Jump to content



ανταπτορες vga,hdmi,dvi


Recommended Posts

πηρα καινουρια καρτα γραφικων η οποια εχει θυρες DVI-D και HDMI ενω η οθονη μου εχει μονιμο σταθερο καλωδιο πανω της με VGA ακρο οποτε χρειαζομαι ανταπτορα.ψαχνοντας λοιπον για vga to dvi-d εμαθα πως για να δουλεψει πρεπει το dvi-d ακρο να εχει 4 πινακια γυρω απο το πλακε συρματακι. η καρτα μου ομως δεν εχει υποδοχεις για αυτα τα 4 πινακια οποτε αν το χρισημοποιησω δεν θα εχω εικονα σωστα? η επομενη λυση ειναι vga to hdmi που ειναι αρκετα πιο ακριβοι η υπαρχει καμια αλλη εναλακτικη?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο θες

https://www.skroutz.gr/s/10321518/OEM-DVI-D-male-VGA-female-47688.html

να ξερεις ομως επειδη το επαθα και εγω σε μια παλια οθονη που ειχα και με την 1080 επρεπε να βαλω αυτο.........

καμια φορα χανει το σημα της οθονης,δε ξερω γιατι αλλα μου το εκανε μερικες φορες............

μπορει να φταει και η οθονη μου,αλλα επειδη το διαβασα και σε αλλα σχολια μαλλον φταιει ο ανταπτορας.........

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε θα δουλεψει και εμενα δουλεψε,σκεψου και εγω hdmi to vga ειχα βαλει

αλλα εκανε αυτο που σου ειπα

θα το βρεις και σε σχόλια στο σκρουτζ

εγω το ειδα κι'ολλας.............

την οθονη την ειχα βαλει επανω σα δευτερη για να βλεπω τα gadget για cpu ,gpu ζωντανα

ξαφνικα εσβηνε η οθονη και ξανα αναβε

δε το εψαξα παραπανω...................

7 minutes ago, Dimitris966 said:

το vga δεν μπορει να γινει hdmi με απλο καλωδιο ενω το αντιστροφο γινετε σωστα?

αν και δε νομιζω δε ξερω, οποτε πιο καλα να απαντησει καποιος που ξερει

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Με αντάπτορα dvi-d δε θα δουλέψει(δοκιμασμένο). Κατέληξα κι εγώ στη λύση του hdmi to vga, το οποίο όμως πήρα απ' το ebay μιας και εδώ το φθηνότερο ήταν στα 15€(αν και από το link που παρατέθηκε είναι στα 10 με μεταφορικά/αντικαταβολές τώρα). Από το ebay to πήρα γύρω στα 2-2,5€ και είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του link(στο public το είχαν 23 περίπου και ο πωλητής με κατεύθυνε σε πιο ακριβές λύσεις λέγοντας είναι πιθανό να μη δουλεύει). Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τον αντάπτορα αυτόν. Η οθόνη μου βέβαια είναι παλιά και με ανάλυση 1440X900. 

Έγινε επεξεργασία από dancaer69
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε συσκευή που (μάλλον) βγάζει ήχο μόνο από HDMI, πως μπορούμε να βγάλουμε ήχο σε ενισχυτή με 3.5 Jack?

Κοιτάζω skrout, ebay και βλέπω μετατροπείς με VGA και ιστορίες.

Έγινε επεξεργασία από BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό αλλά τι να κάνουμε...

Για την ιστορία, πρόκειται για το Retrostation PC το οποίο έχει έξοδο για ακουστικά, αλλά η απάντηση του support ήταν πως δουλεύει μόνο στα Windows!

 

Link to comment
Share on other sites

1) Ό,τι και να αγοράσεις, καλό είναι να είναι ενεργό (δηλαδή να έχει δικιά του παροχή ρεύματος) για να αποφύγεις κακοτοπιές και περίεργες συμπεριφορές. Παθητικοί μετατροπείς είναι μεν πιο φτηνοί, αλλά  hit-and-miss για απροβλημάτιστη λειτουργία.

 

2) Πρόσφατα αγόρασα αυτόν τον μετατροπέα και εγγυώμαι ότι δουλεύει άψογα (1080p) για μετατροπή από HDMI σε VGA + έξοδο ήχου με καρφί 3.5

https://www.skroutz.gr/s/8955710/Ugreen-Μετατροπέας-HDMI-male-σε-VGA-female-40248-YSS017.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.