Jump to content



RJ45 splitters! Δικτύωση σε όλο το σπίτι με την ήδη υπάρχουσα εγκατεστημένη γραμμή των πριζών RJ11


Recommended Posts

σε ευχαριστώ Grigas.

 

Ενδιαφέρομαι να βάλω wind fiber 100mbps internet, είμαι τώρα με adsl. Μου είπανε ότι η οπτική ίνα πάει μονάχα μέχρι το καφάο, και ότι σε κανέναν δεν έχουνε βάλει μέχρι το σπίτι του οπτική ακόμα, στο μέλλον μπορεί να αλλάξει κάτι, αλλά προς το παρόν τίποτα.

 

Αξίζει η προσφορά 37 ευρώ , απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες σε εθνικά κινητά, και 1500' προς κινητά wind f2go;

 

Ρώτησα αν θα πιάνω πραγματικά 100mbps και με διαβεβαιώσανε πως ναι οπωσδήποτε, δεν ισχύει όπως τις γραμμές adsl που κάποιοι τρέχανε με 24mbps, άλλοι με τη μισή ταχύτητα ή άλλοι και με πολύ λιγότερη ταχύτητα.

Εννοείται ότι αξίζει η προσφορά, αλλά θα δω όντως μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα από adsl που είμαι τώρα; Λέτε να είναι εγγύηση όπως τα λένε;

 


Έχει βάλει κανένας μέχρι τώρα 50mbps ή 100mbps; Υπάρχει και 200 mbps;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται το καλύτερο σενάριο είναι να έχω το netgear nighthawk στο δωμάτιό μου με το κυρίως pc rig μου σε pppoe κανονικά όπως θέλει συνήθως ο ISP και να παίρνει κατευθείαν σήμα από πρίζα. (από ότι διαβάζω μπορεί να τρέξει τα 100mbps και έχει built in vdsl modem).

 

Από 'κει και έπειτα έχω την επιλογή να χρησιμοποιήσω το Technicolor TG789vac V2 που δίνει η wind σε bridge mode, σε διαφορετικό χώρο, στο σαλόνι.

Στο Technicolor της wind θα συνδέσω μέσω ethernet τα linux μηχανάκια μου, την smart tv μου, άντε και κανένα laptop.  ^_^ Γλιτώνω και τα έξοδα για την αγορά δεύτερου router.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

(από ότι διαβάζω μπορεί να τρέξει τα 100mbps και έχει built in vdsl modem)

Απ' ότι βλέπω στη σελίδα της Netgear δεν έχει vdsl modem, είναι σκέτο router.

Όπως και να 'χει, μπορείς να έχεις μόνο ένα μόντεμ συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή, οπότε αναγκαστικά κάνεις bridge το Technicolor με το Netgear να σηκώνει το pppoe, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορείς να περάσεις κίνηση του LAN μέσω της WAN πίσω στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο Technicolor.

Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎/‎26‎/‎2018 at 12:27 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Απ' ότι βλέπω στη σελίδα της Netgear δεν έχει vdsl modem, είναι σκέτο router.

Όπως και να 'χει, μπορείς να έχεις μόνο ένα μόντεμ συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή, οπότε αναγκαστικά κάνεις bridge το Technicolor με το Netgear να σηκώνει το pppoe, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορείς να περάσεις κίνηση του LAN μέσω της WAN πίσω στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο Technicolor.

 

Είναι το D7000 μοντέλο όχι το R7000 όπως προαναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω 50mbs vpu-light ( καμπίνα ΟΤΕ )  απο WIND και πιάνω καρφωτα 50bps . Εχω και 4 powerline ( 1gbit στο router και 1 gigabit στο pc μου και 1 500bs στο pc της γυναιακας kai 1 500mbps στο tvbox και όλα τρέχουν αψογα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Padaz Bloody έγραψε:

 

Είναι το D7000 μοντέλο όχι το R7000 όπως προαναφέρεις.

Έχεις δίκιο, έκανα αναζήτηση με το όνομα και άνοιξα το πρώτο που είδα.

Τότε περιπλέκονται τα πράγματα. Το D7000 θα συνδέεται στην πρίζα στο δωμάτιό σου και από εκεί συνδέεις τον υπολογιστή σου.

Το Technicolor τότε μπορεί να χρησιμεύσει μόνο ως switch, και πρέπει να βρεις τρόπο να φέρεις το δίκτυο από το δωμάτιό στο χώρο που θα είναι. Τα powerline είναι μια καλή λύση. Αλλά δε θα μπορέσεις να περάσεις πάλι δίκτυο από την ίδια γραμμή που έρχεται το τηλέφωνο.

Εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις από ηλεκτρολόγο ή μόνος σου αν έχεις ατσαλίνα να περάσεις καλώδιο utp μέσα από τον τοίχο για να συνδέσεις το Netgear με το Technicolor.

Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎/‎23‎/‎2018 at 9:43 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να κάνεις και το άλλο, εφόσον όλα αυτά τα μηχανάκια τα βάλεις στον ίδιο χώρο. Αγοράζεις μία τέτοια συσκευή κουμπώνεις επάνω της τα μηχανάκια σου, τη συνδέεις ασύρματα στο router σε λειτουργία bridge και σου μοιράζει το ασύρματο δίκτυο ενσύρματα.

 

Ή μπορώ να κουμπώσω στο modem/router που ήδη έχω Netgear Nighthawk D7000 AC1900 το router Technicolor TG789vac V2 της wind σε bridge mode.

 

Απ' ό,τι διαβάζω στο web το Technicolor TG789vac V2 ρυθμίζεται σε bridge mode και μπορεί να συνδυαστεί με μόντεμ, χωρίς προβλήματα. ;)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎/‎23‎/‎2018 at 9:43 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να κάνεις και το άλλο, εφόσον όλα αυτά τα μηχανάκια τα βάλεις στον ίδιο χώρο. Αγοράζεις μία τέτοια συσκευή κουμπώνεις επάνω της τα μηχανάκια σου, τη συνδέεις ασύρματα στο router σε λειτουργία bridge και σου μοιράζει το ασύρματο δίκτυο ενσύρματα.

 

^ Και πάλι θα εξαρτάται από την wind αν θα είναι κλειδωμένο το router;

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.