Jump to content



Custom Loop hard tube για πρώτη φορά


raziel

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,θα χρειαστώ τα φώτα σας και την υπομονή σας καθότι θα σπάσω παρθενιά σε custom loop.
Το κουτί μου είναι το thermaltake view71 rgb το οποίο πιθανόν να πάει για ηλεκτροστατική και να γίνει άσπρο.
Ο επεξεργαστής είναι ο kabylake i5-7500 και η κάρτα γραφικών η gigabyte gtx1080 g1.Και στα 2 θα μπούνε μπλοκς της phanteks και συγκεκριμένα τo Glacier C350i για την cpu και το

GB1080GB_CR01 για την κάρτα.Fittings και γωνίες επίσης της phanteks σε νικελ χρώμα.
Επειδή θέλω να έχω νίκελ και στο ρεζερβουάρ/αντλία εκεί αρχίζουν τα δύσκολα και θέλω τη βοήθειά σας.
Πρώτη επιλογή είναι custom reservoir της monsoon.Υπάρχει στο overclockers uk ο επιλογέας αλλά δεν ξέρω τι να βάλω η για πιο συγκεκριμένα τι θα χρειαστεί να βάλω.Αν μπορεί κάποιος να τον συμπληρώσει με D5 PWM ΑΝΤΛΙΑ θα είμαι ευγνώμων 

https://www.overclockers.co.uk/assembled-monsoon-mmrs-fully-customisable-reservoir-wc-42f-mo.html#t=j1k0.

 

H δεύτερη επιλογή που φαντάζει και πιο φθηνή είναι αυτό το ρεζερβουάρ https://www.alphacool.com/shop/reservoirs/tubing-reservoir/tube-50mm/20754/alphacool-cape-corp-coolplex-hf-metall-25-chrome
αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπει η αντλία(αν κάνει για d5).Αν μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σετ της alhpacool με αυτό το ρεζερβουάρ και ότι συμπράγκαλο χρειάζεται θα ήμουν επίσης ευγνώμων.
Ψυγείο θέλω να βάλω ένα 280άρι για να μπει μπροστά με τους 2 140μμ του κουτιού έτσι ώστε να μην χρειαστεί ν'αλλάξω το style του κουτιού,θα φτάσει ένα 280άρι κι αν ναι ποιό?
Η υδρόψυξη θα στηθεί για αισθητικούς λόγους και όχι για benches.
Πάντως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πλην των μπλοκς αρκεί να βρούμε σε νίκελ αποχρώσεις έτσι ώστε ή μαύρο το αφήσω το κουτί ή το κάνω λευκό να μην έχω χρωματικά θέματα.

 

 
 
Link to comment
Share on other sites

Το overclockers δεν στελνει ελλαδα για αρχη.

Τα μαγαζια που θα κοιταξεις ειναι τα highflow.nl caseking.de και aquatuning.de καθως και το δικο μας eworld.com.gr και ekwb.com

Monsoon δεν θα αγορασεις τιποτα εκτος μονο απο ρακορ για soft σωληνα που δεν θα βαλεις αποτι λες οποτε δεν κοιτας καν τη μαρκα.

 

Στα ρεζερβουαρ αυτα δεν μπαινουν αντλιες απο κατω, την βαζεις σε αλλο σημειο μαζι με ενα τοπ. Μονο στην ek υπαρχει τοπ να μπαινει απο κατω η αντλια αλλα μονο μαυρο. Τις αλλες λυσεις δεν στις λεω γιατι το καλυμα αντλιας bistpower 

Πχ εχει 55 ευρω μονο του.

 

Οι ανεμιστηρες που εχει το κουτι κατα πασα πιθανοτητα δεν κανουν για ψυγειο, ειναι για airflow και οχι για static pressure, θα πρεπει ισως να τους αλλαξεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Το overclockers δεν στελνει ελλαδα για αρχη.

Τα μαγαζια που θα κοιταξεις ειναι τα highflow.nl caseking.de και aquatuning.de καθως και το δικο μας eworld.com.gr και ekwb.com

Monsoon δεν θα αγορασεις τιποτα εκτος μονο απο ρακορ για soft σωληνα που δεν θα βαλεις αποτι λες οποτε δεν κοιτας καν τη μαρκα.

 

Στα ρεζερβουαρ αυτα δεν μπαινουν αντλιες απο κατω, την βαζεις σε αλλο σημειο μαζι με ενα τοπ. Μονο στην ek υπαρχει τοπ να μπαινει απο κατω η αντλια αλλα μονο μαυρο. Τις αλλες λυσεις δεν στις λεω γιατι το καλυμα αντλιας bistpower 

Πχ εχει 55 ευρω μονο του.

 

Οι ανεμιστηρες που εχει το κουτι κατα πασα πιθανοτητα δεν κανουν για ψυγειο, ειναι για airflow και οχι για static pressure, θα πρεπει ισως να τους αλλαξεις.

 

 

Με τιμολόγιο δεν στέλνουν οι overclockers? Οι ανεμιστήρες του κουτιού είναι static pressure.
Ekwb δεν θέλω γιατί έχουν μικρά ρεζερβουάρς,έχεις να μου προτείνεις κάποιο σετ με τουλάχιστον 20cm ρεζερβουάρ?(Μαζί με τα παρελκόμενά του?).
280 ψυγείο με d5 θα είναι επαρκές για τη λούπα?.
Σόρρυ για τον καταιγισμό των ερωτήσεων

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jax7480 said:

Το τεράστιο ρεζερβουάρ τι ακριβώς το θέλεις;

 

Το κουτί είναι τέρας,για καλύτερη συμμετρία στο χώρο,αν βάλω από τα ζουμπαδιάρικα της ekwb σαν κουτσουλιά θα φαίνεται.
Έχουν οι Ολλανδοί αυτό αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστώ,βγαίνει σε 3 διαφορετικά μεγέθη

https://www.highflow.nl/watercooling/reservoirs/tube-reservoirs/alphacool-cape-corp-coolplex-hf-metall.html

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fatalara said:

Τελικα θες νικελ η την αντλια κατω απο το ρεζερβουαρ?

Για να ξερουμε τι θα βαλουμε.

Πάμε για κάτω από το ρεζερβουάρ (combo δηλαδή) γιατί θα μπλέξω τα μπούτια μου,καλοβλέπω της xspc  d5 photon με βλέπω,τι λέτε?13 άρι σωλήνα

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος raziel έγραψε:

Πάμε για κάτω από το ρεζερβουάρ (combo δηλαδή) γιατί θα μπλέξω τα μπούτια μου,καλοβλέπω της xspc  d5 photon με βλέπω,τι λέτε?13 άρι σωλήνα

Soft η hard?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος raziel έγραψε:

Σκληρό

Δεν υπαρχει 13αρης σκληρος.

Ο σωληνας ειναι η 12/10 η 16/12 και μιλαμε μονο για Bitspower και EKWB με τα αντιστοιχα ρακορ. Τα phantelks τα ξεχνας γιατι δεν βρισκεις ευκολα σωληνα και τα bitspower εχουν τα διπλα απο τα EKWB.

 

Μιλαμε λοιπον για EKWB εκτος και δεν εχεις θεμα με λεφτα.

Ρεζερβουαρ βγαινουν σε ολα τα μεγεθη απο ολες τις εταιριες.

Παρτα ολα απο EKWB για μενα εκτος απο τα μπλοκ που θα παρεις τα phanteks.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει 13αρης σκληρος.

Ο σωληνας ειναι η 12/10 η 16/12 και μιλαμε μονο για Bitspower και EKWB με τα αντιστοιχα ρακορ. Τα phantelks τα ξεχνας γιατι δεν βρισκεις ευκολα σωληνα και τα bitspower εχουν τα διπλα απο τα EKWB.

 

Μιλαμε λοιπον για EKWB εκτος και δεν εχεις θεμα με λεφτα.

Ρεζερβουαρ βγαινουν σε ολα τα μεγεθη απο ολες τις εταιριες.

Παρτα ολα απο EKWB για μενα εκτος απο τα μπλοκ που θα παρεις τα phanteks.

 

 

Σωστά,εγώ μπερδεύτηκα με τη διατομή,σε 12/10 θα πάω,ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,τελικά εκεί θα καταλήξω γιατί όντας νουμπάς θα κάνω καμιά μαλακία και θ'αγοράσω άσχετα ή περριτά,άσε που της bitspower βγαίνει όσο ένα νεφρό.
Αυτή θα μπει με τα blocks + fittings glacier της phanteks. https://www.ekwb.com/shop/ek-xres-140-revo-d5-pwm-plexi-incl-sl-pump.
 

Από ψυγεία της ekwb τα προτείνεις?Κι αν ναι ποιό από τα 2 280?Το λεπτό 28mm ή το χοντρό 45mm?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει στην αγορα πλεξι σωληνας για τα glasier, εχουν και την ιδια τιμη με τα bitspower οποτε μονο σε ek καταληγεις.

Glasier μπλοκ ek fittings με 12/10 σωληνα ek.

Το 45αρι θα παρεις εκτος και αν απο εκει που θα αγορασεις τα μπλοκ εχει hardwarelabs - black ice ψυγεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει στην αγορα πλεξι σωληνας για τα glasier, εχουν και την ιδια τιμη με τα bitspower οποτε μονο σε ek καταληγεις.

Glasier μπλοκ ek fittings με 12/10 σωληνα ek.

Το 45αρι θα παρεις εκτος και αν απο εκει που θα αγορασεις τα μπλοκ εχει hardwarelabs - black ice ψυγεια.

Μάλιστα,δηλαδή οι γωνιές που έχουνε όλοι ακόμη και η ek είναι άλλου διαμετρήματος να υποθέσω οπότε μάλλον δεν γλυτώνω το κουρμπάρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος raziel έγραψε:

Μάλιστα,δηλαδή οι γωνιές που έχουνε όλοι ακόμη και η ek είναι άλλου διαμετρήματος να υποθέσω οπότε μάλλον δεν γλυτώνω το κουρμπάρισμα ?

Εννοειτε πως δεν το γλυτωνεις, για να φτιαξεις λουπα χωρις λυγισματα χρειαζονται πολλα εκτος απο γωνιες που τα εχει μονο η bitspower και η ekwb και θα σου κοστησουν πανω απο 250 ευρω μη σου πω και 300 μονο τα ρακορ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.