Jump to content



Ενεργοποίηση Windows 10 Pro


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Χθες μου ήρθε ο υπολογιστής έπειτα από αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή.Ο τεχνικός προφανώς δεν έκανε κάποιο φορματ καθώς όταν άνοιξα τον υπολογιστή ήταν όλα έτσι όπως τα είχα αφήσει.Το θέμα είναι ότι τα windows  δεν είναι ενεργοποιημενα και μου ζητάει κλειδί ενεργοποίησης το οποίο δεν έχω καθώς η ενεργοποίηση γινόταν ψηφιακά από τον microsoft account που έχω.Το έψαξα το θέμα και βρήκα ότι όταν τα ξανακάνεις εγκατάσταση κατά την διάρκεια  αυτής δεν πρέπει να βάλεις κάποιο product key και άπλα όταν τελειώσει και μπεις στα windows πρέπει να συνδεθεις με τον  microsoft account και θα ενεργοποιηθουν αυτόματα . Ισχύει κάτι τέτοιο?ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΛΙΝΚ( https://support.microsoft.com/fil-ph/help/12440 ).

 

Να σημειωθεί ότι:

-Tα δικά μου  windows 10 pro ήρθαν από το free upgrade των 7.

-Πείρα τηλέφωνο στην πολυαγαπημενη Μicrosoft και μου ειπαν οτι δεν ισχύει κάτι από αυτά που ανέφερα, καθώς λενε οτι ο μόνος τρόπος ενεργοποιησης στην περίπτωση μου είναι με το το κλειδί απο τα 7.

-Πριν 1 χρόνο που έκανα φορματ δεν είχα κάποιο πρόβλημα ενεργοποιησης.

-Από ddr3 πήγα σε ddr4 και από intel i7 26000-------->Ryzen 5 2600

-ΔΕΝ εχω το κλειδί των  7                                        

Link to comment
Share on other sites

α)Αγόρασε κάποιο κλειδί με 2-5€ από το ebay. Λένε ότι δουλεύουν 100% και ότι είναι νόμιμο. Περισσότερα δεν ξέρω.

β) Αυτή είναι η MS... Πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σου λέει Windows is not activated, δοκίμασες να πατήσεις activate να δεις εάν ολοκληρώνεται η διαδικασία?

Σε κάθε περίπτωση, υπό προϋποθέσεις είναι εφικτό να ανακτήσεις το κλειδί των Windows 7, αλλά δεν είναι αυτονόητο ότι θα σε αφήσει να κάνεις αυτόματα νέα ενεργοποίηση σε 10, αφού έχει αλλάξει ριζικά το hardware.

 

Link to comment
Share on other sites

συνηθως λεγανε με τηλεφωνο οτι στο περναγανε το authentication στο νεο hardware.

 

παρολαυτα κλειδι ebay ειχα αγορασει 2 7ρια και αναβαθμιστηκαν σε 10 κανονικα με 10€ το ενα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.