Jump to content



seagate central drivers και λοιπά μυστήρια...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω αυτό το - ευτυχώς κατηργημένο - κελεπούρι:

https://www.bhphotovideo.com/c/search?InitialSearch=yes&N=0&Ntt=Seagate+Central+4tb

Το οποίο όταν πήρα σερνότανε και δούλεψε μόνο όταν ένας χριστιανός εδώ μέσα μου πρότεινε να το βγάλω από το ρούτερ και να το βάλω σε ένα σουίτς παρέα με το pc.

( Μετά το εβλεπαν σχεδόν αξιοπρεπώς και τα λαπτοπ/κινητό )

 

Προχθές χάθηκε από το δίκτυο, το ξεκουμπώνω αλλάζω τα πορτάκια/πρίζες πατάω κ όπου υπάρχει power button επαναμφανίζεται σερνάμενο όπως παλιά και ξαναχάνεται.

 

Όταν το βάζω στο ρούτερ είναι πιό σταθερό, αλλά ουσιαστικά μη χρησιμοποιήσιμο...

 

Στο device manager o οδηγός του έχει ένα θαυμαστικό σε κίτρινο τριγωνάκι, τον πέταξα έκανα επανεκκίνηση ξαναβγαίνει το ίδιο.

 

Κατέβασα από τη seagate ό,τι πιο κοντινό βρηκα σε δικό του driver να το βάλω χειροκίνητα, δεν τον αναγνωρίζει...

 

Πάω να κάνω firmware update, για κάποιο λόγο γίνεται μόνο ιντερνετικά ακόμα και αν έχεις το image κατεβασμένο τοπικά, με πετάει έξω... :wall: 

( κόβεται η σύνδεση )

 

Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα είμαι όλος αυτιά!

 

υγ: μπαίνω στο σαπόρτ της σιγκέιτ, γράφω αναφορά αλλά δεν δέχεται το τηλ ( έχει υποχρεωτικό πεδίο )

΄''invalid phone number''

Κοιτάζω τη χώρα σωστή.

Βάζω κενό αναμεσα στο + και το 30, βάζω άλλα κενά ανάμεσα, βάζω το σταθερό τα ίδια, invalid phone number...

Τελικά έβαλα τον δικό τους αριθμό ( και τον πήρε :wall: ) αλλά από περιέργεια έχει στείλει κανείς στο  σαπόρτ της σιγκειτ αναφορά να μας πεί πως συμπληρώνουμε ελληνικό αριθμό τηλεφώνου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με την ''υποστήριξη'' της seagate δεν έβγαλα άκρη ( επαναλαμβάνουν τις οδηγίες που είναι ήδη γραμμένες στο knowledge base του site ... )

 

Άνοιξα το κουτί, έβγαλα από μέσα τον δίσκο και τον έβαλα μέσα σε μία εξωτερική θήκη, προσπάθησα να τον φορτώσω σε windows 7 ultimate με 2-3 εργαλειάκια που βρήκα ( ext2ifs, ext2fsd, paragon ) o δίσκος αναγνωρίζεται αλλά ζητάει διαμόρφωση ( έχω 2+ ΤΒ πράγματα μέσα, είναι εκτός συζήτησης )

 

Να συνοψίσω για όποιον βαριέται να διαβάσει τα παραπάνω.

 

Θέλω να φορτώσω* σε windows 7, δίσκο seagate 4TB που ήταν μέσα σε ''nas'' κουτί seagate central

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

*χωρίς να τον φορμάρω

 

Link to comment
Share on other sites

Από το user guide βλέπω ότι εχει κάποια led. Ανάβει στην συσκευή όπως περιγράφει παρακάτω; Σχετικά με τα windows υπάρχει πιθανότητα η seagate να χρησιμοποιεί file system με κρυπτογράφηση και να μην είναι προσβάσιμος ο δίσκος (υπόθεση κάνω).

 

image.thumb.png.ef99ac322c8b2ceef6af0c94c76f201d.png

 

 

Επίσης βρήκα και αυτό αλλά δεν γνωρίζω αν ισχύει ότι δε χάνεις data.

 

image.thumb.png.4ad6ce05c3ce5c2142bbcd08dc996e77.png

Έγινε επεξεργασία από suboy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα έχω ακολουθήσει όλα βήμα προς βήμα.

 

Όντως δε χάνεις data.

 

To θέμα είναι πως αφού κάνω reset ξαναβλέπω τον τον δίσκο, και μετά άνευ λόγου και αιτίας όταν τον χρειαστώ κάποια στιγμή βγάζει μύνημα network path lost...

 

Πριν λίγο τον ξαναέβαλα στο κανονικό του κουτί - το δικτυακό -

 

Δούλεψε με την πρώτη και με την θηριώδη ταχύτητα των 20mb/s ( μεχρι εκεί πάει )

 

Όπως ήταν πριν ξεκινήσουν τα σφάλματα.

 

Πάω να τον δω και από το laptop (win10) πουθενά, network path not found.

 

Τώρα και στον σταθερό πάλι τα ίδια, δεν είναι δυνατή η πρόσβαση, 0x80070035

 

Έχω αλλάξει πρίζες, καλώδια, έχω πετάξει τους dns, τα ίδια και τα ίδια.

 

Τουλάχιστον αν μπορούσα να τον φορτώσω σταθερά από εξωτερικό κουτί θα μπορούσα να τραβήξω τα αρχεία σιγά σιγά και μετά να τον φορμάρω και να τον έχω απλό εξωτερικό - όχι δικτυακό.

 

Αλλά με την διαμόρφωση που έχει, ούτε αυτό γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, motormount said:

...

 

Τώρα και στον σταθερό πάλι τα ίδια, δεν είναι δυνατή η πρόσβαση, 0x80070035

...

 

Δες το παρακάτω μπας..

 

Quote

Hi,

 

The error code 0x80070035 indicates that the network path is not found. This behavior occurs if the NetBIOS over TCP IP is not enabled in Windows. Please follow the steps below.

 

1. Click "Start", input "NCPA.CPL" (without quotation marks) and press Enter.

 

2. Right click on the connection that you use for the local connection, and then click "Properties".

 

3. Click Continue button to verify the administrator permission.

 

4. Click to select "Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)", and then click "Properties".

 

5. Click "Advanced" button in the open window. On the "WINS" tab, click to select "Enable NetBIOS over TCP/IP", and then click "OK" to save the setting.

 

If the issue still persists, try the following method:

 

Start type secpol.msc

 

go this path -> local policies -> security options -> network security: Lan Manager authentication level

 

-> double click and choose the second option: Send LM & NTLM- use NTLMv2 session security if negotiated

 

It maybe helpful.

 

Best Regards,

Tao

 

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω κοιτάξει και εγώ τον κωδικό του σφάλματος, αυτό δεν το είχα δοκιμάσει ( δεν δούλεψε ) όπως και άλλες λύσεις που προτείνουν για αυτό...

 

Αν μπορούσα να τον κάνω να τον δούν τα windows χωρίς φορμάρισμα ( είτε ως εξωτερικό είτε ως εσωτερικό ) θα είχα βγάλει ψιλοκαθαρίσει...

 

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

4TB = GPT και λογικά όλα αυτά τα τύπου NAS χρησιμοποιούν κάποιο linux file system.

Μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο grigas ή να δοκιμάσεις και το

 

https://www.diskinternals.com/linux-reader/

 

για να τον διαβάσεις από windows. Απλά είναι αργό.

Σιγουρέψου ότι ο ίδιος ο δίσκος είναι σε καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.