Jump to content


Beelink GS1 review: ένα ισχυρό tv box


Recommended Posts

gs1Thumb.jpg.7b54e8d3a39f2c6d077b7fc2f263a345.jpg

 

Η Beelink, μια κινέζικη εταιρία ιδρύθηκε το 2010 στην Shenzhen. Έκτοτε δραστηριοποιείται στον χώρο των android tv box και mini pc. Στην σημερινή μου παρουσίαση θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις πτυχές του Beelink GS1 , ενός ισχυρού android tv box που ενσωματώνει τον Allwiner H6, ένα SOC που κατασκευάστηκε το 2017 και προς το παρών βρίσκεται σε ελάχιστες συσκευές. Το GS1 έρχεται με πολύ καλές συστάσεις από την μαμά εταιρία, καθώς ελπίζει να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό με τα πολύ καλά χαρακτηριστικά του αλλά και την φιλόδοξη υποστήριξη για αναπαραγωγή 6K multimedia αρχείων.

 

Κουτί και εξωτερική εμφάνιση

Έχοντας περάσει από τα χέρια μου πάνω από δέκα διαφορετικών εταιριών tv boxes, το Beelink GS1 είναι το πρώτο που έρχεται σε κουτί σφραγισμένο με ζελατίνα. Αυτό μου εμπνέει μια ασφάλεια ότι δεν έχει πειραχτεί καθόλου από τον κατάστημα αγοράς. Το μαύρο ματ κουτί του έρχεται με το λογότυπο της εταιρίας στο εμπρόσθιο μέρος του και ένα βροντερό νούμερο 6. (6K υποστήριξη μου λέγαμε παραπάνω). Στο πίσω μέρος του βρίσκουμε κάποιες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά της συσκευής. 

 

5a67993ec9437_2(Copy).jpg.3b25f92a1c7bb5cccdfc135a5c4d8f4d.jpg

5a679941a13c5_3(Copy).jpg.d2be7e71be86d95e809fc811480e56a4.jpg

5a6799445fbf8_4(Copy).jpg.139ed4926a00c8e83f9702686495b186.jpg

 

Όπως βλέπετε από τις εικόνες παραπάνω δεν υπάρχουν λεπτομερείς τεχνικές πληροφορίες, βρίσκω όμως αρκετά ενδιαφέρον ότι στην επιλογή μνήμης RAM και αποθηκευτικού χώρου υπάρχει και μια επιλογή για 3GB μνήμη και 32GB αποθηκευτικού χώρου, μια συσκευή που δεν υπάρχει προς το παρών, άρα ίσως δούμε σύντομα ένα ανανεωμένο GS1 με ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά.

Το GS1 εξωτερικά είναι αρκετά όμορφο, έρχεται με ματ φινίρισμα στο πάνω και πίσω μέρος του ενώ στα πλάγια βρίσκουμε μαύρο γυαλιστερό πλαστικό. Η ποιότητα κατασκευής, αν και όλη αποτελείται από πλαστικό είναι υψηλής ποιότητας και αποτελείται από στιβαρά υλικά. Στο πίσω μέρος της συσκευής βρίσκουμε 42 (ναι έκατσα και τις μέτρησα) μικρές τρύπες για εξαερισμό. Προσωπικά θα ήθελα παραπάνω δουλειά στον τομέα του airflow αλλά στην συνέχεια θα δούμε πως η συσκευή έχει άριστη θερμική συμπεριφορά.

Τέλος, το πακέτο περιλαμβάνει το τροφοδοτικό (5V 2A), ένα καλώδιο HDMI, το τηλεχειριστήριο, ένα εγχειρίδιο οδηγιών στην αγγλική γλώσσα και φυσικά το Beelink GS1 tv box.

 

5a67993b25906_1(Copy).jpg.294f020d46dce0575a769b5c10e2f482.jpg

 

 

 

Χαρακτηριστικά

Στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 (παρόμοιες ως καλύτερες επιδόσεις από τον Amlogic s912) , ένα quad core Cortex-A53 chip με συχνότητα λειτουργίας τα 1.800MHz. To H6 soc πλαισιώνεται από 2GB LPDDR3 και 16GB αποθηκευτικού χώρου τύπου EMMC 5.0. Το υποσύστημα γραφικών Mali-T720 με δύο shader cores είναι υπεύθυνο για την λειτουργία γραφικών και υποστηρίζει OpenGL ES3.1/3.0/2.0/1.1, OpenCL 1.1/RenderScript και Microsoft DirectX 11 FL9_3. Στους video decoders υπάρχει υποστήριξη για

  • H265/HEVC Main/Main10 profile@Level5.1 High-tier ;4K@60fps, up to 6Kx4K@30fps
  • H264/AVC BP/MP/HP@level5.1, MVC, 4K@30fps
  • VP9,Profile 0/2, 4K@60fps
  • VP6/VP8, 1080P@60fps
  • MPEG1/MPEG2 SP@ML, MP@HL, 1080P@60fps
  • MPEG4 SP@level 0~3, ASP@level 0~5, GMC, short header format, 1080P@60fps
  • AVS+/AVS JIZHUN profile@level 6.0, 1080P@60fps
  • VC-1 SP@ML, MP@HL, AP@level 0~3, 1080P@60fps
  • Supports Frame Buffer Compression(FBC)
  • Output pixel format configurable,YUV420/YV12/NV12

 

5a67994d2b895_image_27861(Copy).jpg.612a26dbd8c2a2c85917ec45ada3e103.jpg

 

Και τέλος στον τομέα της συνδεσιμότητας βρίσκουμε 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 με υποστήριξη για εξωτερικό δίσκο ως και 4TB, micro SD card slot με δυνατότητα επέκτασης ως και 128GB, SPDIF, gigabit Ethernet port, mini PCIe όπου το έχει καταλάβει το wifi 2.4 – 5.8GHz module με ταχύτητα 867Mbp/s, Bluetooth 4.1 και HDMI 2.0 με μέγιστη ανάλυση για έξοδο εικόνας 4K 60fps. Άρα το εύλογο ερώτημα όλων σας είναι, τι 6K και βλακείες μας λέει αυτός εδώ

Όπως γίνεται κατανοητό το GS1 δεν μπορεί να βγάλει έξοδο εικόνας μεγαλύτερη από 4K 60fps αλλά σύμφωνα με την εταιρία μπορεί να αναπαράγει αρχεία multimedia με μέγιστη ανάλυση ως και 6K 30fps – αυτό θα το δούμε στην συνέχεια της παρουσίασης μου.

 

Λογισμικό

Στον τομέα του λογισμικού βρίσκουμε σχεδόν καθαρό Android 7.1. Λέγοντας σχεδόν καθαρό, οι μόνες προ εγκατεστημένες εφαρμογές είναι το ένα store εφαρμογών (όχι το google play store), ένας file explorer και ένας media player όλα made by Beelink. Σε αυτό το σημείο οφείλω να δώσω τα εύσημα στην εταιρία καθώς δεν φόρτωσε το GS1 με  σαβούρα και την στιγμή που συντάσσω αυτό το κείμενο έχει βγάλει τέσσερα update διορθώνοντας bugs και βελτιώνοντας την λειτουργία του tv box.

Επίσης, βρίσκουμε υποστήριξη για HDR10, HLG και Smart Color Image Enhancement για τα οποία είναι υπεύθυνα τα Smartcolor 3.0 DE Engine και Allwinner Phoenix 3.0 VE Engine.

Από τα 16GB αποθηκευτικού χώρου υπάρχουν ελεύθερα στον χρήστη τα 11.5GB αλλά ο χρήστης με την υποστήριξη του Android 7.1 μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό χώρο με την χρήση μιας micro SD κάρτας.

Ακόμη, δεν έχω καταφέρει να κάνω restart στο GS1 παρά μόνο power off και power on ξανά. Ενώ το μελανό σημείο στο λογισμικό είναι η buildin miracast λειτουργία όπου προς το παρών δεν δουλεύει με καμία μου συσκευή.

Τέλος, το λογισμικό έρχεται rooted και οι άδειες DRM είναι επιπέδου L3 για το Google Widevine Modular DRM

 

Screenshot_20180123-223416.png.8bca3d2a1f3fe741d57bcc3b87406758.png

 

Screenshot_20180123-223402.png.a32fae80a335604cfdae4e1b874157f9.png

Επιδόσεις

Ας δούμε τι μπορεί να κάνει το GS1 στον τομέα των επιδόσεων και συγκεκριμένα τι απόδοση έχει σε διάφορα δημοφιλή benchmarks.

·         3DMark  Ice Storm Extreme: 4255 marks

·         AnTuTu v6.2.7: 43172 marks

·         Vellamo: 1778 marks Broswer, 1037 marks Metal και 1505 marks στο Multicore test

·         Antutu Video Tester 3.0: 947 marks

·         A1 SD bench - Internal memory: Read 82.42MB/s και Write 21.73MB/s – RAM copy 3320.26/s – External device (USB 3.0) Read 65MB/s και Write 40MB/s

·         Geekbench 4: Single-Core 692 marks και Multi-Core 1823 marks

·         GFXBench OpenGL: Manhattan 3.1 179.9 frames, 1080p Manhattan 3.1 Offscreen 163.7 frames, Manhattan 274.9 frames, 1080p Manhattan Offscreen 256.5 frames, T-Rex 647.9 frames και 1080p t-Rex Offscreen 622.7 frames

 

Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι η απόδοση του Allwinner H6 μαζί με την Mali-T720 είναι καλύτερη από τα ανταγωνιστικά tx box με Amlogic S912 και Mali-T820. Όμως η απόδοση του USB 3.0 είναι σχετικά μέτρια καθώς ο εξωτερικός 2.5” δίσκους που δοκίμασα έχει περίπου 85MB/s read και write αντίστοιχα. Έτσι βλέπουμε ότι το USB 3.0 δεν διαθέτει όλο το bandwidth που προϋποθέτει το πρότυπο του.

Επειδή στο gaming performance δεν μπορώ να σας δείξω εικόνες και νούμερα, θα σας πω ότι σε 1080p monitor δεν συνάντησα κανένα lag σε βαριά 3D παιχνίδια. Στο βίντεο που ακολουθεί θα σας δείξω πως συμπεριφέρεται το Beelink GS1 στα Asphalt 8 , Dead Trigger 2 και Riptide GP: Renegate. Στο βίντεο ίσως παρατηρήσετε κάποιας μορφής lag. Αυτό όμως δεν ισχύει καθώς το GS1 συμπεριφέρεται άψογα στα παιχνίδια. Αυτό που φαίνεται στο βίντεο είναι latency από την capture card την στιγμή που καταγράφει την λειτουργία του tv box.

Στα παιχνίδια που θα δείτε στο βίντεο που βρίσκεται στο τέλος της παρουσίασης μου είχα τα εξής settings

  • Asphalt 8: visual quality - high 
  • Dead Trigger 2: high
  • Riptide GP: Renegate: higher resolution & High Detail shaders and high details 

Κατά την διάρκεια των παραπάνω benchmarks αλλά και games δεν παρατήρησα υψηλές θερμοκρασίες και η μόνη φορά που το GS1 ξεπέρασε του 70 βαθμούς είναι όταν έτρεξα πέντε συνεχόμενα AnTuTu tests ώστε να παρατηρήσω τις θερμοκρασίες του. Σε ποιο ήπια χρήση, internet browsing και αναπαραγωγή multimedia υλικού οι θερμοκρασίες είναι άριστες. Αυτό οφείλεται στο ότι το Allwinner H6 SOC έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά σε σχέση με τον ανταγωνιστή Amlogic S912 και επίσης στο γεγονός ότι η Beelink έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο σύστημα ψύξης! (φωτογραφία που ακολουθεί). Έχει τοποθετήσει μια μεγάλη μεταλλική επιφάνεια η οποία έχει απευθείας επαφή με το SOC και επιτυγχάνονται οι αρκετά καλές θερμοκρασίες. Θα ήθελα όμως περισσότερες τρύπες εξαερισμού ώστε να επιτευχθεί η βέλτιστη ψύξη.

 

5a68de9c4b128_US1Ucuw(Copy).jpg.2be2e1d25e75514eb443a15c23c97c8a.jpg

(τα δικαιώματα της παραπάνω φωτογραφίας ανήκουν στην σελίδα freaktab.com)  

 

Να σημειώσω επίσης ότι η internet browsing εμπειρία που αποκόμισα με την χρήση του Google Chrome browser είναι σαφώς καλύτερη από τα τρία προηγούμενα boxάκια που είχα στην κατοχή μου με τον Amlogic S912 ο οποίος ναι μεν octacore αλλά με μικρότερη συχνότητα λειτουργίας 1GHz και 1.5GHz για κάθε τετραπύρηνο άρθρωμα που διαθέτει.

Στον τομέα του wifi το GS1 συμπεριφέρεται άψογα και τερματίζει την γραμμή μου. Δεν παρατήρησα καθόλου αποσυνδέσεις αλλά όταν ήρθε η στιγμή να μεταφέρω αρχεία μέσω 5GHz δικτύου το GS1 δεν με έβγαλε ασπροπρόσωπο καθώς οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 200Mbp/s, επίσης ίδιο αποτέλεσμα είχα και ενσύρματα.

 

Multimedia tests

Πάμε τώρα να δούμε τις multimedia δυνατότητες του Beelink GS1! Δοκίμασα όλα τα κλιπάκια με από την σελίδα http://jell.yfish.us/ και κάποια άλλα που βρήκα διάσπαρτα στο διαδίκτυο, μερικά από τα οποία περιέχουν Dolby True HD ήχο.

Στο jellyfish test όλα τα clips παίζουν άψογα εκτός από το τελευταίο jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv, όπου εικάζω ότι είναι θέμα DDR3 διότι σε άλλο tv box με DDR4 και τον Allwinner H6 έχω δει στο διαδίκτυο ότι παίζει σωστά. Μικρό το κακό βέβαια γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο ως απίθανο να βρείτε ταινία των 400ων Mbp/s. Δοκίμασα επίσης από 1080p ως 4k, 30fps ως 60fps, VP9 και HEVC 10 και όλα παίζουν άψογα.

Σε δοκιμές που έκανα με Dolby Digital ήχο κατάφερα να έχω τέλεια αναπαραγωγή μόνο με τον mx player και αυτό με sw decoder (custom decoder), σε όλους τους υπόλοιπους players είτε δεν έπαιζαν καθόλου είτε έπαιζαν με αρκετά σπασίματα. Σημειώστε ότι δεν διαθέτω home cimena αλλά 2.1 ηχεία και έτσι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάνει σωστό passthrough 

Τέλος, στο πολυπόθητο 6k multimedia τεστ, δυστυχώς δεν κατάφερα με κανένα πρόγραμμα να έχω σωστή αναπαραγωγή. Στα περισσότερα δεν έπαιζαν καν διάφορα 6k και 5k κλιπάκια που δοκίμασα. Άρα κάτι λάθος έχει κάνει η εταιρία σε αυτό το κομμάτι, διότι ο Allwinner H6 διαθέτει 6k 30fps decoder. Όλα τα παραπάνω μπορείτε να τα δείτε στην πράξη στο βίντεο που ακολουθεί.

 

Προσωπικές παρατηρήσεις

Σε αυτό το κεφάλαιο θα σας πω την προσωπική μου άποψη για το Beelink GS1.

Το GS1 στα χαρτιά φαίνεται ένα κορυφαίο tv box αλλά στην πράξη όπως σχεδόν όλα τα οικονομικά tv box που έρχονται από την κίνα έχουν μερικά σφάλματα. Έτσι παραπάνω προσπάθησα να καλύψω σχεδόν όλες τις πτυχές του ώστε οι ενδιαφερόμενοι για αγορά να γνωρίζουν με τι θα βρεθούν αντιμέτωποι.

Αρχικά. Στον τομέα του hardware θα ήθελα DDR4 μνήμη, πιστέψτε με η διαφορά στο bandwidth από DDR3 σε DDR4 βελτιώνει αρκετά ένα tv box σχεδόν σε όλες του τις λειτουργίες. Επίσης θα ήθελα παραπάνω USB ports. Η ύπαρξη του USB 3.0 port είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη αλλά η απόδοση του δεν είναι η βέλτιστη. Η ενσωματωμένος αποθηκευτικός χώρος είναι το μόνο bottlenet της συσκευής καθώς για εμένα θεωρείται αργός, και τα wifi και Ethernet θα μπορούσαν να είναι πιο γρήγορα κατά την μεταφορά αρχείων.

Από την άλλη στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 SOC, ένα αρκετά δυνατό chip όπου δεν μασάει σε καμία καθημερινή εργασία που μπορεί ένα tv box να εκτελέσει. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην browsing συμπεριφορά του GS1 αλλά και στην άριστη αναπαραγωγή αρχείων όλων των φορμάτ που δοκίμασα.

 

Στο software κομμάτι του, έχουμε Android 7.1 rooted και χαίρομαι που η Beelink ασχολείται με το κομμάτι του λογισμικού και έχει ήδη διαθέσει 4 OTA updates . Στο τελευταίο update μάλιστα έλυσε μερικά bugs που παρατήρησα στις προηγούμενες ROM και πρόσθεσε κάποιες έξτρα λειτουργίες, όπως το frame auto switching (όπου αυτό είναι ακόμα σε beta στάδιο και πρέπει να υποστηρίζεται από την συνδεδεμένη τηλεόραση) και την εφαρμογή για shortcuts στο χειριστήριο.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος καθώς έχω μια πολύ ποιοτική συσκευή, αν δεν την δείτε όμως από κοντά δεν θα καταλάβετε αυτό που εννοώ, με ελάχιστα προβλήματα, άριστη θερμική συμπεριφορά (έχω μεγάλο θέμα με τις θερμοκρασίες) και πολύ γρήγορο hardware.  

Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια το κατάστημα Gearbest για την αποστολή του Βeelink GS1 του οποίου το κόστος ανέρχεται περίπου στα 55€ (χωρίς να υπολογιστούν τυχών μεταφορικά έξοδα).

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και μιλάμε για TV-Box

 

Να επισημάνω μιά μικρή λεπτομέρεια η οποία παίζει ρόλο στη λειτουργία του.

 

Η Beelink έχει επιλέξει να πουλάει τις συσκευές της , με rooted firmware.

Πράγμα που σημαίνει , ότι οι νόμιμοι κάτοχοι συνδρομητικών υπηρεσιών (όπως π.χ. της Nova)

δέν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν σαν player των portable εφαρμογών (NovaGo)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

Μιάς και μιλάμε για TV-Box

 

Να επισημάνω μιά μικρή λεπτομέρεια η οποία παίζει ρόλο στη λειτουργία του.

 

Η Beelink έχει επιλέξει να πουλάει τις συσκευές της , με rooted firmware.

Πράγμα που σημαίνει , ότι οι νόμιμοι κάτοχοι συνδρομητικών υπηρεσιών (όπως π.χ. της Nova)

δέν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν σαν player των portable εφαρμογών (NovaGo)

 

 

Όντως οποιος ενδιαφέρεται για ελληνική συνδρομητική εφαρμογή τηλεόρασης πρέπει να έχει unroot συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια για την παρουσίαση και την video-παρουσίαση.

Να κάνω εγώ μία (λέμε τώρα μία, παραπάνω είναι :p ) noobικη ερώτηση, μιας και δεν το κατέχω καθόλου με αυτά.

 

Αν πάρω το παραπάνω TV Box, αν βάλω μία ταινία σε ένα εξωτερικό δίσκο ή usb ή στην κάρτα μνήμης του, μπορώ να την αναπαράγω κατευθείαν από το TV Box έχοντας εγκαταστήσει τον επιθυμητό android player ή με τον stock του, κανονικά; 

Γιατί αν ναι, αντί να κάθομαι και να κάνω HTPC (με κόστος περί τα 250-300€), παίρνω ένα τέτοιο να τελειώνουμε. Μιλάω για αναπαραγωγή 1080p/720p video, όχι με υψηλά bitrate. Κάποια HEVC, κάποια BluRay rips κλπ... Δεν βλέπω στα υποστηριζόμενα "x264" όμως. Φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα ε;

Επίσης αν τα παραπάνω που λέω είναι σωστά, μπορώ να συνδέσω και ένα ασύρματο logitech που έχω (με touchpad) ? 

 

Μπορεί να λες ότι τον αναγνωρίζει το δίσκο κανονικά, απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ μέσω του file manager να αναπαράγω κανονικά τα αρχεία video και με ενδιαφέρουν πολύ και οι υπότιτλοι (αν τους διαβάζει με τον κλασικό τρόπο όπως σε όλα τα android δηλαδή).

Ευχαριστώ! 

 

ΥΓ: Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν

ΥΓ2: 6Κ , 40Κ κλπ δεν με ενδιαφέρουν προφανώς καθώς ούτε και συνδρομητικές υπηρεσίες τύπου nova go που αναφέρθηκαν. Όταν θα με ενδιαφέρουν αυτά θα πάρω htpc capable και 4Κ τηλεόραση, έως τότε όμως... :p 

ΥΓ3: Αναμένεται να έρθει και Ελλάδα το boxάκι; Γιατί δεν το βλέπω πουθενά και με Gearbest ΔΕΝ μπλέκω.

ΥΓ4: Τι εναλλακτικές έχω που να κάνουν τα παραπάνω; Πχ το H96 Pro+ τι παραπάνω κάνει και κοστίζει περισσότερα; (ή το beelink GT1)

ΥΓ5: Ξαναευχαριστώ :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καταρχάς συγχαρητήρια για την παρουσίαση και την video-παρουσίαση.

Να κάνω εγώ μία (λέμε τώρα μία, παραπάνω είναι :p ) noobικη ερώτηση, μιας και δεν το κατέχω καθόλου με αυτά.

 

Αν πάρω το παραπάνω TV Box, αν βάλω μία ταινία σε ένα εξωτερικό δίσκο ή usb ή στην κάρτα μνήμης του, μπορώ να την αναπαράγω κατευθείαν από το TV Box έχοντας εγκαταστήσει τον επιθυμητό android player ή με τον stock του, κανονικά; 

Γιατί αν ναι, αντί να κάθομαι και να κάνω HTPC (με κόστος περί τα 250-300€), παίρνω ένα τέτοιο να τελειώνουμε. Μιλάω για αναπαραγωγή 1080p/720p video, όχι με υψηλά bitrate. Κάποια HEVC, κάποια BluRay rips κλπ... Δεν βλέπω στα υποστηριζόμενα "x264" όμως. Φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα ε;

Επίσης αν τα παραπάνω που λέω είναι σωστά, μπορώ να συνδέσω και ένα ασύρματο logitech που έχω (με touchpad) ? 

 

Μπορεί να λες ότι τον αναγνωρίζει το δίσκο κανονικά, απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ μέσω του file manager να αναπαράγω κανονικά τα αρχεία video και με ενδιαφέρουν πολύ και οι υπότιτλοι (αν τους διαβάζει με τον κλασικό τρόπο όπως σε όλα τα android δηλαδή).

Ευχαριστώ! 

 

ΥΓ: Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν

ΥΓ2: 6Κ , 40Κ κλπ δεν με ενδιαφέρουν προφανώς καθώς ούτε και συνδρομητικές υπηρεσίες τύπου nova go που αναφέρθηκαν. Όταν θα με ενδιαφέρουν αυτά θα πάρω htpc capable και 4Κ τηλεόραση, έως τότε όμως... :p 

ΥΓ3: Αναμένεται να έρθει και Ελλάδα το boxάκι; Γιατί δεν το βλέπω πουθενά και με Gearbest ΔΕΝ μπλέκω.

ΥΓ4: Τι εναλλακτικές έχω που να κάνουν τα παραπάνω; Πχ το H96 Pro+ τι παραπάνω κάνει και κοστίζει περισσότερα; (ή το beelink GT1)

ΥΓ5: Ξαναευχαριστώ :hehe: 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου σχολια. 

Λοιπον για να τα παρουμε απο την αρχη. Το tv box της παρουσιασης διαβαζει κανονικα εξωτερικο δισκο, οπως και τα περισσοτερα της αγορας. 

Φυσικα και μπορεις να αναπαραγεις ταινιες κατευθειαν απο τον δισκο. Στο βίντεο που εχω ανεβάσει παραπανω, ολα τα video clips παιζουν κατευθειαν απο τον δισκο. 

Ελλαδα υπαρχει σε ενα μαγαζι στο σκρουτζ αλλα η τιμη ειναι σχδον διπλασια. Αλλα αν εχεις τοσο χαμηλες απαιτησεις μπορεις να βολευτεις και με πιο οικονομικο tv box. 

Το h96 pro δεν το εχω δουλεψει καθολου και ετσι δεν μπορω να πω με ασφάλεια αν αξιζει η οχι. Απλα οτιδήποτε και αν παρεις προσπαθησε να ειναι μια καλη υλοποιηση απο εταιρια που ασχολείται και οχι τριτοτεταρτη oem εταιρια. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε υπέρ ευχαριστώ. Απλά με αυτά που γίνονται με το gearbest τελευταία, δεν ξέρω αν το εμπιστεύομαι άλλο πια... :)
Αν υπάρχει άλλο αξιόπιστο κατάστημα θα το κοιτάξω.
Χαμηλές απαιτήσεις αλλά να μην είμαι και οριακά ;)
Γι'αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό της παρουσίασης !

 

Γρήγορη ερώτηση. Από εδώ αν πάρω σε Italy ή E stock , αξίζει; Δεν έχει τελωνεία και τέτοια, έτσι;

Τέλος, τα mini pc τι λένε; Πχ αυτό εδω

Thanx :) 

YΓ: Δεν υπάρχει σε κανένα μαγαζί πλέον, στο σκρούτζ δεν είναι διαθέσιμο...

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2018 at 4:51 PM, tommybertsen said:

Φίλε μου σε υπέρ ευχαριστώ. Απλά με αυτά που γίνονται με το gearbest τελευταία, δεν ξέρω αν το εμπιστεύομαι άλλο πια... :)
Αν υπάρχει άλλο αξιόπιστο κατάστημα θα το κοιτάξω.
Χαμηλές απαιτήσεις αλλά να μην είμαι και οριακά ;)
Γι'αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό της παρουσίασης !

 

Γρήγορη ερώτηση. Από εδώ αν πάρω σε Italy ή E stock , αξίζει; Δεν έχει τελωνεία και τέτοια, έτσι;

Τέλος, τα mini pc τι λένε; Πχ αυτό εδω

Thanx :) 

YΓ: Δεν υπάρχει σε κανένα μαγαζί πλέον, στο σκρούτζ δεν είναι διαθέσιμο...

καλησπέρα,

πληροφοριακά μόνο

παρήγγειλα το Beelink GT1 ultimate 3/32 απο Gearbest στις 4-1 (σύνολο 63.84€) , σήμερα 29-1 παρέλαβα απο ταχυδρομείο. (επέλεξα αποστολή registered-belgium όπως είχε πει ο vadergr σε άλλο ποστ)

σύνδεση στη TV, πέρασμα Kodi μικρορυθμίσεις σύνολο 1 ώρα

βλέπει χωρίς πρόβλημα το δικτυακό δίσκο (nsa310), περισσότερο δεν το έχω ψάξει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως αν συνδέσω εξωτερικό δίσκο να μπορώ να αναπαράγω τα αρχεία μου. Και δικτυακά μια χαρά είναι να συμβαίνει αυτό γιατί έτσι αναπαράγω και τώρα αλλά έχει αρκετές ασυμβατότητες η τιβι.

Το GT1 φαίνεται κάπως ανώτερο αλλά διαβάζω πως δεν έχει καθόλου υποστήριξη. Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με αυτά. Μέχρι και τα μίνι πισι κοιτάζω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το παραπάνω μαρούλι.

 

Τέλος με το gearbest μοιάζει Λόττο η φάση πλέον. Δεν το εμπιστεύομαι καθόλου

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως αν συνδέσω εξωτερικό δίσκο να μπορώ να αναπαράγω τα αρχεία μου. Και δικτυακά μια χαρά είναι να συμβαίνει αυτό γιατί έτσι αναπαράγω και τώρα αλλά έχει αρκετές ασυμβατότητες η τιβι.

Το GT1 φαίνεται κάπως ανώτερο. Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με αυτά. Μέχρι και τα μίνι πισι κοιτάζω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το παραπάνω μαρούλι.

 

Τέλος με το gearbest μοιάζει Λόττο η φάση πλέον. Δεν το εμπιστεύομαι καθόλου

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

 

 

 

 

παρόμοια είναι το GT1 με το GS1. αν θες να ασχοληθείς με custom rom πήγαινε στο GT1. αν όχι τότε παρόλο τα 2GB RAM θεωρώ το GS1 καλύτερο. O Allwinner H6 δείχνει πιο δυνατός, έχει πολύ καλύτερες θερμοκρασίες και διαθέτει USB 3.0. Αν το κύριο μέλημα σου είναι η αναπαραγωγή multimedia τότε δεν θα έχεις θέμα. Επίσης αν θες ρίξε και μια ματιά και στα zidoo είναι εξαιρετικά tv box. Θα ανεβάσω ένα review σύντομα. 

Όσο για το mini pc θεωρώ πως δεν χρειάζεται και το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ. Αν όμως θες τα windows για άλλες εργασίες τότε το mini pc για το σαλόνι είναι μονόδρομος. 

Αφού δεν θες να παραγγείλεις από κίνα, κοίτα τις ευρωπαϊκές αποθήκες. Σε μερικές μέρες αναμένονται εκπτώσεις. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τα Zidoo ξεφεύγουν ,αν είναι να πάω σε τιβι μποξ με έψησε το GS1 για αυτά που θέλω. Η ram δε με προβληματίζει, δεν θα παίζω παιχνίδια, θα βάζω ένα USB/HDD και θα βλέπω, αυτό με ενδιαφέρει :) Ούτε καν το kodi (μπορεί να το σετάρω αν γίνεται).

 

Το παραπάνω link από Geekbuying το θεωρείς κομπλέ; (italy stock λέει και E stock - spain stock αναφέρει). Δεν θα μπλέξω με τίποτα περίεργα τελωνεία κλπ να φανταστώ μιας και είναι EU. Στα 60€ + όποια μεταφορικά μου φαίνεται πολύ καλό :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ευχαριστώ. Τα Zidoo ξεφεύγουν ,αν είναι να πάω σε τιβι μποξ με έψησε το GS1 για αυτά που θέλω. Η ram δε με προβληματίζει, δεν θα παίζω παιχνίδια, θα βάζω ένα USB/HDD και θα βλέπω, αυτό με ενδιαφέρει :) Ούτε καν το kodi (μπορεί να το σετάρω αν γίνεται).

 

Το παραπάνω link από Geekbuying το θεωρείς κομπλέ; (italy stock λέει και E stock - spain stock αναφέρει). Δεν θα μπλέξω με τίποτα περίεργα τελωνεία κλπ να φανταστώ μιας και είναι EU. Στα 60€ + όποια μεταφορικά μου φαίνεται πολύ καλό :) 

μια χαρά βρίσκω το eu store του geekbuying, απλά σε περίπτωση εγγύησης δεν έχει σημασία από ποιο warehouse το αγόρασες, άρα θα πρέπει να το στείλεις πάλι κίνα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! :) 

Δεν θα αγοράσω ακόμη, λίγο θα περιμένω (μέχρι τις 15 ) και μετά θα προχωρήσω. Τώρα αν αλλάξει τραγικά η τιμή, δεν ξέρω, αλλά με έχει ψήσει :) Και το review εδώ και γενικά ανά το internet τα reviews :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@p_under: Συγχαρητήρια για την παρουσίαση. Ζητώ συγγνώμη αν οι απορίες μου απαντήθηκαν ήδη (ο Xρυσόστομος με κάλυψε σε αρκετά), αλλά επειδή δεν ξέρω απ' αυτά, θα ξαναρωτήσω.

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα htpc. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσω κομμάτια από το υπάρχον σύστημά μου, πάλι θα πρέπει να δώσω ένα ποσό.

Αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με τούτο δώ, να πάω να το αγοράσω.

Δουλειά για την οποία το θέλω: ταινίες και σειρές είτε κατεβασμένες είτε μέσω netflix. Όσα πιο πολλά format καλύπτει τόσο το καλύτερο και ας μην τα εκμεταλλευτώ.

Κατά βάση το θέλω για απλή αναπαραγωγή. Όχι κάτι εξεζητημένο. Ούτε εμένα μ' ενδιαφέρουν τα παιχνίδια σε μια τέτοια περίπτωση. Θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για τον σκοπό που ανέφερα.

Απ' ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να εγκαταστήσω και το kodi. Αν, επομένως, θέλει απλά πράγματα (εγκατάσταση προγραμμάτων, άντε και μια παραμετροποίηση), με καλύπτει. Αν θέλει συνεχώς ρυθμίσεις και ψάξιμο για υπότιτλους κ.τ.λ, θα πρέπει να το δω, γιατί θα χρειαστεί μελέτη.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη, για μια ακόμη φορά, αν σε βάζω σε κόπο να ξαναγράψεις κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2018 at 12:10 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@p_under: Συγχαρητήρια για την παρουσίαση. Ζητώ συγγνώμη αν οι απορίες μου απαντήθηκαν ήδη (ο Xρυσόστομος με κάλυψε σε αρκετά), αλλά επειδή δεν ξέρω απ' αυτά, θα ξαναρωτήσω.

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα htpc. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσω κομμάτια από το υπάρχον σύστημά μου, πάλι θα πρέπει να δώσω ένα ποσό.

Αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με τούτο δώ, να πάω να το αγοράσω.

Δουλειά για την οποία το θέλω: ταινίες και σειρές είτε κατεβασμένες είτε μέσω netflix. Όσα πιο πολλά format καλύπτει τόσο το καλύτερο και ας μην τα εκμεταλλευτώ.

Κατά βάση το θέλω για απλή αναπαραγωγή. Όχι κάτι εξεζητημένο. Ούτε εμένα μ' ενδιαφέρουν τα παιχνίδια σε μια τέτοια περίπτωση. Θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για τον σκοπό που ανέφερα.

Απ' ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να εγκαταστήσω και το kodi. Αν, επομένως, θέλει απλά πράγματα (εγκατάσταση προγραμμάτων, άντε και μια παραμετροποίηση), με καλύπτει. Αν θέλει συνεχώς ρυθμίσεις και ψάξιμο για υπότιτλους κ.τ.λ, θα πρέπει να το δω, γιατί θα χρειαστεί μελέτη.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη, για μια ακόμη φορά, αν σε βάζω σε κόπο να ξαναγράψεις κάποια πράγματα.

Ένα tv box θα σε καλύψει σε αυτά που θες εκτός αν στο μέλλον έχεις παραπάνω απαιτήσεις. Με λίγα λόγια εσύ χρειάζεσαι ένα media player άρα τα περισσότερα tv box τα καταφέρνουν άνετα σε αυτό. 

όσον αφορά όμως το netflix πρέπει να ψαχτείς γιατί για να σου παίζει netflix σε FullHD η εταιρία που κατασκευάζει το tv box πρέπει να πληρώσει για κάποιες άδειες και αρκετές κινέζικες δεν το κάνουν. Σχετικά με το GS1 η άδεια που αναφέρω παραπάνω είναι η Google Widevine Modular DRM όπου είναι επιπέδου L3. Αυτό σημαίνει ότι περιορίζεσαι με neflix 480p ή HD (δεν είμαι 100% σίγουρος για το HD) για το GS1.  Άρα πρέπει να βρεις ένα tv box με Widevine Modular DRM L1, ώστε να έχεις netflix FHD! 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει παραγγελία από την Ιταλική αποθήκη του Geekbuying (74€ με μεταφορικά και τα insurrances που ήταν αρκετά φτηνά - 103€ έβγαινε το ίδιο από Ελλάδα- δεν σφάξανε :hehe: )

Θα πω εντυπώσεις μόλις παραλάβω και το λειτουργήσω λίγο :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2018 at 8:26 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ούτε καν το kodi (μπορεί να το σετάρω αν γίνεται).

Βαλτο σαν media player, παιζει τα παντα απο ηχο true-hd, dts-hd, και εξωτερικους υποτιτλους

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα, το έβαλα, όλα καλά. 

Τι το ήθελα όμως... Είπα να περάσω 1 εφαρμογούλα εφόσον είναι root, άρα χρειάστηκα το superSU. 

Έκανε τα update, επανεκκίνηση, και τώρα το Boxάκι μπρικάρισε...Δεν ανοίγει και μένει στο boot screen μόνο. Έτσι απλά.. Τι στην ευχή μπορώ να κάνω τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το πήρα, το έβαλα, όλα καλά. 

Τι το ήθελα όμως... Είπα να περάσω 1 εφαρμογούλα εφόσον είναι root, άρα χρειάστηκα το superSU. 

Έκανε τα update, επανεκκίνηση, και τώρα το Boxάκι μπρικάρισε...Δεν ανοίγει και μένει στο boot screen μόνο. Έτσι απλά.. Τι στην ευχή μπορώ να κάνω τώρα; 

γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, 

τι εφαρμογή πέρασες και τι έκανες με το SuperSU?

το box έχει reset button από κάτω, αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να το πατάς συνεχόμενα μετά να βάλεις την τροφοδοσία και μετά να αφήσεις το reset. Επίσης ηρέμησε όλα φτιάχνονται αν είναι soft brick! To πολύ πολύ να περάσεις πάλι την ρομ από τον υπολογιστή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος f117 έγραψε:

δες τα βιντεα στο youtube Που κανουν Unbrick το αμέσως προηγούμενο μοντέλο...

 

θα έλεγα να μην ακολουθήσει οδηγίες για άλλο μοντέλο γιατί το GS1 έχει allwinner soc και όχι amlogic όπως πχ το gt ultimate αλλά σίγουρα θα πάρει μια ιδέα για το τι πρέπει να κάνει. 

Επίσης υπάρχει φόρουμ της beelink αλλά και το freaktab όπου υπάρχουν όλα τα εργαλεία και τα rom files. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.