Jump to content



Αλλαγη Ni-Cd μπαταριας με Li-ion σε σκουπάκι χειρός


Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Εχω ενα σκουπακι χειρος του οποιου τα Ni-Cd στοιχεια στη μπαταρια του παρέδωσαν πνευμα. Ρωτησα σε κατασηματα για αντικατασταση της μπαταριας και μου ζητανε 40-50 €. Καλυτερα να παρω καινουριο δλδ...

 

Εχω απο παλια laptop τις 18650 μπαταριες αυτού του θέματος, φορτισμένες και λειτουργικές, και θέλω να τις αξιοποιήσω.

 

Ξέρω οτι γίνεται, αλλα δεν έχω ούτε την τεχνογνωσία, ούτε τα υλικά, ούτε τα εργαλεία για να το κανω.

 

Ξέρουμε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

e9fb1f093e862f311c6b8352c326b3f6.jpgbb014c05fcfb15a3a35018d64f7699d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα 12 μπαταρίες των 1.2 volt η 18650 είναι 3.6 volt, Θα χρειαστείς 4 μπαταρίες ή 8, 4 σε σειρά και παράλληλα για να πάρεις περισσότερα amber. Το πρόβλημα είναι η φόρτιση και η εκφόρτιση που θέλεις άλλον φορτιστή και κύκλωμα να σου σταματάει την λειτουργία στα 3 volt ανα μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα πόσες χρειαζόμουν για την σωστή τάση / ενταση και πείρα πλαστικές θήκες

Κανονικά χρειάζεται και άλλος φορτιστής για να μη χαλάσουν αλλά εγώ υπολόγισα στο περίπου πόσες ώρες ήθελε ο δικός του και χρησιμοποιώ αυτόν.

Εδώ και 2 χρόνια είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα, αλλά έχω κάποιες αποριες:
1. Θα δουλεψει ακόμα και με κάποιον σκέτο μετασχηματιστη φαντάζομαι, χωρίς να συνδεθεί σε υπολογιστή. Οι θύρες USB όμως δίνουν 5V ρεύμα, και η μπαταρία είναι 14.4V. Θα γίνεται σωστή φόρτιση;
2. Ο μετασχηματιστης κουμπώνει πάνω στη βάση του, στην οποία στέκεται με τη σειρά του το σκουπακι μαγνητικά, παίρνοντας ρεύμα από τα μεταλλικά "ηλεκτροδια " που φαίνονται στη φώτο. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδυαστεί το παλιό σύστημα με τις καινουριες μπαταρίες;

Μπορεί να ακούγονται χαζές αλλά είμαι πολύ καινούριος στο κομμάτι DIY με μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι όπως φορτίζεις το κινητό σου θα φορτίζει και αυτό απλά θα χρειαστείς το αντίστοιχο του λινκ για 4 μπαταρίες. (έχε υπόψιν σου ότι έχω διαβάσει διαγωνίως το θέμα σου λόγω έλλειψης χρόνου οπότε μπορεί να το έχω χάσει κάπου και να σου λέω λάθος πράγματα)

2. Θες να φορτίζει οπωσδήποτε πάνω στη βάση; Αν ναι υπάρχει τρόπος απλά θα το θεωρούσα πιο απλό και είναι πιο απλό, να βγει το usb σε κάποιο σημείο και να φορτίζει απευθείας. 

 

Κλείνοντας χαζές είναι οι ερωτήσεις που θες αλλά δε θα κάνεις :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω λιγο-πολυ ο,τι κι εσυ με τη μπαταρια του τρυπανιου σου, αλλα με το λιγοτερο δυνατο "ξεβολεμα" των γονεων απο την καθημερινοτητα τους.

Και ψαχνω ανθρωπο με την εμπειρια και τα εργαλεια να με βοηθησει να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, απο τη στιγμη που η καθε 18650 ειναι 4,2V και το μοτερ δουλευει στα 14,4V, αν χρησιμοποιησω 3 θα ειναι λίγες (3x4.2=12.6V) αλλά αν χρησιμοποιήσω 4 θα είναι πολλές (4x4,2=16,8V).

Θα υπάρχει φόβος για το μοτερ με την αυξημένη τάση, ή θα πρέπει να βρω πλακέτα που, συν τοις άλλοις, θα ρίχνει την τάση στα 14,4V;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Επισης, απο τη στιγμη που η καθε 18650 ειναι 4,2V και το μοτερ δουλευει στα 14,4V, αν χρησιμοποιησω 3 θα ειναι λίγες (3x4.2=12.6V) αλλά αν χρησιμοποιήσω 4 θα είναι πολλές (4x4,2=16,8V).

Θα υπάρχει φόβος για το μοτερ με την αυξημένη τάση, ή θα πρέπει να βρω πλακέτα που, συν τοις άλλοις, θα ρίχνει την τάση στα 14,4V;

Καλημέρα 4χ18650 θέλει.

κανένας φόβος για το μοτέρ (αν είδα καλά το ni-cd πακέτο είναι 12χΑΑ) 

 

Ο φόβος υπάρχει να κολωνουν οι 18650 (από λαπτοπ είναι ~2c)

Πρέπει πρώτα να δεις - τεσταρεις το μοτέρ πόσα ampere τραβάει για να δεις πως θα πορευτεις ! 

Link to comment
Share on other sites

ονομαστική τάση 18650=3,7 βολτ 4χ3,7v=14,8v ''πραγματική'' ~4,2v

 ονομαστική τάση ni-cd=1,2 βολτ 12x1,2=14,4v   ''πραγματική''  ~1,4v

 

sorry αλλά δεν πρόλαβα το εντιτ πιαααφ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 4χ18650 θέλει.
κανένας φόβος για το μοτέρ (αν είδα καλά το ni-cd πακέτο είναι 12χΑΑ) 
 
Ο φόβος υπάρχει να κολωνουν οι 18650 (από λαπτοπ είναι ~2c)
Πρέπει πρώτα να δεις - τεσταρεις το μοτέρ πόσα ampere τραβάει για να δεις πως θα πορευτεις ! 
Το Ni-Cd πακέτο είναι 12 μπαταρίες τυπου 22420 στα 1.2V.

Έχω μια πλαστική θήκη για 4x18650, τη δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Το θέμα είναι τώρα να βρω μια κατάλληλη πλακέτα και να εγκαταστήσω το πακέτο. Τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω; Έχετε καμία πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πρέπει να πάρεις ένα BMS (Battery Management System)  για να προστατεύει τις μπαταρίες από υπερφόρτιση -  αποφόρτιση 

καμία 20αρια αμπερ και πάνω θα είναι οκ 

https://www.ebay.com/itm/4S-30A-BMS-Protection-PCB-Board-For-Li-ion-Lithium-18650-Battery-Pack-W-Balance/132152774513?hash=item1ec4eb4f71:g:PuoAAOSwpP9Y6JEe

 

Για την φόρτιση τώρα πρέπει να του δινεις τάση  ίση ή λίγο μικρότερη από 16,8 βολτ !

ο φορτιστής που έχει το σκουπακι πόσα βολτ δινει; Γιατί αν δινει αυτό που λέει στην φώτο που ανέβασες δεν κάνει....

222.thumb.jpg.716e22f6cdcdefebc97f150c1e9241d6.jpg

 

πρέπει το τροφοδοτικο να δινει ~4 αμπερ και τάση από 16,4 έως 16,8 βολτ !

Κάτι αντιστοιχο φορτίζω με τροφοδοτικο απο Laptop και DC-DC Converter για να κατεβάσω την τάση στο επιθυμητό βολταζ...

https://www.ebay.com/itm/132092049994

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια κι από μένα!

Έχω το ίδιο σκουπάκι κι εγώ και κάποια στιγμή χάλασε ο φορτιστής του, ο οποίος είναι στα 18 v output.

Αφού έψαξα όλους τους παλιούς μου φορτιστές, δεν βρήκα κάποιον 18βολτο.

Ο μόνος που βρήκα είναι αυτός του λάπτοπ, τον δοκίμασα και το σύστημα δούλεψε.

Επειδή όμως τον χρειάζομαι αποφάσισα να δοκιμάσω έναν 12 volt. Δυστυχώς όμως αυτός έκαψε την πλακέτα που βρίσκεται στη βάση της συσκευής.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Ποια είναι η λειτουργία αυτής της πλακέτας;

2. Μπορώ να βρω ίδια ή κάποια που να ταιριάζει;

3. Επισκευάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IMG_20201108_075255.jpg

IMG_20201108_075203.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.