Jump to content



Που πήγε το Restart - Shut Down ?????????


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Πρόσφατα έκανα format στον υπολογιστή μου, εγκαθιστώντας τα Windows 8.1 Enterprise, ακριβώς αυτά που είχα και πριν.

Μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία και ξεκίνησα την άχαρη δουλειά του στησίματος με όλα τα utilities κλπ. που χρησιμοποιώ, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν οι επιλογές για Restart-Shut Down κλπ (δείτε φωτογραφία)

 

20180401_111345_resize.thumb.jpg.9484ec40519ba9c69b35cfc9a246f2c1.jpg

 

Έχω βγάλει στην κυριολεξία τα μάτια μου ψάχνοντας να βρω με ποια επιλογή διορθώνεται αυτό (ΑΝ διορθώνεται...) αλλά δεν έχω βγάλει άκρη... Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω? (όχι πάλι format!!!!!!!!!!!!!)

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δοκίμασε το παρακάτω

 

  1. Start the registry editor (regedit.exe).
  2. Navigate to HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell.
  3. From the Edit menu, select New, Key. Name it Launcher, then select the new key.
  4. From the Edit menu, select New, DWORD value.
  5. Enter a name of Launcher_ShowPowerButtonOnStartScreen and press Enter.
  6. Double-click the new value and set it to 0 to not show the Power button or 1 to show the Power button.

You need to log off and log back on for the change to take effect.

You can also use the following registry file (change the value to 0 or 1 depending on what you need); save as powerstart.reg:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Launcher]
"Launcher_ShowPowerButtonOnStartScreen"=dword:00000001
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου δούλεψε...

 

Picture11.png.9b9451dc0169ad8ede5fbe4119f79bd6.png

 

Μάλιστα δοκίμασα και το DWORD (32bit) value αλλά και το QWORD (64bit) value (δεν ξέρω αν έκανα καλά, μια και δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη διαδικασία) αλλά τίποτα... Έκανα Restart, όχι μόνο Log-off...

 

Picture1.thumb.png.4017344be44f443032011b8f9da400ef.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος jefm έγραψε:

Με Ctrl+Alt+Del υπάρχει το Restart-Shut Down ;

Ναι, ετσι υπάρχει... Απλά δεν μπορω να καταλαβω τι "ζορια" τραβαει και δεν μου το εμφανίζει... 

 

Οχι μονο δεν δουλεψε η διαδικασια της Karmen1983, αλλα δεν δουλεψαν ουτε κατι script-ακια που βρηκα (Show Power Button on Windows 8.1 Start Screen.reg)... Ετσι για να μου την σπασει βραδυατικα... :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Έγινε επεξεργασία από stabill
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Τα 8αρια στα Settings δε τα είχαν αυτα?

 

Ελα μου ντε!!! Αυτο ψαχνω τωρα... Μαλλον "τιμωρουμαι" επειδη πεταξα τα 10αρια και ξαναεβαλα τα 8αρια... :D:D

πριν 5 λεπτά, το μέλος jefm έγραψε:

 

Το ειδα, η πρωτη μεθοδος δεν δουλεψε, η δευτερη διαφερει στα 8αρια, δεν βλεπω τα ιδια πραγματα στην registry...

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχεις κάνει ότι ενημερώσεις είναι να γίνουν; 

 

Γενικά ναι, έχω βέβαια κάποιες "εκκρεμότητες"...

Picture1.thumb.png.965af2e3f75d038240446b8af13aae9e.png

 

...το μεγάλο αρχείο (ΚΒ2919355) βγάζει fail, τα άλλα 2 δείχνουν ότι εγκαταστάθηκαν, αλλά είναι πάντα εκεί... (το Optional αφορά το πολυμηχάνημα HP που έχω)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, το όλο πρόβλημα ήταν το update ΚΒ2919355 που δεν ηθελε να εγκατασταθεί με τίποτα... Το έκανα manual και όλα είναι ΟΚ τώρα, τουλάχιστον για το πρόβλημα που με "ετρωγε" μετά το format... Τωρα αν βγει τίποτα άλλο, εδώ είμαστε...

 

Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.