Jump to content



Πως μπλοκαρω incoming mail (GMAIL)


Recommended Posts

Θελω να σεταρω εναν υπολογιστη στο γραφειο να στελνει μεσω τις εταιρικης διευθυνσης, αλλα να μην λαμβανει αλληλογραφια. Gmail account, μπορειτε να μου πειτε εναν ασφαλη τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι χρησιμοποιηθει thunderbird. Αυτο πως γινεται. Το Password το βαζεις μια φορα και πιανει για ολους τους server συνολικα. Αμα αφησω κενη τη πληροφορια του Incoming server Και το pass υπαρχει αποθηκευμενο, καποιος μπορει αργοτερα να τον προσθεσει

Link to comment
Share on other sites

Στο windows live mail πχ έχει επιλογή και αν δηλώσεις ότι είναι διαφορετικά τα pass μπορείς να βάλεις ξεχωριστά incoming και outgoing. Νομίζω ότι όλα θα έχουν αντίστοιχη επιλογή, δεν το έχω κάνει γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά δοκίμασε, τι χάνεις;00001.thumb.JPG.e84496a70bda359981ecfd6e90bdc4bd.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις έναν outgoing mail server στον thunderbird, χωρίς να φτιάξεις εισερχόμενο. Αυτό στο Preferences-Account Settings

Μετά όταν πας να στείλεις θα σου ζητήσει να φτιάξεις ένα Movemail ή newsgroup. Εγώ διάλεξα το Movemail, έβαλα κάτι άσχετα για username@domain, έφτιαξε τον τοπικό φάκελο, και από κει και πέρα παίζει κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις έναν outgoing mail server στον thunderbird, χωρίς να φτιάξεις εισερχόμενο. Αυτό στο Preferences-Account Settings
Μετά όταν πας να στείλεις θα σου ζητήσει να φτιάξεις ένα Movemail ή newsgroup. Εγώ διάλεξα το Movemail, έβαλα κάτι άσχετα για username@domain, έφτιαξε τον τοπικό φάκελο, και από κει και πέρα παίζει κανονικά.
Κάτσε μπερδεύτηκα. Προσπαθούσα χθες κάτι δικά μου αλλά δεν κατάφερα κάτι. Έκανα κανονικά add gmail account αλλά μετά άλλαξα το oath σε normal password και έβαζα μούφα imap και account details. Μπορουσα έτσι να στελνω αλλά συνέχεια έλεγε cannot connect όταν πήγαινε να κάνει retrieve. Επίσης φοβόμουν πως έτσι και σβήσω τους φακέλους που δημιουργούνται θα επικοινωνήσει και θα μου σβήσει τίποτα και στο server μερια

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Επίσης φοβόμουν πως έτσι και σβήσω τους φακέλους που δημιουργούνται θα επικοινωνήσει και θα μου σβήσει τίποτα και στο server μερια

-.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελα οκ τωρα σε πιασα. Δημιουργησα ενα κενο profile να ειναι ολα αδεια να κανω δοκιμες απο αρχη. Δημιουργεις ναι εναν smtp account σαν Outgoing, Και μετα add "other" account, Βαζεις μουφες και το συνδεεις με τον smtp Που εφτιαξες πριν, και ολα κομπλε. Σου δημιουργει τοπικους φακελους μονο για sent-outbox-trash. Εγω στην αρχη παταγα add mail account αντι για other, Και μου συμπληρωνε μονο του τα πεδια και δημιουργουσε φακελους και εκει μπλεκομουν. τελος το μονταραμε ωραιος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.