Jump to content



GDPR για Βlog


Recommended Posts

Χαιρετώ,

 

Έχω ένα site/blog που πατάει σε GRAV,  που το πολύ να αφήνει κανα cookie, χωρίς registration, χωρίς mail list, χρειάζεται κατι παραπάνω απο cookie consent banner?

Δεν υπάρχει κανενός είδος monetization. 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις Google Analytics πρέπει να βάλεις το Privacy της Google όπως επίσης και το αντίστοιχο opt-out.

 

 https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=en 

 

Αν βάλεις Google Maps τα ίδια, με το privacy να είναι εδώ

 

https://www.google.com/intl/eng_eng/help/terms_maps.html

 

Google Ads, όπως επίσης και εσωτερικά plug-ins που μπορεί να έχεις όπως Popular Posts, Most Visitors κτλ. Επίσης, τα ίδια ισχύουν και σε περίπτωση που προσθέσεις κουμπιά Facebook, twitter για διαμοιρασμό. Σε όλα τα παραπάνω προφανώς δεν χρειάζεται να γράψεις εκθέσεις απλά για να είσαι καλυμμένος να αναφέρεις τα αντίστοιχα privacy. 

 

Το opt-out όμως είναι υποχρεωτικό στα της Google. 

 

Στην πράξη υπάρχουν 3 ειδών cookies. Η τέσπα όπως τα ονόμασε η Google. Λειτουργικά, επιδόσεων και διαφήμισης. Ανάλογα το site κάποια από αυτά μπορεί ο χρήστης να τα απενεργοποιήσει. Δεν ξέρω όμως για τι site μιλάμε οπότε και δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.

 

Εσύ σε κάθε περίπτωση και για να γνωρίζει ο χρήστης σε ποια πράγματα κάνει αποδοχή, πρέπει να γράψεις όλα όσα σου δίνουν στατιστικά.

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε βέβαια....

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω google analytics/maps/whatever, γι αυτό ρωτάω.

Είναι ένα flat file cms(GRAV) που παίρνει περιεχόμενο από ένα .md αρχείο απο το github και το δείχνει. 

 

Edit,

Δλδ, με απλά optin/optout είμαι καλυμένος?  Δε χρειάζεται εγγραφή στον αρμόδιο φορέα κλπ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή σε αρμόδιο φορέα τι εννοείς; 

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να δηλώσεις ένα e-mail υπεύθυνου διαχείρισης/διόρθωσης/διαγραφής δεδομένων. Μέσα στα προσωπικά δεδομένα συμπεριλαμβάνεται και η IP Address. 

 

Πάντως για τόσο απλά Privacy Policy pages, υπάρχουν και δωρεάν generators για να μην μπαίνεις στον κόπο να σκεφτείς τι να γράψεις. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Εγγραφή σε αρμόδιο φορέα τι εννοείς; 

 

 

Δεν έχω πρόχειρο λινκ αλλα κάπου είδα ότι πρέπει να κανεις register κάπου.

Γενικά με εκνυρίζει πολύ όλο αυτο. Δουλειά μου είναι να γραφω ΡΗΡ όχι να κάνω αυτα γκρρρ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Δεν έχω πρόχειρο λινκ αλλα κάπου είδα ότι πρέπει να κανεις register κάπου.

Γενικά με εκνυρίζει πολύ όλο αυτο. Δουλειά μου είναι να γραφω ΡΗΡ όχι να κάνω αυτα γκρρρ.

 

Όχι φίλε μου δεν το γνωρίζω αυτό. Μόνο για τον DPO ξέρω ότι πρέπει να ορίσεις κάποιον 100%. Ο υπεύθυνος ασφαλείας/διαχείρισης που σου είπα παραπάνω. Ένα e-mail επικοινωνίας στην ουσία. 

 

Βέβαια, επειδή όπως καταλαβαίνω το δικό σου site μόνο IP θα βλέπει και δεν θα διαχείριζεσαι άλλα προσωπικά δεδομένα, με επιφύλαξη, δεν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω εκτός από το κλασσικό Privacy Policy/Cookies. Το κλασσικό δεν χρειάζεται να το γράψεις από την αρχή, βρες ένα έτοιμο από δωρεάν generator στα οποία συμπληρώνεις 4-5 δικά σου στοιχεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.