Jump to content



Αλλαγή λάμπας σε led


Recommended Posts

99% όχι, οι παλιές pl είναι φθορισμού και έχουν μετασχηματιστή. Κάποιος να πει με σιγουριά γιατί πάνε χρόνια που τα έχω βάλει. Γιατί δεν παίρνεις τηλ. να ρωτήσεις στο λινκ που έβαλες; 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κουμπωτή είναι η λάμπα, μάλιστα όταν τη βγάλεις θέλει να την πιάσεις απ' το πλαστικό γιατί το γυαλί ξεκουμπώνει και μένει η βάση της στο φωτιστικό. Ο μετ/στης είναι κρυμμένος μέσα στη ψευδοροφή, δεν ασχολείσαι με αυτόν.

Τώρα για να βάλεις led προφανώς πρέπει να καταργήσεις τον μετ/στη και να δώσεις απευθείας ρεύμα στη λάμπα.

 

@dunkel_Stern

edit: πήρα Καυκά και μου είπαν ότι μερικές είναι συμβατές και άλλες όχι, εξαρτάται από τον μετ/στη που έχει επάνω το φωτιστικό. Υπάρχει ο ηλεκτρονικός και ο κλασσικός (μεγάλος και βαρύς).

Αυτή που έβαλες δουλεύει και με τον κλασσικό. Πρέπει να πας με τη παλιά λάμπα να σου πουν τι ταιριάζει.

Πάντως εμένα στο τηλ. με εξυπηρέτησαν σε 1'.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2018 at 11:50 ΠΜ, το μέλος dunkel_Stern έγραψε:

έχω αυτήν την λάμπα και θέλω να την αντικαταστήσω με led,

Αυτό.. με τις photos είναι compatible?

20180526_195034.jpg

20180526_193736.jpg

20180526_193740.jpg

20180526_193743.jpg

 

 

Δεν υπάρχει τέτοιος λες λαμπτήρας.

 

Αν έχει PL τύπου φωτιστικό , κοίταξε τα έτοιμα με SMD LED από GEYER/ OSRAM/ PHILIPS. 

Από 15€ όλο το φωτιστικό με 2 χρόνια εγγύησης.

 

https://www.meidanis.gr/fwtistiko-led-pl-24w-4000k-1800lm-225mm-geyer.html

http://www.meidanis.gr/fwtistiko-led-pl-18w-4000k-1250lm-225mm-geyer.html

http://www.meidanis.gr/fwtistiko-led-pl-17w-4000k-1400lm-180mm-ledvance.html

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αυτή στο λινκ που έβαλε γιατί γράφει Led; 

 

Ωπ, δεν τις είχα πάρει χαμπάρι αυτές. Τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχαν.

Θα τις κοιτάξω.

Πάντως με το κόστος που βλέπω να έχουν, θα προτιμούσα ένα led φωτιστικό.

On 8/6/2018 at 5:38 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κουμπωτή είναι η λάμπα, μάλιστα όταν τη βγάλεις θέλει να την πιάσεις απ' το πλαστικό γιατί το γυαλί ξεκουμπώνει και μένει η βάση της στο φωτιστικό. Ο μετ/στης είναι κρυμμένος μέσα στη ψευδοροφή, δεν ασχολείσαι με αυτόν.

Τώρα για να βάλεις led προφανώς πρέπει να καταργήσεις τον μετ/στη και να δώσεις απευθείας ρεύμα στη λάμπα.

 

@dunkel_Stern

edit: πήρα Καυκά και μου είπαν ότι μερικές είναι συμβατές και άλλες όχι, εξαρτάται από τον μετ/στη που έχει επάνω το φωτιστικό. Υπάρχει ο ηλεκτρονικός και ο κλασσικός (μεγάλος και βαρύς).

Αυτή που έβαλες δουλεύει και με τον κλασσικό. Πρέπει να πας με τη παλιά λάμπα να σου πουν τι ταιριάζει.

Πάντως εμένα στο τηλ. με εξυπηρέτησαν σε 1'.

 

 

Εγώ βλέπω

 

 

 

Στιγμιότυπο από 2018-06-10 19-06-09.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.