Jump to content



Το firewall του Λινουξ αρκει?


saxon_747

Recommended Posts

Τι να το κάνεις το antivirus;; ;)

Στα Windows... ναι... να χρησιμοποιήσεις antivirus... στο Linux γιατί!!

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ιοί... αλλά και με ένα μόνο firewall έχεις μια άριστη προστασία από τους εξωτερικούς ενοχλητικούς τύπους... :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ρωτησεις δεν μαθαινεις. Ειναι η πρωτη σοβαρη επαφη μου με linux οποτε καλυτερα να ειμαι σιγουρος για κατι πριν το κανω...

Αρα το built in firewall του suse αρκει, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Antivirus δε χρειάζεται στο linux γιατι απλά υπάρχουν πολλοί λίγοι ιοί και κανείς δεν τους "χρησιμοποιεί" πλέον. Αν χρησιμοποιείς το linux σαν proxy για Windows Network τότε βάλε ενα antivirus μόνο και μόνο για να μην περνάνε ιοί στα Windows.

Το βασικό στο linux είναι τα updates και το firewall. Το update γίνεται με κάποιο εργαλείο απο τη SUSE (easy way) ή manual με το χέρι ψάχνοντας στα διάφορα sites στο internet (hard way). Το firewall αν τρέχει και δεν το πειράξεις τότε θα έχεις μια καλή προστασία απο παρύσακτους. Αν θες να το ρυθμίσεις διάβασε πρώτα το documentation και μετα με σίγουρα βήματα το παραμετροποιείς όπως θες. Αυτό μπορείς να το κάνεις με κάποιο γραφικό utility που θα έχει (προφανώς) η SUSE (easy way) ή απο κονσόλα (man iptables, ... hard way).

Το ποτέ root στο net είναι βασικό και καλό είναι να το ακολουθείς. Απο την άλλη και σαν root να μπείς στο net απο dynamic ip δε πειράζει και τόσο, γιατι ο παρύσακτος θα πρέπει πρώτα να σε βρεί και μετά να φάει αρκετή ώρα για να μπεί στο μηχάνημά σου. Το κακό είναι οτι άμα μπεί θα είναι και αυτός root !!!

Link to comment
Share on other sites

μια σχετικη ερωτηση οσα firewall εχω δει σε Linux ειναι port based υπαρχει καποιο

που να ειναι "program based" δηλαδη κατι σαν π.χ. zonealarm που σου λεει οτι το χ προγραμμα θελει να μπει νετ να το αφησω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Α , να σε χαρώ , ωραία ερώτηση και όχι μόνο αυτό , από το netstat μπορώ να δώ μόνο τα "εξερχόμενα" και τα listeing sockets , υπάρχει κανένα tool που να μου εμφανίζει τι γίνεται και με τα "εισερχόμενα" , ποιος προσπαθεί , που προσπαθεί κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.