Jump to content



Τελικά 1080ti η Vega 64?


Recommended Posts

Για την 1080 ti γενικά γνωρίζουμε τις επιδόσεις της. Το θέμα είναι η Vega 64 έχει να ανεβάσει και άλλο την απόδοση της μέσο οδηγών? Θα ακολουθήσει και η Nvidia? Η θα πετάξουν πάλι καμία καινούρια σειρά? Αφήνω απέξω την Titan V. Προσωπική άποψη πάντα, δεν βλέπω να ξεκαθαρίζει το τοπίο. 

αρχείο λήψης (1).jpeg

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το γύρο δεν υπάρχει καν μονομαχία. Η 1080 Ti είναι η νικήτρια. Επίσης κοιτώντας την κατάντια της Fury(ασχέτως των μόνο 4GB), θα αμφέβαλλα κατά πόσο πλέον ισχύει στις AMD το "ωριμάζουν καλύτερα".

π.χ.

index.php?ct=articles&action=file&id=367

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε έχω αγοράσει μια από το καλοκαίρι 1080ti, απλά βλέπω ένα κοουτσαρεσμα προς την Vega64 από πολλούς. Μάρκετινγκ? Η έχει να δώσει και άλλο? 

1 minute ago, yanni said:

Σε αυτό το γύρο δεν υπάρχει καν μονομαχία. Η 1080 Ti είναι η νικήτρια. Επίσης κοιτώντας την κατάντια της Fury(ασχέτως των μόνο 4GB), θα αμφέβαλλα κατά πόσο πλέον ισχύει στις AMD το "ωριμάζουν καλύτερα".

π.χ.

index.php?ct=articles&action=file&id=367

Γιάννη δεν αμφισβητώ, αλλά μήπως ετοιμάζουν κάτι? Το ότι ανέβηκαν οι τιμές λόγου mining δεν μου λέει τίποτε. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, def said:

Λάζαρε έχω αγοράσει μια από το καλοκαίρι 1080ti, απλά βλέπω ένα κοουτσαρεσμα προς την Vega64 από πολλούς. Μάρκετινγκ? Η έχει να δώσει και άλλο? 

Γιάννη δεν αμφισβητώ, αλλά μήπως ετοιμάζουν κάτι? Το ότι ανέβηκαν οι τιμές λόγου mining δεν μου λέει τίποτε. 

 

Σαν τι να ετοιμάζουν; Με το meltdown στους intel έχουν έναν λόγο παραπάνω να εστιάσουν ακόμα περισσότερο στους επεξεργαστές. Με τους miners να αγοράζουν κάρτες γραφικών με το κιλό, δεν βλέπω τον λόγο να τρέξουν να βγάλουν κάτι νέο. Και το παλιό θα πουλήσει. Επίσης έφυγε και ο Koduri, οπότε ένα χρονικό διάστημα θα το φάνε στην αναδιοργάνωση. Αυτό πάντως που εμένα με ανησυχεί περισσότερο είναι οι Fury που πάνε άπατες, αλλά και η διαφορά στο παραπάνω γράφημα μεταξύ 400 series και 500 series. Υποτίθεται ότι οι 500 είναι rebrand και όμως έχουν πολύ μεγάλη διαφορά από τις 400. Οπότε ίσως η AMD να αποφάσισε να γίνει Nvidia. Θέλετε επιδόσεις; Αγοράστε την τελευταία γενιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιώργος. Λάζαρος είναι το καλλιτεχνικό μου:hehe:.

Γιατί ν' αλλάξεις την ti; Ειδικά τη συγκεκριμένη (zotac amp extreme) που πρέπει να είναι κτήνος από τα λίγα.

Όσο για τη vega64: αξιολογότατη κάρτα (δεν συγκρίνεται με την ti), αλλά δεν μετράμε, υποθέτω, και το τελευταίο fps.

Έχει, κατ' εμέ, να δώσει. Το θέμα είναι να τη βρεις και σε τι τιμή θα τη βρεις.

Κάποιοι κάτοχοί της αναφέρουν ότι με undervolt/overclock πετάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω δεν έχω από την κάρτα, μην φανταστείς ότι ασχολουμαι κιόλας πολύ. Βλέπω όμως ότι και η Vega 64τα πάει πολύ καλα σε simulator-cad-cam-red. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, δεν έχει νόημα να κάνεις μια τέτοια μετάβαση. Και να ήθελες, θα πρέπει να βρεις την 64 και να τη βρεις και σε λογική τιμή. 

Μπορείς να περιμένεις κάποιους μήνες, να δεις τι καινούργιο θα φέρει η nvidia και πόσο καλά θα ωριμάσει η vega και να κάνεις την κίνησή σου έχοντας πουλήσει την ti και έχοντας βρει τη vega σε λογική τιμή (γύρω στα 500). Μπορείς, βέβαια, να πας κατευθείαν στο ''poor volta'' και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, yanni said:

 

Σαν τι να ετοιμάζουν; Με το meltdown στους intel έχουν έναν λόγο παραπάνω να εστιάσουν ακόμα περισσότερο στους επεξεργαστές. Με τους miners να αγοράζουν κάρτες γραφικών με το κιλό, δεν βλέπω τον λόγο να τρέξουν να βγάλουν κάτι νέο. Και το παλιό θα πουλήσει. Επίσης έφυγε και ο Koduri, οπότε ένα χρονικό διάστημα θα το φάνε στην αναδιοργάνωση. Αυτό πάντως που εμένα με ανησυχεί περισσότερο είναι οι Fury που πάνε άπατες, αλλά και η διαφορά στο παραπάνω γράφημα μεταξύ 400 series και 500 series. Υποτίθεται ότι οι 500 είναι rebrand και όμως έχουν πολύ μεγάλη διαφορά από τις 400. Οπότε ίσως η AMD να αποφάσισε να γίνει Nvidia. Θέλετε επιδόσεις; Αγοράστε την τελευταία γενιά.

 

πως γίνεται η 580 να είναι τόσο καλύτερη από την 480? αφού είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bonito said:

 

πως γίνεται η 580 να είναι τόσο καλύτερη από την 480? αφού είναι ίδιες.

 

Έλα ντε!

 

Φαντάζομαι ότι βάζεις στον driver επιλογή να μην ενεργοποιεί τα τελευταία optimizations αν βρει 400άρα κάρτα. Αν κάποιος πέρναγε BIOS από 580 σε 480 και δούλευε και μετά την τσέκαρε, θα γινόταν ο μικρός χαμός αν απλά το BIOS αρκούσε για να κερδίσει σημαντικά σε επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.