Jump to content



PSU Q-TEC είναι αξιόπιστα?


helloween

Recommended Posts

Με τα tagan έπαιζε μία παρτίδα στις πολλές να σου κάτσει απάτη .

Με τα q-tec παίζει ένα στα 100 να δουλέψει σωστά /. [ναι παιδιά έτσι είναι δεν υπερβάλω]/

Τα ανωτέρω λέγονται απο χρήστη και q-tec και tagan . Και πλέον ocz 520 ps .

Οσο για τον διακόπτη on-off 2 καλώδια και ένα switch με 10 λεπτά μαζική αγορά κόστος είναι , βάλτε το ρε γαμώτο .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Δωσε 100-150 Ευρω για να παρεις ενα πραγματικο τροφοδοτικο στα 500 Watt με προστασια απο overvoltage,overpower and short Circuit protection αμα θες τροφοδοτικο σε αυτη την κατηγορια

H ποιο σωστη κουβεντα που ακουστηκε.

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 13:45]

Με τα tagan έπαιζε μία παρτίδα στις πολλές να σου κάτσει απάτη .

Με τα q-tec παίζει ένα στα 100 να δουλέψει σωστά /. [ναι παιδιά έτσι είναι δεν υπερβάλω]/

Τα ανωτέρω λέγονται απο χρήστη και q-tec και tagan . Και πλέον ocz 520 ps .

Οσο για τον διακόπτη on-off 2 καλώδια και ένα switch με 10 λεπτά μαζική αγορά κόστος είναι , βάλτε το ρε γαμώτο .

1 στα 100 υπερβαλεις απλως εχεις τις απαιτησεις απο 4 φορες ποιο ακριβου psu

cool 34 euro κανει ετσι θα το κρινεις

Τωρα αν συγκρινεις το ocz με το q-tec.......... ειναι οπως ηταν το Βραζιλια-Κινα στο Μουντιαλ:whistling

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το Q-TEC 550W που είναι με τα δύο ανεμηστηράκια και μετά πήρα ένα Fortron Bluestorm 500W. Το Fortron το πήρα γιατί δεν είχα το επιθυμητό overclocking και νόμιζα ότι έφταιγε το τροφοδοτικό. Αλλά και που το άλλαξα δεν είδα καμία διαφορά! Τελικά έφταιγε ο επεξεργαστής και τον άλλαξα και είμαι μια χαρά τώρα.

Από ποιότητα δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ Q-TEC και Fortron, ότι πληρώνεις παίρνεις!

Δεν τα μέτρησα με πολύμετρο αλλά και τα δύο την κάνουν μια χαρά την δουλειά τους!

Κι ένα φιλαράκι μου έχει το Q-TEC 500W με τον 12άρη και είναι μια χαρά κι αυτός χωρίς κανένα πρόβλημα!

Απλά να ξέρεις ότι ούτε 550W είναι ούτε 500W, πρέπει να είναι 285W και 225W.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα Chieftec να είσαι πιο άνετος!

Μη γίνει καμιά βλακεία με το ρεύμα και για 30Ε να κάψεις τη motherboard και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε δεν συγκρίνω καθόλου το ocz με το q-tec ούτε το tagan , με το χέρι στην καρδιά να σου πώ την αλήθεια ούτε με το Noname μου 300w δεν το συγκρίνω ...... [τουλάχιστον με το noname δεν είχα random restart,. Το q-tec 450w dual fan ούτε την 9700προ klockarismeni δεν σήκωνε]

The point is .....

Σου λένε q-tec =500 watt . [έχει 300 αληθινά] . όσο για τα αμπέρ άστο καλύτερα.....

πάει λοιπόν ο έχοντας και το φωρτώνει 6800 και τα λοιπά wattoβόρα μηχανήματα & μετά ..... σκάααει . Ε πώς να μην σκάσει αφού συνεχόμενα 300 watt βγάζει και πολύ λίγα αμπέρ στην 12 αρα 3.3αρα και ούτω-κάθε-ξής.

Οπότε βγάζουμε το συμπέρασμα αναστρέφοντας το ερώτημα των 35 ευρώ.

Αξιζει να ρισκάρεις το μηχανάκι σου για 35 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos [Σήμερα, στις 06:00]

Το εχεις δοκιμασει;

Εχει μια δοση αλη8ειας αυτο που λες

Τα ρευματα του δεν ειναι και οτι καλυτερο δεν εχει power button αλλα παρα ταυτα ειναι best value for money

Ποτε δεν λεω γνωμη για κατι αν δεν τοχω δοκιμασει πρωτα.Σε ΑΧΡ 2200+ πηρε μαζι του τη μητρικη(asus) την vga(chaintech gf4 ti) και τις μνημες (elixir).

ΔΟΣΗ αληθειας?Δεν εχει δοση....ΕΙΝΑΙ η αληθεια και το ανακαλυπτεις με την παροδο του χρονου και την ανικανοτητα των κακων τροφοδοτικων να καλυψουν το συνεχως αναβαθμισμενο και ολο και ποιο ενεργοβορο συστημα σου.

Το τελευταιο απλα δεν το σχολιαζω γιατι δεν προλαβαινω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

To enemaxπου εχω τωρα δεν παει με τιποτα κατω απο 11,950.

Υπ'οψη οτι ειμαι στα 4,2 με ρευμα 1,4625 και με 5 12αρια φανς κλπ κλπ..

Εκει που εισαι (11,584) ειναι πιθανο καποια μερα να το παρεις στο χερι εκτος....... αν δεν Clockαρεις.

Link to comment
Share on other sites

οταν το πλαισιο εχει το fortron 550 στα 130 ευρω δεν νομιζω πως αξιζει να μιλαμε για αλλα τροφοδοτικα:D

Απο εκει και περα υπερβαλετε λιγακι με τα q-tec...εγω ειχα ενα 400αρι dual fan και μου επαιζε ο 2.6 c στα 3500 με 1.65@νερο...δεν λεω μουφα ηταν και με χαντακωνε αφανταστα αφου το συγκεκριμενο cpu επαιζε με 1.55 στα 3500 με νερο αλλα και παλι...

Δεν λεω ειναι μουφες τα q-tec αλλα οχι οσο λετε.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ ενας φιλος μου με το ιδιο (καρμπον) συστημα με το δικο μου πηρε το Ταγκα 420....τασεις (χωρις να εχει κανει υπερχρονισμο) ειναι 3.28, 5.02, 11.74. (με το smartguardian). Eγω με το Qtec 500 εχω καλυτερες τασεις και αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.Αυτο δεν σημαινει οτι το Qtec ειναι καλυτερο. Καθε αλλο. Το Ταγκα μπορει να του βγαλει μια 5ετια σταθερα, εμενα 5 εβδομαδες . Μπορει και οχι. Γιατι ειχε πριν ενα Qtec 400 που του εβγαλε 2 ολοκληρα χρονια χωρις ουτε μια επανεκινηση (ειχε κανει ελαχιστο υπερχρονισμο σε ΧΠ) . Ολα σχετικα ειναι . Παραδειγματα υπαρχουν πολλα. Συνολικα πρεπει να το δουμε. Η γνωμη μου ειναι οτι το Qtec 500 δεν ειναι να του βαλεις πολλα πολλα πανω+ υπερχρονισμο+ + + και να περιμενεις θαυματα. Μπορει ομως να σου βγαλει σταθερα 2 χρονακια με 35 ευρω. ΚΑι αντεκ και ενερμαξ και οτι αλλο υπαρχει μπορει να σου καει και να σου παρει και τιποτε μαζι και ας λενε για overvoltage protection. Eιναι να μη σου κατσει. Ενος φιλου μου ενα 250W του καηκε κυριολεχτικα και δε πηρε τιποτα μαζι του...

Γενικα μιλωντας παντως το θεωρω πολυ κοροιδιστικο να πληρωνεις 120 και 150 ευρω για ενα τροφοδοτικο που αποτελειται απο μεταλλο και πυκνωτες... και ας ειμαι ο πρωτος που τα σκαει καθε τοσο μολις δω κατι καινουργιο ;) Τι τεχνολογια εχει δηλαδη για να το χρεωσουν 120 ευρω ? Ποση ερευνα επεσε τελικα ? ΜΑς δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

Εντελω στατιστικα σας λεω υπευθυνα (απο φιλο μου σε πολυκαταστημα υπολογιστων) οτι τις λιγοτερες επιστροφες εχουν τα Chieftec. Μπορει να μην εχουν εμφανιση, αλλα αντεχουν οσο κανενα.Αμεσως μετα ερχονται τα Ενερμαξ και μετα ολα τα αλλα (δεν πουλανε ομως Αντεκ )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα? Συγκρίνουμε Q-Tec με ENERMAX? Μα που θα φτάσουμε δηλαδή? Μην λέμε πράγματα που δεν στέκουν. Τα καλά τροφοδοτικά έχουν τεχνολογίες που ούτε στο ελάχιστο δεν φτάνουν τα noname...

Link to comment
Share on other sites

Το ξεσκίζετε το θέμα ως συνήθως με τα κιουτέκια και δεν είναι τόσο σωστό. Ανέφερα πιο πάνω τις συνθήκες λειτουργίας του δικού μου.Οι τάσεις του ελέγχονται συχνά με πολύμετρο και ποτέ δεν είναι κάτω από τις ονομαστικές. Όταν έδωσα 2.15 στον άθλονα μόνο η 5άρα έπεσε στα 5.01 αλλιώς στα 5.1-5.2 .Ανάλογα και οι άλλες τάσεις.Μπορεί να μην είναι 500 αλλά λολ ρε παιδιά,όχι και 225. Μην το συγκρίνετε με τροφοδοτικά των 100 ή των 150 ευρώ .Στην τιμή του υπάρχει μόνο το 300άρι HEC και τα Ιnnοvator. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος καθότι είμαι από τους λίγους-προφανώς- που πάνε κόντρα στο ρεύμα "ΟΛΟΙ ΠΑΡΤΕ 600 ΒΑΤ .τα έχετε ανάγκη"

. ’μα μετρήσετε τα βατ του πισί σας εκτός κι αν έχετε 2 6800 ,δύσκολα θα το βρείτε πάνω από 300κάτι.

Τώρα βέβαια μπορείτε να πάρετε τάνγκα αλλά άμα σπάσει μην ανοίξετε καινούργιο θέμα ,υπάρχουν ήδη μερικά.

Θα το εμπιστευόμουνα με 64μπιτο,1 γίγα ραμ ,6600gt 4 σκληρούς και 2 dvdrw? ΟΧΙ βέβαια. Αλλά δεν έχω τέτοιο .Τέσπα ,ως συνήθως θα πέσει πολύ χώμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι 500 αλλά λολ ρε παιδιά,όχι και 225

Κοιταξέ το τροφοδοτικό σου και θα γράφει στο πλάι στα χαρακτηριστικά του πόσα ΚΑΝΟΝΙΚΑ Watt είναι και μετά πες μας.

Το δικό μου το Q-TEC 550W έγραφε 285W.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle [Σήμερα, στις 03:24]

Κοιταξέ το τροφοδοτικό σου και θα γράφει στο πλάι στα χαρακτηριστικά του πόσα ΚΑΝΟΝΙΚΑ Watt είναι και μετά πες μας.

Το δικό μου το Q-TEC 550W έγραφε 285W.

ΕΛΕΟΣ:wall:

Link to comment
Share on other sites

2 σελίδες θρέντ για ποιό λόγο?σοβαρευτείτε

το Q-tec δεν είναι απλά χαμηλών επιδόσεων αλλά επικίνδυνο.με 40 ευρώ παίρνεις απο το πλαίσιο το chieftec 360w που είναι αστέρι.σε τέτοιες τιμές να κρίνεις όπως τον παλιό καλό καιρό με το βάρος(όσο πιο βαρύ τόσο πιο καλό).Ασχετο αλλα πλέον τα τροφοδοτικά το έχουν ξεφτιλίσει ασχέτως μάρκας.Είναι να μην είσαι γκαντέμης η μάλλον καλύτερα να είσαι κωλόφαρδος εαν μου επιτρέπεται η έκφραση

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ:wall:

Δεν έχω πλεον το τροφοδοτικό για να το βγάλω φωτο και να στο δείξω αλλά δες αυτό.

Q-TEC 550W

Κοίτα εκεί που γράφει Combined Power 275W και όχι 285W που θυμόμουνα εγώ.

’λλη φορά μη κοπανάμε ένα ΕΛΕΟΣ χωρίς να ξέρουμε!

ΕΛΕΟΣ :wall:

Και το Q-TEC έχει αρκετό βάρος! Λίγο πιο ελαφρύ από το Fortron Bluestorm 500W

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle [Χθες, στις 13:23]

Δεν έχω πλεον το τροφοδοτικό για να το βγάλω φωτο και να στο δείξω αλλά δες αυτό.

Q-TEC 550W

Κοίτα εκεί που γράφει Combined Power 275W και όχι 285W που θυμόμουνα εγώ.

’λλη φορά μη κοπανάμε ένα ΕΛΕΟΣ χωρίς να ξέρουμε!

ΕΛΕΟΣ :wall:

Και το Q-TEC έχει αρκετό βάρος! Λίγο πιο ελαφρύ από το Fortron Bluestorm 500W

image010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.