Jump to content



Hard Tubing vs Flex Tubing


jax7480

Recommended Posts

Η ερώτηση μου έχει να κάνει κυρίως με το hard tubing και αν έχει ασχοληθεί κανείς.

Πόσο εύκολο είναι (σίγουρα δεν είναι σαν το flex tubing) αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι πιο ικανοποιητικό.

Αν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια μου θα μπορέσω να κάνω δουλειά;

Κανείς που να έχει κάνει ή εχει χρησιμοποιήσει στο setup του;

 

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο πιστεύω οτι είναι...ένα θερμοπίστολο χρειάζεσαι και κάτι για να κόβεις το ακρυλικό...

Δεν θέλει κουρμπαδόρο ή κάποιο άλλο ειδικευμένο εργαλείο .

Κάτι βάζουν μέσα απο οτι βλέπω ώστε να μην τσακίσει...αλλά πιστεύω άμα το κάνεις προσεκτικά ίσως να μην χρειάζεται κάτι απο μέσα

 

 

 

 

@l3ft3ris

τι εννοείς?

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

@f117 Η χαλκοσωλήνα δεν έχει την ίδια θερμομόνωση όπως το πλαστικό οπότε ερωτώ εάν στα σημεία κοντά στον επεξεργαστή που ανεβάζει θερμοκρασίες ενδέχεται να υδροστατεί με αποτέλεσμα να στάξει καμιά σταγόνα νερού στα ηλεκτρονικά κύκλωμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααααάααα!!!τσουκου!!πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα των θερμοκρασιων ωστε να γινει υγροποιηση!

Αν διαρρεεις υγρο με θερμοκρασια 2 βαθμους και το περιβαλλον ειναι 38 τοτε μαλλον θα εχεις προβλημα με την χαλκοσωληνα....τουλαχιστον πιο γρηγορα απο οτι θα ειχες με ακρυλικο σωληνα πχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υδροστατει τιποτα.

Θες οπωσδηποτε το λαστιχο εσωτερικα οταν κανεις τα λυγισματα γιατι αν δεν εχει ζεστανει σωστα το σημειο θα βγει μια ωραια ευθεια ενω με αυτο δεν θα λυγισει και ξερεις ποτε ειναι ετοιμο. Κουρπαδορο θες αναλογα με το τι θες να κανεις, αν σου βγαινει η λουπα μονο με 90αρες γωνιες ειναι ευκολο να το κανεις με το χερι. Αν θες πιο συνθετα πραγματα καλο ειναι να εχεις αλλιως θα φας πολλα μετρα σωληνα.

 

Το petg ειναι ευκολο να το κοψεις σε σχεση με το ακρυλικο, κοβεται και με ψαλιδι, ενω το αλλο θελει πριονακι για πλαστικα κατα προτιμηση και πρεπει να βρεις κατι που να το στηριξεις και απο τις δυο μεριες για να κοπει σωστα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το Core P7 ήρθε. Για τη υδροψυξη όμως το σκέφτομαι ακόμα αν θα πάω σε PETG ή flex. Μάλλον θα πάρω και τα 2 οπότε αν τα σκατωσω με το PETG να βάλω τα flex και να τελειώνω.

Ναι παρε και τα δυο. 

Δεν ξερω αν εχεις ρακορ για σοφτ βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι αυτό to kit της Thermaltake(εγώ μια που είμαι άπειρος μάλλον θα το τιμήσω αν και τσούζει λίγο η τιμή του)Αλλά πιστεύω πως θα γλυτώσω λεφτά από γωνίες και θα μου μείνει και το κιτ για μελλοντικές αλλαγές

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00002828

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, jax7480 said:

Ναι το είδα. Όντως η τιμή ήταν λίγο εκτός. Δες το αντίστοιχο εδώ από άλλη εταιρεία με το 1/3 των χρημάτων:

 

https://www.overclockers.co.uk/monsoon-hardline-pro-mandrel-kit-1-2-x-5-8-16mm-wc-203-mo.html

 

Ούπς όντως,πάντως αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη τα συμπράγκαλα της υδρόψυξης ρίξε μια ματιά στις customized αντλίες της monsoon,επειδή το thermaltake view 71 θα το βάψω άσπρο θα κάνω συνδυασμό με νίκελ κομμάτια και είναι πανέμορφη η d5 τους με το reservoir

Link to comment
Share on other sites

πολύ ακριβά μου φαίνονται .... καλύτερα να πάρει κάποιος έναν κουρμπαδορο για την διάμετρο της σωλήνας που θέλει και έτσι να παίξει μπάλα... κάνεις ό,τι γωνία θες και άμα θες κουρμπαρεις και χαλκοσωλήνα...

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, f117 said:

πολύ ακριβά μου φαίνονται .... καλύτερα να πάρει κάποιος έναν κουρμπαδορο για την διάμετρο της σωλήνας που θέλει και έτσι να παίξει μπάλα... κάνεις ό,τι γωνία θες και άμα θες κουρμπαρεις και χαλκοσωλήνα...

 

Οι φθηνοί κουρμπαδόροι στον τσιγγούνη είναι μέχρι 10mm,οι ακρυλικοί σωλήνες βγαίνουν νομίζω  12-13 και πάνω,η εξωτερική διάμετρος,υπάρχει περίπτωση να βολέψει?

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί εφόσον το ζεστάνεις θα είναι μαλακό και επειδή το αυλάκι στον κουρμπαδορο θα είναι πιο μικρό θα στον παραμορφώσει αρκετά....

Υπάρχουν και για 16mm OD που βλέπω οτι είναι το ακρυλικό αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται τόσο πολύ για κούρμπες...ακόμα και άλλη γωνία απο 90 μοίρες με λίγη προπόνηση μπορείς να την καταφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.