Jump to content



Αλλαγη Ni-Cd μπαταριας με Li-ion σε σκουπάκι χειρός


Recommended Posts

https://www.digikey.com/en/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-resistor-color-code

 

μαύρο καφέ κίτρινο καφέ

δίνουν 10 kΩ

αλλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος για τα χρώματα.. Μπορεί να είναι μπλε και πορτοκαλί.

 

12 βολτ έκαψαν κύκλωμα που περίμενε 18 βολτ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

https://www.digikey.com/en/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-resistor-color-code

 

μαύρο καφέ κίτρινο καφέ

δίνουν 10 kΩ

αλλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος για τα χρώματα.. Μπορεί να είναι μπλε και πορτοκαλί.

 

12 βολτ έκαψαν κύκλωμα που περίμενε 18 βολτ?

Αρχικά δοκίμασα το 18 volt τροφοδοτικό του λάπτοπ για λίγο, οι μπαταρίες φορτίστηκαν και το σκουπάκι στιγμιαία δούλεψε.
Στη συνέχεια, όταν δοκίμασα ένα 12 volto τροφοδοτικό από έναν παλιό scanner, η πλακέτα υπερθερμάνθηκε και κάηκε. Γι αυτό κατέληξα σ' αυτό το (μάλλον αυθαίρετο) συμπέρασμα.
Πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται αλλού και να είναι και η αιτία που χάλασε και το δικό του τροφοδοτικό. (μπαταρίες βραχυκυκλωμένες;)
Οπότε πάμε για μπαταρίες λιθίου.
Αυτή τη στιγμή το μόνο που έχω είναι τέσσερις μπαταρίες λιθίου 18650.
https://www.banggood.com/4PCS-MECO-3_7v-4000mAh-Protected-Rechargeable-18650-Li-ion-Battery-p-992723.html?rmmds=search&cur_warehouse=CZ
Εκτός από θήκη για τις μπαταρίες τι θα χρειαστώ ακόμη;
Κάποια λινκ για την αγορά τους;

 

IMG_20201109_164129.jpg

Α! Και τα χρώματα της αντίστασης (μετά από φωτογράφηση και μεγέθυνση των φωτογραφιών) μάλλον είναι: Μπλε - γκρι - πορτοκαλί - χρυσό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 18/2/2018 at 11:31 ΜΜ, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλησπερα!

 

Εχω ενα σκουπακι χειρος του οποιου τα Ni-Cd στοιχεια στη μπαταρια του παρέδωσαν πνευμα. Ρωτησα σε κατασηματα για αντικατασταση της μπαταριας και μου ζητανε 40-50 €. Καλυτερα να παρω καινουριο δλδ...

 

Εχω απο παλια laptop τις 18650 μπαταριες αυτού του θέματος, φορτισμένες και λειτουργικές, και θέλω να τις αξιοποιήσω.

 

Ξέρω οτι γίνεται, αλλα δεν έχω ούτε την τεχνογνωσία, ούτε τα υλικά, ούτε τα εργαλεία για να το κανω.

 

Ξέρουμε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

e9fb1f093e862f311c6b8352c326b3f6.jpgbb014c05fcfb15a3a35018d64f7699d2.jpg


μηπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το ίδιο battery pack για τον ίδιο λόγο;

 

σε κάνα 2 μαγαζιά που βρήκα στο Ίντερνετ μου είπαν ότι έχει καταργηθεί (προφανώς λόγω NiCd?). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.