Jump to content



PSU Q-TEC είναι αξιόπιστα?


helloween

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν αξίζει τον κόπο να δώσω 40euro για ένα τροφοδοτικό Q -TEC 500W. Αναφέρατε και κανενα πρόβλημα ως κάτοχοι.:banging:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Δωσε αλλα τοσα και παρε κατι που να ειναι τροφοδοτικο.Εκτος και το θες για χριστουγεννιατικα λαμπακια.Σου προτεινω να το ξανασκεφτεις.

Βεβαια υπαρχουν και χρηστες χωρις προβληματα αλλα ελαχιστοι.Τι συστημα θα βαλεις πανω?

Το καλο τροφοδοτικο να ξερεις ειναι επενδυση οποτε μαλλον παρε κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Σήμερα, στις 21:19]

Το καλο τροφοδοτικο να ξερεις ειναι επενδυση οποτε μαλλον παρε κατι καλυτερο.

Συμφωνώ απόλυτα....Με την οθονη να ειναι στη πρωτη θεση ! Οποτε καλυτερα να αποφυγεις αυτη την αγορα και να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις κατι πιο αξιολογο!

Link to comment
Share on other sites

Eχω 4 μερες που το τεσταρω και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Σταθερες και καλες τασεις με 6600 απλη καρτα γραφικων κλοκαρισμενη στα 550/740 ομως και μετριο οβερκλοκ επεξεργαστη (α643000+@2400), 2 σκληρους,αρκετες USB συσκευες, ανεμηστηρια. Ενα σχετικα ενεργοβορο συστημα . Ε, λοιπον ουτε clicking sounds , ουτε σφυριγματα πυκνωτων, ουτε εκρηξεις :p

Με αλλα λογια ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις στα 35 ευρω ... αν δεν εχεις ΤΟ συστημα, θα σε εξυπηρετησει μια χαρα.

http://www.xtremeresources.com/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=14

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα .Έχω το επίχρυσο 500άρι με τον 12άρη από τον Οκτώβρη οπότε και το μηχάνηαμα δουλεύει 24/7 με 1.9 βολτ Vcore και μπόλικα πραγματάκια χωρίς κανένα πρόβλημα.Αν μη τι άλλο το δικό μου έχει αποδείξει την αξία του.500 βατ είναι peak αλλά κι έτσι μια χαρά κάνει τη δουλειά του.35 ευρόπουλα

Link to comment
Share on other sites

Δωσε αλλα τοσα και παρε κατι που να ειναι τροφοδοτικο.Εκτος και το θες για χριστουγεννιατικα λαμπακια.Σου προτεινω να το ξανασκεφτεις.

Το εχεις δοκιμασει;

Απέφηγε τα qtec... το συγκεκρημένο μόνο 500W δεν είναι...

35 ευρο man τι περιμενεις

οποιοδηποτε αλλο "ποιοτικο" κανει 3 φορες πανω

Αρχική απάντηση από xrist22 [Χθες, στις 23:22]

Ειχα ενα τετοιο και ετρεμε το φυλλοκαρδι μου μη τα φτυσει και παρει μαζι του και αλλα...

Γιατι το λες αυτο;

Το καλο τροφοδοτικο να ξερεις ειναι επενδυση οποτε μαλλον παρε κατι καλυτερο.

Εχει μια δοση αλη8ειας αυτο που λες

Τεσπα εχουν περασει 2 q-tec απο μενα ενα 500 και ενα 550 το 550 το ειχα αγωρασει μεταχειρησμενο απο το forum και μου αρεσε τοσο πολυ που το κρατησα για το 2ο συστημα μου

Κανενα απο τα 2 δεν εχει βγαλει προβλημα εκτως απο μια καμμενη ασφαλεια (καταραμενη msi)

Τα ρευματα του δεν ειναι και οτι καλυτερο δεν εχει power button αλλα παρα ταυτα ειναι best value for money

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί δύο να δουλεύουν.

Το πρώτο δεν μασάει μέχρι σήμερα, και είναι πολύ perfect (ειδικά για τα λεφτά του).

Το δεύτερο μια μέρα σταμάτησε να δουλεύει αλλά δεν κάηκε ποτέ.

Το πλέγμα που έχει στην πίσω πλευρά του είναι ο πιο αδύναμος κρΊιικος αφού υποχωρεί εύκολα στην πίεση.

Μια μέρα λοιπόν ο φίλος μου ο Βασιλάκης, που έχει βαρύ χέρι ενώ έβαζε το καλώδιο του ρεύματος κάποια έπαφή πρέπει να ξεκόλησε μέσα και το Q-TEC δεν ξανάδωσε ούτε mA.

Περισσότερες πληροφορίες δεν έχω καθώς δεν το άνοιξα αφου έφυγε με τη μία rma για Tagan.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 550. Φυσικά μόνο 550 δεν έδινε (περισσότερο τάιριαζε σε 350άρι) αλλά την δουλειά του την έκανε μια χαρά. Έκανε αρκετό θόρυβο οπότε οι ανεμιστήρες συνδέθηκαν σε fan controller και έγινε ανθρώπινο.

Αν δεν σκοπεύεις σε oc είναι μια χαρά, αλλά ο θόρυβος έιναι αισθητός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos

35 ευρο man τι περιμενεις

οποιοδηποτε αλλο "ποιοτικο" κανει 3 φορες πανω

Οποιοδήποτε άλλο ποιοτηκό δεν καρβουνιάζει την epox 8rda+ στα default...

Από τα 35 ευρό δεν περημένω πολλά αλλα περημένω τουλάχηστον την αλήθεια... ακου 500W LOL!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 10:25]

Οποιοδήποτε άλλο ποιοτηκό δεν καρβουνιάζει την epox 8rda+ στα default...

Από τα 35 ευρό δεν περημένω πολλά αλλα περημένω τουλάχηστον την αλήθεια... ακου 500W LOL!

Ουτε το tagan;

:OT: Tagan εχω στο πρωτο pc μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos

Ουτε το tagan;

Tι έχουν τα Tagan πέρα μιας παρτήδας που ήρθαν και ήταν για πέταμα μια χαρά ποιοτηκά τροφοδοτηκά είναι.

Η διαφορά είναι ότι όλα τα qtec είναι άθλοια ενώ μόνο 1 παρτήδα tagan ειχε πρόβλημα...

Μην συγκρήνουμε τώρα tagan με qtec ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 10:47]

Tι έχουν τα Tagan πέρα μιας παρτήδας που ήρθαν και ήταν για πέταμα μια χαρά ποιοτηκά τροφοδοτηκά είναι.

Η διαφορά είναι ότι όλα τα qtec είναι άθλοια ενώ μόνο 1 παρτήδα tagan ειχε πρόβλημα...

Μην συγκρήνουμε τώρα tagan με qtec ελεος...

Κανενας δεν συγκρινει την ποιοτητα ειναι μερα με την νυχτα δεν ειπα κατι αντιθετο

Ομως και τα 2 μπορουν να σου καψουν το mobo

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκρημένο m/b είχε δουλέψει oveclocked με 2 διαφορετηκών rev tagan και 1 350W noname χωρής πρόβλημα, και μετα από 2 μέρες νορμαλ με το qtec τηγανίστηκε... ενω πρην το qtec επαιζε μια χαρά σε p3...

τεσπα... εγώ την γνώμη μου την είπα...

παρε καλήτερα κανα chiftech.

Link to comment
Share on other sites

To QTek 500W μονο 500 Watt δεν ειναι για αυτο ειναι και τοσο φτηνο

Φτηνοδουλειες

Ειχα ενα Qtek στα 420w αν και δεν ηταν κακο αλλα ηταν πολλη φτωχο

δεν το κρατησα πολυ καιρο και το αλλαξα σε Zalman 400 W και σημερα σε HEC 525W και αργοτερα σε κανενα Εnermax η Αntec 600Watt+ (μακρια απο OCZ)

Δωσε 100-150 Ευρω για να παρεις ενα πραγματικο τροφοδοτικο στα 500 Watt με προστασια απο overvoltage,overpower and short Circuit protection αμα θες τροφοδοτικο σε αυτη την κατηγορια

Nα ειναι φτιαγμενο και απο ποιοτικα υλικα ωστε να σου αντεξει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.