Jump to content



Μετάβαση από ssd σε NVNMe M2


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Σκέφτομαι εντός του επόμενου μήνα να αγοράσω τον Samsung 970 m2 500gb. Τώρα χρησιμοποια τον 840 Pro 128gb. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση μέσω του Samsung Data Migration Software ή είναι καλύτερο να κάνω φορμάτ από το 0;

 

Περιμένω τις σκέψεις σας και τις προτάσεις σας.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αλλα βλεπω.......

http://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-970-evo-m-2-500gb-nvme-ssd-review,6.html

θα δωσεις τοσα λεφτα για ssd και δε θα δωσεις αλλα 10 ευρω για μια ψυκτρα........???????

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε windows 7 εγώ ψαχνόμουν σήμερα(πήρα τον 250άρη) μιας και θέλει να περάσεις driver για NVMe(από το site της Samsung). Αν είσαι σε Win10 κατεβάζει αυτόματα από windows update.

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαζε ένα άγνωστο PCI device και τα windows αδυνατούσαν να κατεβάσουν οδηγό για αυτόν. Τώρα δεν έχω μπουτάρει ακόμα με αυτόν, προσωπικά θα χρησιμοποιήσω το Macrium reflect 7 για cloning, αλλά φρόντισα να περάσω τον NVMe driver πρώτα στην υπάρχουσα εγκατάσταση, πριν προχωρήσω στο cloning.

Και για μένα το "NVMe SSD" είναι πρακτικά κάτι το άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, psyber said:

γιατι δε χρησιμοποιείς το εργαλείο της Samsung ?

Απλά ήθελα να δοκιμάσω το macrium και για να κάνω το cloning μέσα από άλλο λειτουργικό. Το έχω δοκιμάσει το software της Samsung παλιά όταν είχα πάρει ένα 830 EVO και δουλεύει άψογα. Μπούταρε πάντως μια χαρά από τον 970.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.