Jump to content



ASUS GTX 1080 COIL WHINE


Recommended Posts

Τελικα ειμαστε για τον φουτσο εντελως..............................

Πηρα την πεμπτη καρτα γραφικων και εχει coil whine..............................

Τροφοδοτικο εχω corsair hx1000i καινουργιο και σιγουρα δεν εχει coil..........δεν κανει το παραμικρο..........

Πηγα στην cosmodata οπου αγοραστηκε η καρτα και ο τεχνικος δεν ηξερε τι ειναι αυτο................................

Εχει κανενας κανα ak-47????????καμια καραμπινα????????????

Αφου τελικα του εξηγησα τι ειναι coil μου ειπε οτι εκανε τεστ και η καρτα δεν εχει coil(τελικα εμαθε τι ειναι???του εμαθα?????)

Μου λεει φερε ολο το πισι εδω για τεστ γιατι φταιει το πισι σου...........................

Εγω χωρις πισι δεν μπορω να μεινω αλωστε οταν στρεσαρω χωρις καρτα δεν κανει κιχ...........................βγαζω prime ή aida64 χωρις να κανει το παραμικρο.................

Τωρα εστειλαν την καρτα στον αντιπροσωπο να τσεκαρει και εκεινος........

Για πειτε καμια γνωμη ρε μαγκες γιατι εχει φλιπαρει το κεφαλι μου.........................

Τελικα κανει coil το πισι μου?????????????????χωρις καρτα δεν ακουω τπτ...............................ουτε απο τροφοδοτικο ουτε απο μητρικη........................

Δεν επερνα ενα ντατσουν να κανω την δουλεια μου??????????

Link to comment
Share on other sites

Μια μονο φορα μου εχει τυχει παλια (σε GPU) και βρηκα τον θορυβο ενοχλητικο (αλλους δεν τους πειραζει τοσο). Δεν ξερω αν η Asus δεχεται RMA λογω coil whine και αν η νεα καρτα δεν το εχει και αυτη. Eπειδη εχει να κανει με το ρευμα στα VRM της καρτας under load δοκιμασε αλλο 8-pin PCIe καλωδιο η αλλο PSU, κοιτα και αν το κανει με vsync on.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει με ενα καλωδιο με 2,με προεκτασεις,χωρις..........................

με vsync φτιαχνει αλλα ρε φιλε θελω να βλεπω frames...........δηλαδη πηρα 1080 και θα βαλω vsync στα 60??????????

και το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο...........οταν στρεσαρω cpu+ram+gpu ενσωματωμενη δεν κανει κιχ ουτε το psu ουτε το mobo......................

:amen::amen::amen::amen:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, alexcrx said:

με vsync φτιαχνει αλλα ρε φιλε θελω να βλεπω frames...........δηλαδη πηρα 1080 και θα βαλω vsync στα 60??????????

ΟΚ, κατανοητο.

 

18 minutes ago, alexcrx said:

και το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο...........οταν στρεσαρω cpu+ram+gpu ενσωματωμενη δεν κανει κιχ ουτε το psu ουτε το mobo......................

Προφανως η 1080 φταιει και οχι το PSU, αν μπορεις ομως να δοκιμασεις καποιο αλλο τροφοδοτικο εστω για λιγο υπαρχει μια (μικρη) πιθανοτητα να μην βουιζει η καρτα το ιδιο. Ειναι long shot αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο RMA (αν γινεται), ειναι να μην σου τυχει. Κατα τα αλλα συμπασχω -_-

Link to comment
Share on other sites

Τι έτρεξες.......???? Που το εντόπισες/άκουσες........??

Το κάνει συνέχεια???? Όταν φορτώνει μόνο video???

Heaven benchmark έτρεξες?????? Αν ναι, λογικά θα το ακούς συνέχεια εκεί,

αν όχι, θα το ακούσεις μόνο κατά το κλείσιμο του benchmark που εκεί το κάνει πάντα......

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σου ειπα και στο τηλεφωνο οσες καρτες ειχα μονο 1 δεν ειχε καθολου coil whine. Ολες οι αλλες απο λιγο μεχρι πολυ. Απλα εχω λιγο θορυβωδεις ανεμιστηρες και δεν ακουγεται σχεδον με τιποτα (να η λυση σου :P)

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα valley,3dmark,world of tanks,world of warplanes,world of warships και το κανει παντου εκτος απο furmark αλλα εκει ριχνει πολυ τα ρολογια (στα 1500)οποτε λογικο και να μην κανει............(ετσι νομιζω δηλαδη)

εσας σε furmark τι κανει????????????ολα τερμα στο furmark και post-fx και treme burn in.....................????????????

κραταει την μπαρα?????????:hehe::hehe::hehe:

παρε asus μου ελεγαν και μαμακιες :amen::amen::amen:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ολες εχουν coil whine... Το θεμα ειναι ποσο εχει.

 

Σε gtx1080 gigabyte που ειχα ενα φεγγαρι, ειχα coil whine απο day one, τυπου "τρρρρρ" με νορμαλ fps.

 

H καρτα εγινε RMA και πηρα μια msi gaming x 1080, η οποια ειχε πολυ λιγο.

 

Η evga 1080ti που εχω τωρα για να το ακουσεις πρεπει να κολλησεις το αυτι σου επανω στην καρτα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω ρε φιλε οτι σε μερικες καρτες ειναι πολυ μικρος ο ηχος και σε αλλες δεν υπαρχει

σκεψου οτι το πισι ετσι οπως το εκανα το μονο που ακουω ειναι πολυ λιγο η τρομπα.......

κλεινω ολα τα φουρφουρια και ειμαι μια χαρα(εκανα παθητικη ψυξη με τα πολλα ψυγεια)...........

τελικα κανενας να τρεξει furmark να μου πει τι κανουν τα ρολογια του??????????

Link to comment
Share on other sites

Furmark πως λέγεται αυτό το bench τεσπα ;), δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ούτε...

 

Αν στα παραπάνω που έτρεξες (benchs και games) στο κάνει και είναι έντονο καλά έκανες και την έστειλες πίσω...........

Άλλες το έχουν έντονο, άλλες ελάχιστα, άλλες "καθόλου".

 

Αν η καρτούλα έχει είτε το τσίριγμα/σφύριγμα όπως θέλεις πες το (coil whine) ενοχλεί ή είτε το 'τρρρρρ" το λεγόμενο κροτάλισμα

(από την gtx760 το έχω παρατηρήσει σ'όλες άλλες έντονο άλλες όχι) που αναφέρει ο csaris είναι έντονο ή συνδυασμός και των 2 την στέλνεις πίσω...

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.