Jump to content



RJ45 splitters! Δικτύωση σε όλο το σπίτι με την ήδη υπάρχουσα εγκατεστημένη γραμμή των πριζών RJ11


Recommended Posts

Στο σπίτι χρησιμοποιώ κυρίως wifi σύνδεση για πολλές από τις συσκευές μου που είναι συνδεδεμένες στο router μου το οποίο είναι το Netgear Nighthawk D7000 AC1900.

Επιθυμώ να ελαχιστοποιήσω όσο το κατά δύναμιν  τις ασύρματες συνδέσεις και  να αξιοποιήσω την ενσύρματη σύνδεση, ως επί το πλείστον, σε όλο το σπίτι, για τις περισσότερες συσκευές μου, για να μπορώ να απολαμβάνω ταχύτητα αλλά και ασφάλεια.

 

Οι περισσότεροι  γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πολλών ειδών ακτινοβολίας στο περιβάλλον, ειδικότερα στην εποχή μας που έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία, βέβαια όσον αφορά την ασύρματη σύνδεση στις περισσότερες των περιπτώσεων οι ραδιοσυχνότητες είναι αμελητέες για τον ανθρώπινο οργανισμό και σχεδόν εκμηδενίζετε ο κίνδυνος εκθέσεως του ανθρώπινου οργανισμού σε επικίνδυνα υψηλά επίπεδα.

 

Εφόσον όμως μία ενσύρματη σύνδεση είναι  εύκολη και εφικτή να επιτευχθεί, χωρίς να δημιουργεί περιττή ακαταστασία με πάρα πολλά μέτρα καλωδίων στον χώρο, τότε γιατί όχι;

Γιατί να μην έχουμε ενσύρματο δίκτυο για τις περισσότερες συσκευές του σπιτιού όπως laptop, smart tvs, τυχόν επιπρόσθετους υπολογιστές σε άλλα δωμάτια κ.α;

 

Διαβάζω στο διαδίκτυο ότι υπάρχει τρόπος να πάρουμε γραμμή internet από δύο διαφορετικά δωμάτια χρησιμοποιώντας τις είδη υπάρχον εγκατεστημένες πρίζες RJ11 και μάλιστα με ένα μονάχα router. Δεν χρειάζονται  πολλών δεκάδων μέτρων καλωδίων τύπου ethernet RJ45 ώστε να καλύψουμε ολόκληρο το σπίτι, όπως γινόταν παλιότερα.

 

Δείτε εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=59Ogj8SG3E4

 

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα network economisers, RJ45 splitters;

 

Εάν έχει ξαναειπωθεί κάτι σχετικό στην κοινότητα, παρακαλώ συγχωρέστε με, ας με παραπέμψει κάποιος administrator στο σχετικό link.

Link to comment
Share on other sites

Απο RJ11 μια χαρα περναει δυκτιο , απλα εχεις κατα πολυ μειωμενη ταχυτητα σε σχεση με το RJ45..... αρκετη βεβαια για internet χρηση αν εχεις ADSL . 

Ολα ειναι θεμα πως θα χρησημοποιησεις τα ζευγαρια . Ενδεχομενος να εχεις δει RJ45 τα οποια εχουν συνδεμενα μονο τα 2 ζευγαρια ..... ιδιο πραμα . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Απο RJ11 μια χαρα περναει δυκτιο , απλα εχεις κατα πολυ μειωμενη ταχυτητα σε σχεση με το RJ45...

 

 

Μέσω εντοιχισμένης RJ11 θα έχω γρηγορότερη ή τουλάχιστον ίδια ταχύτητα σε σχέση με wifi σύνδεση; Μήπως υπάρχει περίπτωση να επιβαρυνθεί το φόρτο της εντοιχισμένης γραμμής RJ11;

 

Λες δηλαδή ότι αυτά τα splitters που είδα είναι για εγκατεστημένη γραμμή RJ45 μόνο;

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Το βύσμα (RJ11 vs RJ45) δεν είναι το μόνο κριτήριο. Πολλά εντοιχισμένα καλώδια που τερματίζουν σε RJ11 είναι απλά ένα ζεύγος τηλεφωνικού καλωδίου, με το οποίο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα σύγχρονο αξιόπιστο πρότυπο δικτύου. Επίσης πολύ συχνά έχουν διακλαδώσεις που θα πρέπει να διακόψεις.

Εάν στους τοίχους σου έχεις περασμένο καλώδιο κατηγορίας 5 ή καλύτερο, τότε το συζητάμε περισσότερο. Εάν όχι, ξεχνάς αυτό το σενάριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

 

 

Μέσω εντοιχισμένης RJ11 θα έχω γρηγορότερη ή τουλάχιστον ίδια ταχύτητα σε σχέση με wifi σύνδεση;

 

 

Με τα 2 ζευγαρια της RJ11 πιανεις θεωρητικα εως 100Μbit .... δηλαδη το 1/10 απο το 1Gbit που υποτιθεται σου δινει το RJ45 .

 

Και το παρακατω απο μια απλη αναζητηση σχετικα με το wifi .

 

Theoretical Actual
802.11b 11 Mbps 5.5 Mbps
802.11a 54 Mbps 20 Mbps
802.11g 54 Mbps 20 Mbps
802.11n 600 Mbps 100 Mbps
802.11ac 1,300 Mbps 200 Mbps

 

 

Απο κει και περα παιζει ρολο τι σοι καλωδιο εχεις .... γιατι μπορει να ειναι παναθλιο και να μη πιασεις τιποτα , αυτο παει με τις συστροφες των ζευγων εντως του καλωδιου . Βεβαια και στο wifi μπορει να εχεις εναν τοιχο στην μεση που να σου καταστρεφει το σημα .... 

Επισης , στο πριζακι κατα 99.9999999% εχουν συνδεθει μονο μπλε-μπλε/ασπρο , δηλαδη 1 ζευγαρι , μιας και η προβλεψη ηταν μονο τηλεφωνο ...συνεπως θα πρεπει να το ανοιξεις και τα προσθεσεις . Κατα το ανοιγμα , αμα ειναι παλιο το σπιτι θα αντικρησεις κατι αθλια ξεμαλλιασμενα καλωδια οπου πιθανον θα ειναι μοναχα 2 - οποτε rip  , η αμα ειναι καινουργιο ισως να εχουν περασει cat5 και να εχει 4 ζευγαρια κομπλε .  

 

 

Σε γενικες γραμμες , αμα η εννοια σου ειναι ακτινοβολια , καρκινος , λεπρα και τα συναφη , κοψε το καπνισμα και ασε το wifi να κανει την δουλεια του . Αν παλι εχεις θεμα αποσυνδεσεων ισως μια επενδυση σε ενα καλο modem/router να ηταν σωστη κινηση , μιας και τα μαμα απο ΟΤΕ κλπ , κλαταρουν με το που μπουν 3-4 συσκευες με wifi .  

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Το βύσμα (RJ11 vs RJ45) δεν είναι το μόνο κριτήριο. Πολλά εντοιχισμένα καλώδια που τερματίζουν σε RJ11 είναι απλά ένα ζεύγος τηλεφωνικού καλωδίου, με το οποίο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα σύγχρονο αξιόπιστο πρότυπο δικτύου. Επίσης πολύ συχνά έχουν διακλαδώσεις που θα πρέπει να διακόψεις.

Εάν στους τοίχους σου έχεις περασμένο καλώδιο κατηγορίας 5 ή καλύτερο, τότε το συζητάμε περισσότερο. Εάν όχι, ξεχνάς αυτό το σενάριο.

 

Δεν νομίζω να έχει προβλεφθεί εγκατάσταση με περασμένο καλώδιο cat 5.

Αν και η κατασκευή του σπιτιού είναι χρονολογίας 1995 περίπου, δεν πιστεύω να είχε προβλεφθεί μελλοντική κάλυψη δικτύου. Στην Ελλάδα είμαστε.

 

Πόσα καλώδια θα πρέπει να βρω μέσα στο πριζάκι για να υπάρχει πιθανότητα για cat 5 εγκατάσταση; Μιλάμε για τα τέσσερα ζευγάρια, δηλαδή 8 καλώδια;

 

Άρα αν αποκλειστεί το ενδεχόμενο εγκατεστημένης γραμμής cat 5, η μόνο επιλογή είναι πολλά μέτρα καλώδιο cat 5 για το κάθε δωμάτιο, σωστά; Με τα powerline τι παίζει; Έχουν ικανοποιητικές ταχύτητες; Έχουν βελτιωθεί καθόλου; Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια ότι είχαν κακά reviews επειδή δεν βγάζανε ικανοποιητικό network bandwidth.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

 

Δεν νομίζω να έχει προβλεφθεί εγκατάσταση με περασμένο καλώδιο cat 5.

Αν και η κατασκευή του σπιτιού είναι χρονολογίας 1995 περίπου, δεν πιστεύω να είχε προβλεφθεί μελλοντική κάλυψη δικτύου. Στην Ελλάδα είμαστε.

 

Πόσα καλώδια θα πρέπει να βρω μέσα στο πριζάκι για να υπάρχει πιθανότητα για cat 5 εγκατάσταση;

 

 

 

 

 

Πολυ παλιο , καμια ελπιδα . 

Το μονο που μπορεις να κανεις , ειναι να περασεις νεο καλωδιο ..... πραμα που αμα εχεις ορεξη το κανεις και μονος σου - διοτι θα δεσεις το καινουργιο επανω στο παλιο και απλα θα το τραβηξεις . (με την προυποθεση οτι τα εχουν περασει εντος σωληνοσεων και δεν τα εχουν χτισει οπως νανε .(

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Πολυ παλιο , καμια ελπιδα . 

Το μονο που μπορεις να κανεις , ειναι να περασεις νεο καλωδιο ..... πραμα που αμα εχεις ορεξη το κανεις και μονος σου - διοτι θα δεσεις το καινουργιο επανω στο παλιο και απλα θα το τραβηξεις . (με την προυποθεση οτι τα εχουν περασει εντος σωληνοσεων και δεν τα εχουν χτισει οπως νανε .(

 

 

Ευχαριστώ kpetros.

 

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν;

 

Με τα powerline τι παίζει; Έχουν ικανοποιητικές ταχύτητες; Έχουν βελτιωθεί καθόλου; Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια ότι είχαν κακά reviews επειδή δεν βγάζανε ικανοποιητικό network bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

 

Ευχαριστώ kpetros.

 

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν;

 

Με τα powerline τι παίζει; Έχουν ικανοποιητικές ταχύτητες; Έχουν βελτιωθεί καθόλου; Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια ότι είχαν κακά reviews επειδή δεν βγάζανε ικανοποιητικό network bandwidth.

 

Τα powerline ειναι μια χαρα , ομως καλυτερα να σου πει καποιος που να εχει βαλει , δεν ξερω αμα μπορουν να ανταπεξελθουν σε ενα παλιο σπιτι που μπορει να κουσουρια στο δικτυο του ρευματος . 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Τα powerlines έχουν βελτιωθεί από πλευράς bandwidth, αλλά ακόμη εξαρτώνται από την ηλεκτρική σου εγκατάσταση. Μπορείς να πάρεις Gbit powerlines και να είναι πιο αργά και με περισσότερες αποσυνδέσεις από το ασύρματο δίκτυο.

Δεδομένου ότι το router/access point σου είναι σχετικά καλό και γρήγορο, εάν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το ασύρματο, στη θέση σου μάλλον δεν θα το έψαχνα παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων διαθεσιμότητας δικτύων νέας γενιάς, πρόκειται για FTTC (Fiber to the Cabinet). Από τις ταχύτητες που μας αναφέρεις, σχεδόν σίγουρα δεν έχεις ούτε αυτό στην περιοχή σου.

Εκτός από την περίπτωση να έρθει οπτική ίνα στην καμπίνα - KV (Καφάο) σου, όπως ανέφερα ήδη, ο πάροχος μπορεί να αποφασίσει ότι τον συμφέρει να τραβήξει επιπλέον ίνες από την καμπίνα στα επιμέρους κτίρια (FTTB - Fiber to the Building) ή ακόμη και στα επιμέρους διαμερίσματα (Fiber to the Home).

Στην Αθήνα υπάρχει εδώ και χρόνια μία πιλοτική εγκατάσταση FTTH της Forthnet στη Νέα Σμύρνη, χωρίς όμως να επεκταθεί. Επίσης έχουν γίνει λίγες πρόσφατες πιλοτικές εγκαταστάσεις από τον ΟΤΕ, ενώ συγκριτικά μεγαλύτερο αριθμό εγκαταστάσεων έχει κάνει η Inalan (μπορείς να δεις και χάρτη περιοχής που καλύπτει).

 

Το τρέχον μοντέλο αναβαθμίσεων δικτύων είναι ότι κάθε καμπίνα μπορεί να υιοθετηθεί από έναν μόνο πάροχο, ο οποίος θα διαθέσει την αναβαθμισμένη υποδομή και στους άλλους. Στην πρώτη φάση είχε αναλάβει αναβάθμιση καμπίνων μόνο ο ΟΤΕ, ενώ τώρα βρισκόμαστε στην 3η φάση, στην οποία συμμετέχουν Vodafone και Wind. Θα πρέπει να αναζητήσεις την καμπίνα σου στις λίστες που έχει δημοσιεύσει η ΕΕΤΤ, μαζί με το χρονοδιάγραμμα αναβάθμισης, για να ξέρεις εάν πρόκειται να έχεις διαθέσιμο δίκτυο νέας γενιάς στην περιοχή σου. Πάντως εάν δεν έχεις δει να κάνουν έργα, περνώντας ίνες ή αναβαθμίζοντας καμπίνες, τουλάχιστον για το επόμενο εξάμηνο μην ελπίζεις να έχεις διαθεσιμότητα.

 

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι η μέγιστη ταχύτητα που θα σου είναι διαθέσιμη εξαρτάται από το επίπεδο της αναβάθμισης που θα γίνει στην καμπίνα σου. Παρότι όλα τα βαφτίζουν "fiber" στατιστικά είναι πολύ απίθανο να έχεις δυνατότητα σύνδεσης ίνας στο σπίτι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

minast, από ταχύτητες δεν έχω πρόβλημα, όπως ανέφερα σε προηγούμενο post μου, δεν θέλω πολλές ασύρματες συσκευές στο σπίτι. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο σημαντικότερος λόγος που πάω για ενσύρματη δικτύωση είναι ότι σε κάποιο δωμάτιο θα συνδέσω μονάδες Η/Υ με λειτουργικό Linux και σε αυτήν την περίπτωση χρειάζομαι οπωσδήποτε το ενσύρματο δίκτυο, για την ευκολότερη σύνδεση, χωρίς χάσιμο χρόνου.

 

Είμαι ήδη συνδρομητής στην wind, καταχώρησα το σταθερό μου τηλέφωνο στο site και μου εμφάνισε τις παρακάτω προσφορές.

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/diathesimotita-diktiou

 

Αφού θα μπω που θα μπω στον κόπο με τις οπτικές ίνες, μου κάνουνε οι τεχνικοί και μία εγκαταστασούλα με δίκτυο σε cat5E ή cat6 για όλους τους χώρους του σπιτιού, και τέλος στο πρόβλημά μου με το ενσύρματο.

:p

πριν 26 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Πάντως εάν δεν έχεις δει να κάνουν έργα, περνώντας ίνες ή αναβαθμίζοντας καμπίνες, τουλάχιστον για το επόμενο εξάμηνο μην ελπίζεις να έχεις διαθεσιμότητα.

 

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι η μέγιστη ταχύτητα που θα σου είναι διαθέσιμη εξαρτάται από το επίπεδο της αναβάθμισης που θα γίνει στην καμπίνα σου. Παρότι όλα τα βαφτίζουν "fiber" στατιστικά είναι πολύ απίθανο να έχεις δυνατότητα σύνδεσης ίνας στο σπίτι σου.

 

sorry, ξέχασα, ναι έχουνε κάνει αναβάθμιση σε όλη την περιοχή μου με οπτικές ίνες εδώ και αρκετό καιρό. Οπικές ίνες μέσα στον δρόμο, καινούριες καμπίνες κτλπ.

 

Μακάρι να περάσουνε οπτική ίνα μέχρι στο σπίτι, γιατί τόσο απίθανο είναι; Πρέπει να είναι πολύ δράμα τα στατιστικά πάντως για να το λες με τόση απογοήτευση.

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Padaz Bloody said:

minast, από ταχύτητες δεν έχω πρόβλημα, όπως ανέφερα σε προηγούμενο post μου, δεν θέλω πολλές ασύρματες συσκευές στο σπίτι. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο σημαντικότερος λόγος που πάω για ενσύρματη δικτύωση είναι ότι σε κάποιο δωμάτιο θα συνδέσω μονάδες Η/Υ με λειτουργικό Linux και σε αυτήν την περίπτωση χρειάζομαι οπωσδήποτε το ενσύρματο δίκτυο, για την ευκολότερη σύνδεση, χωρίς χάσιμο χρόνου.

 

Είμαι ήδη συνδρομητής στην wind, καταχώρησα το σταθερό μου τηλέφωνο στο site και μου εμφάνισε τις παρακάτω προσφορές.

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/diathesimotita-diktiou

 

Αφού θα μπω που θα μπω στον κόπο με τις οπτικές ίνες, μου κάνουνε οι τεχνικοί και μία εγκαταστασούλα με δίκτυο σε cat5E ή cat6 για όλους τους χώρους του σπιτιού, και τέλος στο πρόβλημά μου με το ενσύρματο.

:p

 

sorry, ξέχασα, ναι έχουνε κάνει αναβάθμιση σε όλη την περιοχή μου με οπτικές ίνες εδώ και αρκετό καιρό. Οπικές ίνες μέσα στον δρόμο, καινούριες καμπίνες κτλπ.

 

Μακάρι να περάσουνε οπτική ίνα μέχρι στο σπίτι, γιατί τόσο απίθανο είναι; Πρέπει να είναι πολύ δράμα τα στατιστικά πάντως για να το λες με τόση απογοήτευση.

 

Ξεκινώντας από το τέλος, δεν το λέω με απογοήτευση - είναι απλά θέμα αριθμών. Ενώ χιλιάδες καμπίνες θα αναβαθμιστούν σε VDSL / Vectoring / G.Fast είναι σημαντικά λιγότερες αυτές στις οποίες προβλέπεται FTTB/FTTH. Δυστυχώς το link που παρέθεσες είναι η γενική σελίδα διαθεσιμότητας της Wind, οπότε δεν φαίνονται τα προγράμματα που εσύ έχεις διαθέσιμα.

 

Αυτό για το οποίο έχω μια μικρή ενόχληση είναι ότι και οι τρεις πάροχοι ονόμασαν όλα τα προγράμματα "Fiber", το οποίο ενώ έχει μία βάση ακόμη και για τα FTTC, εν τούτοις είναι παραπλανητικό, αφού τον καταναλωτή κυρίως τον ενδιαφέρει τί φτάνει στο σπίτι του. Θα προτιμούσα λοιπόν να ονομάζονταν Fiber τα FTTB/FTTH.

 

Για σαφήνεια πάντως, στις συνήθεις περιπτώσεις που παίρνεις VDSL με vectoring ή G.Fast (πχ 100, 200, 300Mbps), δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στην συνδεσμολογία σου (και μπορεί να μην έρθει καν τεχνικός στο σπίτι σου - ίσως απλά σου στείλουν νέο modem/router). Μόνο στην περίπτωση που πας σε FTTH θα γίνει εγκατάσταση οπτικής ίνας και τερματικού εξοπλισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει το μήνυμα:

Η περιοχή σου τρέχει με ταχύτητες 100, 50 & 24 Mbps!

 

Και μου δίνει αυτήν την προσφορά.

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-fiber-100-plus

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/fiber/home/faq

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

σε κάποιο δωμάτιο θα συνδέσω μονάδες Η/Υ με λειτουργικό Linux και σε αυτήν την περίπτωση χρειάζομαι οπωσδήποτε το ενσύρματο δίκτυο, για την ευκολότερη σύνδεση, χωρίς χάσιμο χρόνου

 

Σε netbook Asus eeePC 1005HA του 2008 έχω εγκαταστήσει τουλάχιστον 5 διαφορετικές διανομές linux. Ποτέ μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με το wifi, δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα παραπάνω από το επιλέξω το wifi του σπιτιού και να δώσω τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Grigas, πίστεψέ με, έχω να κάνω με παλιά πυργάκια, παλιό cpu Pentium 4, πολύ λίγη μνήμη, λογικά πρέπει να έχει θύρα usb2, αλλά αν δεν έχει;

Και από drivers, θα βρω για τον asus ασύρματο αντάπτορά μου;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

λογικά πρέπει να έχει θύρα usb2, αλλά αν δεν έχει

 

εάν δεν είναι από τους πρώτους p4 με τη rambus μνήμη θα έχει

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

Και από drivers, θα βρω για τον asus ασύρματο αντάπτορά μου;

 

θα το βρει μόνο του.

 

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να κάνεις και το άλλο, εφόσον όλα αυτά τα μηχανάκια τα βάλεις στον ίδιο χώρο. Αγοράζεις μία τέτοια συσκευή κουμπώνεις επάνω της τα μηχανάκια σου, τη συνδέεις ασύρματα στο router σε λειτουργία bridge και σου μοιράζει το ασύρματο δίκτυο ενσύρματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

 

εάν δεν είναι από τους πρώτους p4 με τη rambus μνήμη θα έχει

 

 

θα το βρει μόνο του.

 

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να κάνεις και το άλλο, εφόσον όλα αυτά τα μηχανάκια τα βάλεις στον ίδιο χώρο. Αγοράζεις μία τέτοια συσκευή κουμπώνεις επάνω της τα μηχανάκια σου, τη συνδέεις ασύρματα στο router σε λειτουργία bridge και σου μοιράζει το ασύρματο δίκτυο ενσύρματα.

 

Ναι τα μηχανάκια στον ίδιο χώρο θα είναι. Τι συσκευή είναι αυτή; Ένα απλό router;

 

Το είχα ξεχάσει ότι γίνεται και με bridge.

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.