνια θα κάνεις δουλειά και θα σου είναι και ποιο χρήσιμο και σε άλλες δουλειές

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλή δουλειά διότι όλη την επισκευή την κάνω μόνος μου. Το καλέμι και πιστολέτο είναι πιστεύω πιο κουραστικό. Δεν νομίζω να ξανά χρειαστώ τέτοιο εργαλείο. Μπήκα στον πειρασμό να μην το ενοικιάσω λόγω της χαμηλής τιμής αυτής της μάρκας. Γι' αυτό ρώτησα επειδή δεν ξέρω ούτε την μάρκα ούτε το εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο διορθωσε με αν κανω λαθος.

Ειναι τροχος αυτος που δείχνεις. Κοβει δηλαδη και δε δημιουργει απευθειας ενα μεγαλο λουκι οπως θα εκανε το κλασικο εργαλειο ηλεκτρολόγων 

https://www.skroutz.gr/s/7283738/Spit-F40.html

 

Αν εχω δικιο απλα θα κοψεις τη διαδρομη και στη μεση θα βαρεσεις με καλεμι να σπασεις το τουβλο που ενοχλει. Αν δεν ειναι απλος δισκος αλλα φρεζα μιας κ δε μπορω απο κινητο να βρω περισσοτερα περα απο διαμετρο δισκο κ βαθος κοπης τοτε οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς έτσι. Έχει δύο δίσκους διαμαντέ και στην μέση υπάρχει σετ με αποστάτες για να ρυθμίσεις το αυλάκι και το βάθος το ρυθμίζεις από τη βίδα. Αυτό που έχω δει είναι στα 150€ και είναι 1320 Watt

 https://www.skroutz.gr/c/1032/frezes.html?from=catspan&keyphrase=φρεζα+αυλακωσεων

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα δεν ειναι απλος δισκος.

Τι να σου πω; Δεν ξερω αν προσωπικα θα το επελεγα. Αν ομως δεν αντεχεις το κρουστικο τι να σου πω; παντως δε θα το γλιτώσεις το καλεμι οτι και να κανεις ειδικα στις γωνιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γιωργο διορθωσε με αν κανω λαθος.

Ειναι τροχος αυτος που δείχνεις. Κοβει δηλαδη και δε δημιουργει απευθειας ενα μεγαλο λουκι οπως θα εκανε το κλασικο εργαλειο ηλεκτρολόγων 

https://www.skroutz.gr/s/7283738/Spit-F40.html

Ωραία δείχνει αυτή που έβαλες.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις εχω και τις δυο. Σε einhell και impex ομως. 

Η πρωτη που εδειξες ειναι πολυ καλη για τοιχοποιια, κοβει καλα αυλακια και το ενδιαμεσο ειναι υποθεση δευτερολεπτων να πεσει με ενα καλεμακι. Αλλα το «κακο» ειναι οτι θα χρειαστεις μια σκουπα να ρουφαει αριστα! Αλλοως το λιγοτερο να βρωμισεις αν δεν δουλευει καλα ή αν το δουλεψεις χωρις σκουπα θα πεθανεις απο τη σκονη! 

Στα κυτια και τα μπουατ θα σκαψεις παλι αναγκαστικα.

Η δευτερη κανει απευθειας αυλακι, εχει συγκριτικα λιγοτερη σκονη και ενδεικνυεται για χρηση σε τοιχο με παχυ σοβα ωστε να μην βρεις τουβλο, φρεσκια τοιχοποιια απο τουβλο ή πορομπετον.

Για μπετον δεν κανει καμια, η πρωτη εξαιτιας ισχυος και η δευτερη λογω κατασκευης και λειτουργιας.

 

Παρε ενα καλο σκαπτικο και ασε τις φρεζες για αλλους! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@geochal Το σοβάντισμα θα το κάνεις ο ίδιος μετά; Έχεις ρωτήσει κάποιον σοβατζή να σου πει την γνώμη του;

Στο λέω γιατί οι πιο πολλοί προτιμάνε τον κλασικό τρόπο του πιστολέτου,γιατί το άτσαλο σπάσιμο στον σοβά δένει καλύτερα όταν θα ξανά σοβαντίσεις τον τοίχο και έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στο να μην φαίνονται τα μερεμέτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

@geochal Το σοβάντισμα θα το κάνεις ο ίδιος μετά; Έχεις ρωτήσει κάποιον σοβατζή να σου πει την γνώμη του;

Στο λέω γιατί οι πιο πολλοί προτιμάνε τον κλασικό τρόπο του πιστολέτου,γιατί το άτσαλο σπάσιμο στον σοβά δένει καλύτερα όταν θα ξανά σοβαντίσεις τον τοίχο και έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στο να μην φαίνονται τα μερεμέτια.

Όχι εγώ θα κλείσω και το χοντρό με έτοιμο σοβά και στη συνέχεια θα μπει συνεργείο για να βάψει το σπίτι (ξυσίματα, σπατουλάρισμα κλπ). Το σπίτι είναι κατασκευή 58 και η τοιχοποιία είναι φέρων οργανισμός οπότε δεν θέλω και πολλές ζημιές. Όσο για το αν φαίνονται τα μερεμέτια παίζει. Στο ισόγειο που φτιάχτηκε με κλασσικό τρόπο αλλού εμφανίστηκαν και αλλού όχι αλλά μετά 25 χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα να εμφανιστούν τα μερεμέτια μετά από καιρό,αλλά να φαίνονται από την πρώτη μέρα,αν τα κάνεις με τροχό.

Γνώμη μου,εφόσον κάνεις μόνος και το σοβά,κάνε τα σκαψίματα με πιστολέτο,χοντρό και ψιλό σοβά και άσε τα υπόλοιπα για αυτόν που θα βάψει.

Μην αφήσεις χωρίς ψιλό σοβά τα μερεμέτια για να τα σπατουλάρουν στο βάψιμο γιατί δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος geochal έγραψε:

Λοιπόν επειδή η πλειοψηφία είναι υπέρ του πιστολέτου και καθόσον υπάρχει ένα επαγγελματικό AEG θα δοκιμάσω πρώτα με αυτό και μετά βλέπουμε!!!

Κ με τροχο [αν υπαρχει] μπορεις να κανεις τα κοψιματα με δισκο δομικων υλικων...

Με το πιστολετο μετα καθαριζεις πανευκολα το εσωτερικο χωρις να φοβασαι μη σου φυγει δεξια  αριστερα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.