Jump to content



PSU Q-TEC είναι αξιόπιστα?


helloween

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Το κιουτέκι μου πάντως έχει 3.3+5 252 βατ, 12 216 βατ, PFC και ελεγχόμενο ανεμιστήρι.Τώρα βέβαια έχω την εντύπωση ότι δεν έχει καν αξία όλη η συζήτηση αλλά τέσπα ,αφήστε το, ας πάρουμε όλοι 150 ευρώ τροφοδοτικά και άμα τύχει και σπάσουν ας μας φταίνε όλα τα άλλα (γιατί με 150 πώς να το κατηγορήσουμε?).

’μα η λογική αυτή επικρατούσε παντού όλοι θα ήταν με ΙΝΤΕΛ και ΛΙΑΝ ΛΙ

Link to comment
Share on other sites

όλα τα τροφοδοτικά καίγονται και όλα μπορούν να σου βγούν καλά. Απλά πρέπει να καταλάβετε ότι ένα τροφοδοτικό δεν καίγεται μόνο λόγω χαμήλής ποιότητας κατασκευής αλλά και από τις επεμβάσεις που κάνει ο χρήστης. Το 550άρι που έχω εδώ και 8 μήνες δεν μου έχει κάνει το παραμικρό. Με έναν άθλον στα 1.9 βόλτ, 2 δίσκους, 2 dvd-rw, 2 κάρτες pci, πάνελάκι και 5 ανεμιστήρες. Όσοι δεν έχουν προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ας μην αναπαράγουν τό τί έχουν ακούσει από άλλους. Έχουνε κάεί ένα σωρό antec και τάγκαν αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Έτυχε. Κατα τη γνώμη μου πάρε το q-tec και ένα ups με τα χρήματα που θα σου μείνουν κ θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Qtec το ειχα παρει οταν εφτιαχνα το συστημα μου, οτι βλεπετε στην υπογραφη μειον την 6800 και μολις το εβαλα επανω, πριν καν αρχισω να κανω OC, με τρελανε στα undervoltage alarms στο +12, την επομενη μερα πηγα και πηρα ενα Enermax 430watt whisper series και απο τοτε δεν εχω ξανα αλλαξει τροφοδοτικο.

Τωρα για οσους λενε οτι πηραν Qtec και τους βγηκε καλο, ε παντα θα υπαρχει και καποιος τυχερος, το θεμα ειναι, εσυ εισαι διατεθιμενος να ρισκαρις ολο το μηχανημα σου, αντι να δωσεις 100 euro και να παρεις ενα τροφοδοτικο της προκοπης ?!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Το κιουτέκι μου πάντως έχει 3.3+5 252 βατ, 12 216 βατ, PFC και ελεγχόμενο ανεμιστήρι.Τώρα βέβαια έχω την εντύπωση ότι δεν έχει καν αξία όλη η συζήτηση αλλά τέσπα ,αφήστε το, ας πάρουμε όλοι 150 ευρώ τροφοδοτικά και άμα τύχει και σπάσουν ας μας φταίνε όλα τα άλλα (γιατί με 150 πώς να το κατηγορήσουμε?).

’μα η λογική αυτή επικρατούσε παντού όλοι θα ήταν με ΙΝΤΕΛ και ΛΙΑΝ ΛΙ

Εν μέρει συμφωνώ γιατί κι εγώ δεν πιστεύω το ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Aν ήταν έτσι η AMD θα είχε φαληρήσει και μόνο ΒΜW AUDI και JAGUAR θα βλέπαμε στους δρόμους.

Αλλά! Σε αντίθεση με τους επεξεργαστές οι παίκτες στην αγορά τροφοδοτικών δεν είναι μόνο 2. Υπάρχουν πολλοί παίκτες που προσφέρουν καλά προϊόντα σε καλές τιμές.

Και σε ερωτώ. Ποιός ο λόγος να πάρεις Q-Tec όταν το Chieftec 420W κοστίζει 60 και ειναι το καλύτερο τροφοδοτικό που έχω ποτέ δουλέψει. ’ψογες τάσεις, πολλές συσκεύες και άπειρες ώρες λειτουργείας στα 2+ χρόνια που το έχω.

Και μη μου πεις επειδή το Q-tec είναι 500W.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Και σε ερωτώ. Ποιός ο λόγος να πάρεις Q-Tec όταν το Chieftec 420W κοστίζει 60 και ειναι το καλύτερο τροφοδοτικό που έχω ποτέ δουλέψει. ’ψογες τάσεις, πολλές συσκεύες και άπειρες ώρες λειτουργείας στα 2+ χρόνια που το έχω.

Για τα Chieftec θα συμφωνήσω... τρομερά τροφοδοτικά. Αν δεν έπαιρνα Enermax πάλι Chieftec θα έπαιρνα (δεν αποκλείεται να πάρω κανένα για τον μεσαίο γιατί το τωρινό είναι... άς τα να πάνε).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [11-04-2005 23:15]

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν αξίζει τον κόπο να δώσω 40euro για ένα τροφοδοτικό Q -TEC 500W. Αναφέρατε και κανενα πρόβλημα ως κάτοχοι.:banging:

ENERMAX Χρηστάρα όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Είναι λίγο τσουχτερά αλλά τι καλά δεν είναι και ακριβό; Σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντα μιλάμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K [Σήμερα, στις 22:30]

ENERMAX Χρηστάρα όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Είναι λίγο τσουχτερά αλλά τι καλά δεν είναι και ακριβό; Σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντα μιλάμε.

:)

Γιατι το λες αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Epeidi oloi lete trixes gia ta akriba PSU sas.Exw ena Q-TEC 400W.To exo parei prin 2,5 xronia.E...mexri simera den eixaa pote problima trofodosias,oute kollimata oute tipota.To sustima mou einai:

AMD ATHLON XP 3000+

GForce FX5500 256MB DDR

1 GB DDR RAM 333 MHz

2 syskeues USB

2 sklirous (200 GB kai 160 GB)

2 Panel

2 DVD-R

12 FANS 8 cm fotizomena(=4 leds/fan)

10 lampes neon

6 pci suskeues (modem,karta tv,karta diktyou,karta ixou ktl)

Na simioso oti to parwn mixanima tygxanei na douleuei bdomades oloklires xwris na sbisei gia ypologismo apotelesmatwn gia peiramata panepistimiou.Meta apo auta afino esas na bgalete ta symperasmata sas...

Link to comment
Share on other sites

Giorgos22 μαλλον ξεχασες να προσθεσεις οτι απο το τροφοδοτικο σου παιρνει ρευμα η κουζινα και το ψυγειο του σπιτιου σου, καθως και τα 47 κλιματιστικα μαζι με το αυτοματο ποτισμα στα αμπελια.....

ΥΓ: Μηπως ενοικιαζεις το κουτι σου και για παιδικα παρτυ ? Γιατι με τοσα φωτα και ανεμιστηρια μεσα κανει και για discoteque.....

Link to comment
Share on other sites

Giorgos22 καλωσήρθες στο TheLab. :flower: Όπως συμφώνησες και κατά την εγγραφή σου στο φόρουμ αυτό γράφουμε μόνο με ελληνικά. Διόρθωσε το ποστ σου και γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.