Jump to content



PowerBank για Laptop


Recommended Posts

Εχω ενα 30000μΑΗ τουμπανακι αλλα δε μπορω να απο τις usb θυρες του να ταισω το λαπτοπ μου (HP430). Ξερω οτι υπαρχουν συγκεκριμενα για αυτη τη δουλεια, αλλα εφοσον το μηχανακι μου δεν εχει usb-c πως θα μπορω να τα ενωσω?

Το επισημο προιον ειναι πανακριβο και ενα αστερακι στις κριτικες

http://store.hp.com/UKStore/Merch/Product.aspx?id=N9F71AA&opt=&sel=ACC

Αλλα θεωρητικα αν παρω ενα usb-c power bank και με ενα καλωδιο Usb-c να μετατρεπεται στη κεφαλη βυσματος του λαπτοπ θα μπορουσα να κανω αυτο που θελω

Link to comment
Share on other sites

Οι θυρες USB ειναι στα 5V. Τα λαπτοπ συνήθως λειτουργουν στα 16-18V. Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να συνδεσεις κατευθειαν το powerbank με το λαπτοπ μεσω καλωδιου. Αν χρησιμοποιησεις καποιου ειδους μετατροπεα ανάμεσα, κατι μπορει να γινει. Αν και συνηθως οι εξοδοι USB των powerbanks εχουν περιορισμο στα 2Α για προστασια.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτο λεω πως ο δικος μου που εχει απλες usb δεν κανει και θελω καινουριο Powerbank με usb-c. Πχ αυτος εδω, οπως θα δεις δινει 6Α μεσω αυτη της θυρας.

 

https://www.anker.com/store/PowerCore%2B-20100mAh-USB-C/A1371012

 

Αλλα και παλι επειδη το λαπτοπ μου ειναι του 2016 δεν εχω usb-c θυρα φορτισης, θα χρειαστω ενα μετατροπεα σαν αυτο που φαινεται στο λινκ του αρχικου ποστ

 

Επισης μη μπλεκεσαι με το Output. Η καθε συσκευη τραβαει οσο χρειαζεται. Ο μετασχηματιστης στο λαπτοπ μου για παραδειγμα δινει 2.31Α. Αυτο σημαινει πως καπου τοσο θα ζητησει το λαπτοπ απο το powerbank, δε θα παρει και τα 6Α αμα συνδεθει

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιο power bank έχει USB Type C δεν πάει να πει ότι μπορεί να στείλει το απαιτούμενο ρεύμα στο laptop σου. Θύρα USB Type C σε νέα power banks θα βάλουν για λόγους συμβατότητας με νέες συσκευές, απλά δηλαδή για να μην ψάχνει ο αγοραστής μετατροπέα από micro USB σε USB Type C. Αυτό απέχει πολύ από το να δώσει το ρεύμα που απαιτεί ένα laptop. Επίσης άλλο το 2.31A με 18V και άλλο το 2.1A με 5V.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, yanni said:

Το ότι κάποιο power bank έχει USB Type C δεν πάει να πει ότι μπορεί να στείλει το απαιτούμενο ρεύμα στο laptop σου. Θύρα USB Type C σε νέα power banks θα βάλουν για λόγους συμβατότητας με νέες συσκευές, απλά δηλαδή για να μην ψάχνει ο αγοραστής μετατροπέα από micro USB σε USB Type C. Αυτό απέχει πολύ από το να δώσει το ρεύμα που απαιτεί ένα laptop. Επίσης άλλο το 2.31A με 18V και άλλο το 2.1A με 5V.

 

Αυτο ομως παιρνει την αποχη απο αυτο, και τη φαιρνει πιο κοντα, καθως συμφωνα με το κατασκευαστη σχεδιαστηκε για αυτο το λογο και οχι για λογους συμβατοτητας.

 

Quote

PowerCore 20100 is one of the first portable chargers to utilize USB-C input and output. A reversible, high-power connection that recharges the 2015 MacBook and other USB-C devices up to 5V/3A. 

 

Εχω κανει και παραθεση απευθειας στο σημειο που μιλαει για το ρευμα της usb-c

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, therock said:

 

Αυτο ομως παιρνει την αποχη απο αυτο, και τη φαιρνει πιο κοντα, καθως συμφωνα με το κατασκευαστη σχεδιαστηκε για αυτο το λογο και οχι για λογους συμβατοτητας.

 

 

Εχω κανει και παραθεση απευθειας στο σημειο που μιλαει για το ρευμα της usb-c

 

 

 

Αν πάρω ένα απλό ανταπτοράκι από USB σε Type C, προφανώς δεν έχω μετατρέψει την απλή USB σε Type C που να μπορεί να τροφοδοτήσει έναν φορητό υπολογιστή. Οπότε όταν κοιτάς power banks δεν αρκεί αυτά να έχουν Type C υποδοχή.

 

Μετά τόσο στο video όσο και στα FAQ της Anker για το power bank που παρέθεσες πιο πάνω, αναφέρουν ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Macbook. Τώρα αν τα Macbooks φορτίζουν με 5V(δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ), αυτό ισχύει και για τα άλλα laptops; Επίσης το Macbook θέλει 29W τροφοδοτικό, το δικό σου θέλει 65W.

 

AC Adapter

  • Input
    AC 120/230 V (50/60 Hz)
  • Output
    65 Watt, 18.5 V, 3.5 A

Για να τροφοδοτήσεις τον φορητό σου από power bank, θέλεις 18.5V και 3.5A.

 

Αν δεν σε ενοχλεί ένα reboot, καλύτερα να αγοράσεις μια δεύτερη μπαταρία, την οποία θα την παίρνεις μαζί σου όταν χρειάζεσαι λίγες παραπάνω ώρες αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

45 θελει δε ξερω γιατι δινει τοσο στο λινκ (45W/2.31A/19.5V βλεπω μπροστα μου το τουβλακι). Και ναι προφανως και ειναι μεγαλη διαφορα απο τα σχεδον 30+ που δινει αυτο της ανκερ, αλλα και παλι για φορτιση μιλαμε, οχι για να το εχω ανοικτο σε power mode. Ας τραβαει οσο μπορει να του δωσει και ας φορτισει με πιο αργους ρυθμους...

 

Δεν εννοω ρε συ μετατροπεα usb-c σε usb. Ειπα usb-c σε dc-in. USB-c δηλαδη απο τη μερια του Bank που βγαζει πιο δυνατα ρευματα, και να καταληγει στο βυσμα της φορτισης του λαπτοπ

 

c04960459.thumb.png.ee961a8295ee3b65f15c3c1ffaac2f23.png

 

Εν παση περιπτωση Long story short, πιθανοτατα αυτο που ψαχνω να μην υπαρχει ακομα, και αν υπαρχει παιζουμε πολυ σε trail and error και ειμαστε στα πολυ πρωιμα σταδια. Ρεαλιστικα ισως απλα παρω μια δευτερη μπαταρια και σε 2-3 χρονια παιρνω λαπτοπ με usb-c που επιτρεπει και φορτιση μεσω αυτης, καθως τοτε και τα powerbanks θα εχουν ωριμασει και θα υποστηριζουν σιγουρα κατι τετοιο, και οι υπολογιστες θα πετυχουν ακομα καλυτερες συνθηκες ρευματος που ζητανε

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο η HP λογικά βγάζει και νέο 430 μοντέλο, οπότε με τα laptops ίσως θέλει λίγο πιο συγκεκριμένη αναφορά στο μοντέλο(χρονιά, επεξεργαστής,δεν ξέρω), αλλά ναι, θέλεις 2.31A/19.5V. θα πρέπει το powerbank μάλλον να αναφέρει παρόμοια χαρακτηριστικά στα specs του.

π.χ. το Razer

Razer Power Bank for Laptops and Other Mobile Devices

αναφέρει

Power Output - Charge Devices

USB Type-C | 5V 3A / 9V 3A / 12V 3A / 15V 3A / 20V 2.25A

Οπότε ίσως να κάνει, αλλά εντάξει είναι ακριβό. Απλά ως παράδειγμα.

 

Τώρα, να φορτίζει με λιγότερο ρεύμα καθώς θα είναι π.χ. κλειστό ή σε αναμονή, δεν ξέρω αν θα το επιτρέπει το κύκλωμα του. Ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να τσεκάρεις πρώτα με έναν μετρητή κατανάλωσης(<10€) τι τραβάει το laptop καθώς φορτίζει ενώσω είναι κλειστό ή σε αναμονή. Ποιος ξέρει, μπορεί να τραβάει και 45W, να τραβάει το μέγιστο για λόγους ταχύτερης φόρτισης.

 

 

 

Υ.Γ.

 

21 minutes ago, therock said:

USB-c δηλαδη απο τη μερια του Bank που βγαζει πιο δυνατα ρευματα, και να καταληγει στο βυσμα της φορτισης του λαπτοπ

 

Αυτό που εννοούσα πριν είναι ότι η παρουσία USB Type C δεν εγγυάται κατά ανάγκη και δυνατά ρεύματα. Αυτό θα φαίνεται στα specs του powerbank.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, yanni said:

Υ.Γ.

 

 

Αυτό που εννοούσα πριν είναι ότι η παρουσία USB Type C δεν εγγυάται κατά ανάγκη και δυνατά ρεύματα. Αυτό θα φαίνεται στα specs του powerbank.

 

Ε προφανως. Αυτο ισχυει και με τα απλα usb. Τοσο σε chargers οσα και Power bank, δεν σημαινει επειδη ειναι usb θα παρεις 2-2.1A. Πρεπει να φροντισεις να βγαζει ο φορτιστης τα μεγιστα ρευμα που μπορει να στηριξει η θυρα. Και οχι μονο, πρεπει και το καλωδιο να ειναι προδιαγραφων. Ας πουμε εχω ενα δυνατο φορτιστη που στελνει 2.1 αλλα εχω ενα ψευτοκαλωδιο usb που φορτιζει 500mA. Οποτε ναι ξεκαθαρα, αλλο το θεωρητικο μεγιστο και αλλο αυτο που υποστηριζει επι της ουσιας το υλικο που θα αγορασεις

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα τι ρωτάς, ίσως να έχει κάποιο κυκλωματάκι μέσα η συσκευή για μετατροπή από 5V σε όσα V χρειάζονται.

 

π.χ.

2pcs MT3608 Step Up Power Apply Booster Module DC-DC 2V-24V 2A NEW | eBay

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.