Jump to content



960 evo or 860 pro 1 TBYTE ?


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά . σε λίγο καιρό θα κάνω αναβάθμιση . και θα αλλάξω τους δύο δίσκους που έχω στο πισί . για δεύτερο δίσκο προγραμμάτων και παιχνιδιών είμαι ανάμεσα σε αυτούς πού λέει ο τίτλος . αυτό που με χαλαει στον έβο είναι οι χαμηλές του ταχύτητες σε διάφορες μετρήσεις και τα διάφορα θέματα που βγάζουν οι μνήμες του . είδα κάτι σχόλια σε  κάτι φόρουμ που ανάφεραν πτώση επιδόσεων . περιστατικά παρόμοια με αυτά που είχε ο 840 εβο . 

τι λέτε να κάνω ? για τον 960 προ είναι μεγάλο το άλμα { 200 ευρώ} . ισχύουν αυτά που αναφέρουν ? ή είναι υπερβολές ? 

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να γνωρίζω τις αναφορές για τα θέματα των evo
οι 960pro είναι mlc αντι tlc του evo
που πάει να πει ότι λογικά είναι πιο ανθεκτικοί κάτι που φαίνεται και απο την εγγύηση που δίνει η samsung(και σε χρόνια και σε εγραφές)
τώρα αν αξίζουν τα +200 εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις
ρεαλιστικά αν δεν τρέχει αναγνώσεις εγραφές όλη την ημέρα και ενας απλός 2.5ssd σε καλύπτει

μήπως όμως να δεις την περίπτωση του μικρού (σχετικά) optane για os
και απλού κλασσικού ssd (2.5) για τα υπόλοιπα

αυτό προφανώς μόνο εαν καταλήξεις να δώσεις τα έξτρα χρήμματα
 

ίσως ο jax να μπορεί να βοηθήσει καλύτερα
αλλά χωρίς να ξέρουμε το υπόλοιπο σύστημα και κυρίως τι χρήση κάνεις , πρακτικά απαντάμε στα τυφλά

Link to comment
Share on other sites

για πρώτο δίσκο θα πάρω μάλλον ένα 500 960 προ για το λειτουργικό . για δεύτερο  δεν γνωρίζω τι να αγοράσω. είμαι μεταξύ αυτών που είναι στον τίτλο . το μόνο που με προβληματίζει είναι τα προβλήματα των έβο και των μνημών τους . 

επεξεργαστή έχω ένα thread ripper.  Κάρτα γραφικών μια 390 χ , μνήμες 32 γίγα . χρήση δεν κάνω πολύ απαιτητική . δηλαδή πολυ βαριά προγράμματα  πχ επεξεργασίας βίντεο. τα πιο βαρια είναι τα παιχνίδια που παίζω  για να περνάω την ώρα μου . άντε στο μέλλον να σχοληθώ με ελαφρά επεξεργασία φωτογραφιών . 

αυτό που με προβληματίζει είναι η μακροχρόνια αξιοπιστία των έβο .

Link to comment
Share on other sites

Οι 970 EVO που θα κυκλοφορήσουν θα είναι και αυτοί με 5 χρόνια εγγύηση. Οπότε από αξιοπιστία δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Από τη στιγμή που η χρήση θα είναι απλή (χωρίς πολλαπλές εγγραφές, χωρίς ταυτόχρονη χρήση του drive από πολλά προγράμματα κτλ) τότε και ο 970 EVO είναι overkill για αυτή τη χρήση. Κοίτα και την επιλογή του 860 αν σε ενδιαφέρει. Οι 970 EVO είναι αρκετά πάνω από τους προηγούμενους 960 EVO οπότε αν το αποφασίσεις δεν θα έχεις θέματα λογικά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/4/2018 at 9:46 ΠΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Οι 970 EVO που θα κυκλοφορήσουν θα είναι και αυτοί με 5 χρόνια εγγύηση. Οπότε από αξιοπιστία δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Από τη στιγμή που η χρήση θα είναι απλή (χωρίς πολλαπλές εγγραφές, χωρίς ταυτόχρονη χρήση του drive από πολλά προγράμματα κτλ) τότε και ο 970 EVO είναι overkill για αυτή τη χρήση. Κοίτα και την επιλογή του 860 αν σε ενδιαφέρει. Οι 970 EVO είναι αρκετά πάνω από τους προηγούμενους 960 EVO οπότε αν το αποφασίσεις δεν θα έχεις θέματα λογικά.

 

 

 

φίλε jax, επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του συγκεκριμένου δίσκου. Τι εννοείς ότι είναι αρκετά πάνω; Είναι όντως σημαντική η υπεροχή του σε overall performance?

Link to comment
Share on other sites

Ο 960 EVO είχε θέματα στα multitasking. Σε real life σενάρια υστερούσε από τον 960 PRO. Απ'ότι είδα αυτά τα θέματα με τον 970 δεν υπάρχουν πια.

Αν πρόκεται να πάρεις drive δε νομίζω να υπάρχει κάποιος λόγος να πάς στον 960. Περίμενε τους νέους 970 και πάρε. Οι τιμές νομίζω είναι ίδιες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.