Jump to content



Beelink GS1 review: ένα ισχυρό tv box


Recommended Posts

Αν μπορείτε να βοηθήσετε με κάποιο link καλό θα κάνει. Δεν βλέπω reset button, εκτός αν εννοείς εκείνη την τρυπούλα που έχει από κάτω όπου λογικά χωρά μόνο καρφίτσα. Δεν μου φαίνεται για reset πάντως.

Πώς θα περάσω τη ρομ; Αν έχεις κάνα βίντεο/οδηγό ή κάτι τέτοιο, θα βοηθούσε.

Thanx! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν μπορείτε να βοηθήσετε με κάποιο link καλό θα κάνει. Δεν βλέπω reset button, εκτός αν εννοείς εκείνη την τρυπούλα που έχει από κάτω όπου λογικά χωρά μόνο καρφίτσα. 

Πώς θα περάσω τη ρομ; Αν έχεις κάνα βίντεο/οδηγό ή κάτι τέτοιο, θα βοηθούσε.

Thanx! 

ναι μέσα εκεί στην τρύπα είναι το button. αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε το πίσω καπάκι. δεν είναι τίποτα με 4 κλιψακια κρατιέται. Έτσι θα έχεις άμεση πρόσβαση στο reset button. 

δες εδώ πως το κάνει αυτός https://youtu.be/YXkKWvsSVn8?t=760 ή αλλιώς https://www.youtube.com/watch?v=SeTkE-lb9IE

 

επίσης βρες την ρομ και τα εργαλεία από εδώ http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gs1/firmware-roms-tools-dh

και για να πάρεις μια ιδέα αν για unbrick ψάξε λίγο στο νετ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω αυτό με το reset, όμως όταν κρατώ πατημένο το reset και βάζω το ρεύμα, το box δεν ανοίγει. Ανοίγει μόνο όταν δεν έχω το reset πατημένο :(  

Πφφφ...

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως θα συνδέσω το tvbox με το Pc... 

Δεν βρίσκω τίποτα για unbrick. Κάτι στα Ισπανικά βρήκα με το GT1 όμως.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις οδηγίες. 

 

Παράθεση

USB updating :


1. Install the allwinner USB burning tool first ;
2. Click the PhoenixUSBPro.exe in your desktop and run it ;
3. Click the upper left button to load the firmware file from your pc ;
4. Click the lunch button on this interface ;
5. Hold the reset hole and then connect with the computer and tv box , you should keep in mind that the USB2.0 is used for updating but USB3.0 . after that , it is a recognization sign that the red X ( upper right corner)turns green .
6. Finish this updating .

Το 5. με μπερδεύει λίγο. Το usb male to male μας κατέστρεψε μιας και τέτοιο δεν θυμάμαι να έχω στα καλώδια μου, αλλά θα ψάξω. Αν όχι θα ψάξω να παραγγείλω κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είδα τις οδηγίες. 

 

Το 5. με μπερδεύει λίγο. Το usb male to male μας κατέστρεψε μιας και τέτοιο δεν θυμάμαι να έχω στα καλώδια μου, αλλά θα ψάξω. Αν όχι θα ψάξω να παραγγείλω κανένα.

Φανταζομαι οτι εννοεί, να κανεις ολη την διαδικασια απο usb 2 υποδοχη και οχι απο usb 3. Αλλα οπως σου ειπα προσπαθησε να κανεις μερικες φορες reset. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κάνω και απλά το beelink ΔΕΝ ανοίγει όταν κρατώ πατημένο το reset. Ούτε αυτουνού βλέπουμε αν ανοίγει βασικά, απλά δείχνει - και καλά - το πως. Μπορεί το GS1 να έχει κάποιον άλλον τρόπο για reset , αλλά ότι και να δοκίμασα, δεν το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα το firmware με τον παραπάνω τρόπο και άνοιξε κανονικά το box. 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πήρα λίγο μία λαχτάρα, αλλά τώρα ξέρω πως να το επαναφέρω σε παρόμοια περίπτωση :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την ίδια μέθοδο την λένε και στο beelink forum :)Ναι, κατέβασα το usb tool, το έτρεξα, άνοιξα το img, πάτησα "start", σύνδεσα όπως λέει το box (κράτησα πατημένο το reset και έβαλα το usb) και το αναγνώρισε αμέσως, ξεκινώντας το πέρασμα της rom. 

Όταν έγραψε "finish" πάτησα "stop" και voila. :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βασικά την ίδια μέθοδο την λένε και στο beelink forum :)Ναι, κατέβασα το usb tool, το έτρεξα, άνοιξα το img, πάτησα "start", σύνδεσα όπως λέει το box (κράτησα πατημένο το reset και έβαλα το usb) και το αναγνώρισε αμέσως, ξεκινώντας το πέρασμα της rom. 

Όταν έγραψε "finish" πάτησα "stop" και voila. :) 

Μια χαρά λοιπόν! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

In the meantime, 1 χρόνο αργότερα, χρειάστηκα να κάνω το boxάκι μία επαναφορά γιατί πλέον δεν μου χρειάζεται και θα το πουλήσω. Τσουπ, κόλλησε στο "διαγραφή" και δεν έκανε τίποτα. Ακόμη και το βάλε-βγάλε του ρεύματος, το επανέφερε στο ίδιο σημείο. Το reset button είναι διακοσμητικό για αυτές τις περιπτώσεις μου φαίνεται.

Έκανα την παραπάνω διαδικασία once again και όλα καλά. Το λέω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το κάνει reset, να προσέχει τι θα κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.