Jump to content



Θερμοκρασιες ASRock A320M-HDV-AMD Ryzen 3 2200G with Radeon Vega Graphics


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.Λοιπον εφτιαξα ενα συστηματακι με  ASRock A320M-HDV-AMD Ryzen 3 2200G with Radeon Vega Graphics και αφου μετα απο τρελο αγωνα καταφερα να το σουλουπωσω βλεπω μια θερμοκρασια στην μητρικη μονιμως ανεβασμενη.δειτε φωτο παρακατω και πειτε μου αν θα επρεπε να  ανησυχω.Επισης θα ηθελα να σας πω οτι αν θελετε να φτιαξετε ενα συστημα με τις καινουργιες Apu της Amd να εχετε κατα νου οτι θα  πρεπει να πατε απευθειας σε  Win 10 την πιο προσφατη εκδοση.Δοκιμασα με win 7 και με λινουξ και δεν υπαρχει προκοπη.Στα λινουξ θα υπαρξει υποστηριξη  απο την εκδοση  kernel 17 .Οσο αναφορα μνημη Ram φροντιστε να παρετε οσο πιο γρηγορη γινεται και να δουλεψει dual channel.Εγω για την ωρα εχω μονο ενα στικακι 8g και βλεπω οτι δεν ειναι σωστα χρονισμενη λεει 1197mhz ενω η μνημη ειναι στα 2400.Τι κανω να μπω στα bios να την αλλαξω?

 

 

5acdebe4a7558_.thumb.PNG.22f1969bbc8b4f234a4df0a46008e024.PNG

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν μπορείς να έχεις και -26 βαθμούς θερμοκρασία. Οπότε για θερμοκρασίες θα πρότεινα το Overdrive της AMD για την θερμοκρασία της APU και ότι προγραμματάκι δίνει η ASRock για γενικότερα. Τώρα όσον αφορά τις μνήμες, ίσως να είναι σωστό το 1197, μιας και στις περιπτώσεις των DDR3/4 νομίζω το "effective" που είναι και αυτό που διαφημίζεται, είναι το διπλάσιο. Τρέξε ένα CPU-z να δεις τι σου λέει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Προφανώς δεν μπορείς να έχεις και -26 βαθμούς θερμοκρασία. Οπότε για θερμοκρασίες θα πρότεινα το Overdrive της AMD για την θερμοκρασία της APU και ότι προγραμματάκι δίνει η ASRock για γενικότερα. Τώρα όσον αφορά τις μνήμες, ίσως να είναι σωστό το 1197, μιας και στις περιπτώσεις των DDR3/4 νομίζω το "effective" που είναι και αυτό που διαφημίζεται, είναι το διπλάσιο. Τρέξε ένα CPU-z να δεις τι σου λέει.

Υπαρχει μια συγκεκριμενη  θερμοκρασια φιλε μου στη φωτο που δειχνει  95 βαθμους με το που ξεκιναει το pc.Επισης για το χρονισμο της μνημης ετρεξα το   CPU-z οριστε

 

memory.thumb.PNG.da7d9928ad1ca05e3d918442b6912fb8.PNGspd.thumb.PNG.acd491f75f3cee42d20ac1c9a894e060.PNG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos kostagiannis said:

Υπαρχει μια συγκεκριμενη  θερμοκρασια φιλε μου στη φωτο που δειχνει  95 βαθμους με το που ξεκιναει το pc.Επισης για το χρονισμο της μνημης ετρεξα το   CPU-z οριστε

 

memory.thumb.PNG.da7d9928ad1ca05e3d918442b6912fb8.PNGspd.thumb.PNG.acd491f75f3cee42d20ac1c9a894e060.PNG

 

Ναι ρε συ και σου λέω. Μπορείς να έχεις παράλληλα και -26 βαθμούς κάπου αλλού;  Προγράμματα όπως το Hardware Monitor είναι καλά και σούπερ, αλλά δεν είναι ειδικά ρυθμισμένα για κάθε μητρική. Αν κάποια μητρική δεν χρησιμοποιεί όλους τους αισθητήρες, αυτοί θα γράφουν άσχετες θερμοκρασίες, π.χ. 128 βαθμούς, -26 κ.τ.λ.

Δες θερμοκρασίες με το Overdrive και το όποιο πρόγραμμα δίνει η ASRock. Αν δεις και εκεί κάποια υψηλή θερμοκρασία, τότε είναι που ξεκινάς να ψάχνεσαι να δεις τι τρέχει.

 

Όσον αφορά τις μνήμες καλά είσαι. Δες λίγο στην δεύτερη φωτογραφία σου π.χ. το XMP-2400(τελευταία στήλη). Αν δεις ακριβώς κάτω από το XMP-2400 αναφέρει 1200MHz.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

προφανως, δεν διαβαζει σωστα την θερμοκρασια απο τον συγκεκριμενο αισθητηρα. 

 

καλυτερα, βαλε το AMD Overdrive να βλεπεις το HEAT OVERHEAD που εχεις.   ΠΡΟΣΕΞΕ........ δεν θα βλεπεις την θερμοκρασια, αλλα θα σου δειχνει το περιθωριο που εχεις μεχρι το ΜΑΧ ΤΕΜΡ των RYZEN.....!!    ΔΛΔ αν το MAX ειναι στους 95β, και το Overdrive σου δειχνει 40β,  σημαινει οτι 95 - 40 = 55β ειναι η πραγματικη σου θερμοκρασια...,  και οχι 40...!! 

 

 

οσο για τις μνημες, σωστα σου δειχνει.  οι πραγματικες ταχυτητες των DDR (=DoubleDataRate) ειναι το μισο της "ονομαστικης" ταχυτητας που αναγραφουν. ετσι οι 2400= 1200χ2,    οι 3000 = 1500χ2,  κ.ο.κ......!!!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εχω μπλε οθονη με το overdrive και δεν ειμαι ο μονος.Καμια αλλη λυση?

 

On Thu 12-Apr-18 2:26:40 PM your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\Windows\Minidump\041218-26906-01.dmp
This was probably caused by the following module: aoddriver2.sys (0xFFFFF800991F5B53)
Bugcheck code: 0x3B (0xC0000096, 0xFFFFF800991F5B53, 0xFFFFD18D17AECA10, 0x0)
Error: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
Bug check description: This indicates that an exception happened while executing a routine that transitions from non-privileged code to privileged code.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: aoddriver2.sys .
Google query: aoddriver2.sys SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω η ASRock να δίνει πρόγραμμα παρακολούθησης της μητρικής και του συστήματος(παράξενο μου φαίνεται), οπότε δεν ξέρω. Και άλλα προγράμματα υποθέτω θα σου εμφανίσουν αυτό το 95C κάπου, όπως και τους -26C. Στο BIOS φαντάζομαι να μην σου δείχνει καν αυτή την ένδειξη.

 

Εγώ προσωπικά έχω μάθει να αγνοώ τέτοιες ενδείξεις. Αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στείλε ένα mail στην ASRock, στο support. Απαντάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, yanni said:

Δεν βλέπω η ASRock να δίνει πρόγραμμα παρακολούθησης της μητρικής και του συστήματος(παράξενο μου φαίνεται), οπότε δεν ξέρω. Και άλλα προγράμματα υποθέτω θα σου εμφανίσουν αυτό το 95C κάπου, όπως και τους -26C. Στο BIOS φαντάζομαι να μην σου δείχνει καν αυτή την ένδειξη.

 

Εγώ προσωπικά έχω μάθει να αγνοώ τέτοιες ενδείξεις. Αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στείλε ένα mail στην ASRock, στο support. Απαντάνε.

Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχω και πολυ.Μαλλον προκειτε για λαθος ενδειξη απο το προγραμμα.Παντος πολλα προβληματα συμβατοτητας μεταξυ asrock kai amd στην τελέυταια γενια.Εχετε το νου σας οσοι θελετε να κανετε σετακι με apu σαν αυτην που πηρα,περιμενετε λιγο καιρο.Ευχαριστω για την βοηθεια σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.