Jump to content



2 new ryzen Builds και μνημες


icy20

Recommended Posts

33 minutes ago, icy20 said:

Θα το κοιταξω αυτο με το overdrive. Οσον αφορα το cpu voltage ποσο πιστευετε ειναι οκ για στοκ συχνοτητα?

Για στοκ συχνότητα μιλάμε; (δεν έχω διαβάσει το thread). Αν τα 80άρια είναι με στοκ, άλλαξε ψύχτρα, κουτί, δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Για στοκ συχνότητα μιλάμε; (δεν έχω διαβάσει το thread). Αν τα 80άρια είναι με στοκ, άλλαξε ψύχτρα, κουτί, δεν ξέρω....

Ναι. Ψυκτρα εχω βαλει του 2700. Το κουτι τωρα το πηρακ το εβαλα κ σε 2 pc κιολας. Πεταμα?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, icy20 said:

Ναι. Ψυκτρα εχω βαλει του 2700. Το κουτι τωρα το πηρακ το εβαλα κ σε 2 pc κιολας. Πεταμα?

Ποιο κουτί έχεις? Εγώ άλλαξα από το coolmaster elite 5 rgb τον πίσω ανεμηστηρα και είδα - 7 βαθμούς κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο με σενα αλλα χωρις rgb. Μπροστα εχω 2Χ14αρηδες με μεγαλα cfm και πισω εναν bequiet pure wings 2 που τον εχω τερμα. Δηλαδη τι αλλο να κανω? Να βαλω τουρμπινα η να βγαλω την προσοψη για να εχει μεγαλυτερη ροη? Lol

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, icy20 said:

Το ιδιο με σενα αλλα χωρις rgb. Μπροστα εχω 2Χ14αρηδες με μεγαλα cfm και πισω εναν bequiet pure wings 2 που τον εχω τερμα. Δηλαδη τι αλλο να κανω? Να βαλω τουρμπινα η να βγαλω την προσοψη για να εχει μεγαλυτερη ροη? Lol

χωρις πλακα βγαλε προσοψη.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής με θερμοκρασία δωματίου 20 C έχω max cpu temp 53 C. Τα 80άρια που αναφέρεις δεν είναι φυσιολογικά....  Τώρα καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου 27-28 βαθμούς λογικά είμαι παραπάνω (δεν έχω τσεκάρει) αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται εφόσον είσαι και στοκ.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, def said:

χωρις πλακα βγαλε προσοψη.

Ε ναι αλλα ειναι καραγκιοζιλικι ρε συ. Δεν μπορω να εχω το pc ετσι μονιμα.

 

3 minutes ago, gdp77 said:

Στο σύστημα της υπογραφής με θερμοκρασία δωματίου 20 C έχω max cpu temp 53 C. Τα 80άρια που αναφέρεις δεν είναι φυσιολογικά....  Τώρα καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου 27-28 βαθμούς λογικά είμαι παραπάνω (δεν έχω τσεκάρει) αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται εφόσον είσαι και στοκ.

Ξηλωσα το overdrive και εβαλα vcore 1.365 αν θυμαμαι καλα και βλεπουμε. Το βραδυ που θα παιξω θα δω.

Link to comment
Share on other sites

εγω στον 2700χ για 4 ηθελα 1.25625 για καρα rock stable κ 1.068 soc για αυτα τα mhz + 3466 μνημες

και περιπου δεν θυμαμαι τωρα 1.35 για 4.175 cpu ιδιες μνημες

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Ε ναι αλλα ειναι καραγκιοζιλικι ρε συ. Δεν μπορω να εχω το pc ετσι μονιμα.

 

Ξηλωσα το overdrive και εβαλα vcore 1.365 αν θυμαμαι καλα και βλεπουμε. Το βραδυ που θα παιξω θα δω.

ερχεται χειμωνας...οποτε μην μασας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zyx said:

εγω στον 2700χ για 4 ηθελα 1.25625 για καρα rock stable κ 1.068 soc για αυτα τα mhz + 3466 μνημες

και περιπου δεν θυμαμαι τωρα 1.35 για 4.175 cpu ιδιες μνημες

Γραψε λιγο πιο σαφως που εβαλες τι σε παρακαλω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Γραψε λιγο πιο σαφως που εβαλες τι σε παρακαλω. Ευχαριστώ

Μετάφραση: για 4.175 συχνότητα, ήθελε 1.35v, έχοντας τις ίδιες με σένα μνήμες.

Για 4 συχνότητα, ήθελε 1.25625 για καρά ροκ:p σταθερότητα (άρα, μπορεί να έβαζε και λίιιγο λιγότερο) + 1.068 soc. Αυτά, για 4 συχνότητα+3466 μνήμες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μετάφραση: για 4.175 συχνότητα, ήθελε 1.35v, έχοντας τις ίδιες με σένα μνήμες.

Για 4 συχνότητα, ήθελε 1.25625 για καρά ροκ:p σταθερότητα (άρα, μπορεί να έβαζε και λίιιγο λιγότερο) + 1.068 soc. Αυτά, για 4 συχνότητα+3466 μνήμες.

Ευχαριστώ.

Ευχαριστω γεροντα. Το 1.068 soc δεν ξερω τι ειναι ομως ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ευχαριστω γεροντα. Το 1.068 soc δεν ξερω τι ειναι ομως ?

Με επιφύλαξη: soc voltage, το οποίο αφορά τις μνήμες. Κάπου στο bios θα τη βρεις την ένδειξη. Νομίζω το max safe είναι 1.2. Για να είσαι σίγουρος, βάλε 1 ή 1.1.

Link to comment
Share on other sites

Το cpu soc voltage είναι μια τάση που δίνεις σε όλο το chip. Λοιπόν για 4.175ghz είμαι με 1.35vcore (με llc level 3)και 1.04375 soc voltage. Καλά τα είπε ο λαζαρος εκτός από τις μνήμες. εννοούσα  μνήμες τις είχα ξανά 3466 με 14αρια timings και όλα τα subtimings πειραγμένα. Τώρα στο δικό μου set up το soc voltage ήταν το κλειδί για το oc στις μνήμες, με υψηλό soc voltage εμένα η μνήμες βαρούσαν Errors έτσι όπως τις έχω. Άμα το αφήσω auto πχ κτλ. Στις μνήμες δίνω 1.425v και όχι δεν έχουμε τις ίδιες έγω έχω b Samsung chips

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν είναι λογικές οι θερμοκρασίες. Ή κάποιο bug έχει το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (αν και δεν το νομίζω, αφού το κουτί βράζει) ή κάτι άλλο συμβαίνει.

Να είναι τόσο κακό το κουτί; Δες και αυτό που λέγαμε χθες για την ψύκτρα (αν πατάει καλά, αν έχει μπει σωστά η πάστα, ποτέ δεν ξέρεις). 

Παίζει και η αλλαγή ανεμιστήρων, αν και με τις ενδείξεις που λαμβάνεις, μάλλον χρειάζεσαι τουρμπίνες αεροπλάνου.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω κ ο 2700 πως θα πηγαινει που εχει καλυτερη ψυκτρα. Τον 15αυγουστο θα γινει πολυωρο τεστ καθως εχουμε bfv alpha. Παντως οι μνημες στο προφιλ 2933 δεν παιζουν. Τις εριξα 2800 και δείχνει να μην κολλαει.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, icy20 said:

Θελω να δω κ ο 2700 πως θα πηγαινει που εχει καλυτερη ψυκτρα. Τον 15αυγουστο θα γινει πολυωρο τεστ καθως εχουμε bfv alpha. Παντως οι μνημες στο προφιλ 2933 δεν παιζουν. Τις εριξα 2800 και δείχνει να μην κολλαει.

Επειδή στο αρχικό σου post αναφέρεις 2 μηχανήματα, μπορείς να ξεκαθαρίσεις τα specs του κάθε μηχανήματος και ποιο είναι αυτό με τις υψηλές θερμοκρασίες που δεν παίζουν οι μνήμες @2933. Με τους ZEN+ υποτίθεται ότι θέματα με τις μνήμες έχουν λυθεί (εδώ έχουν λυθεί στο σύστημα της υπογραφής μου με bios update, το οποίο είναι ZEN πρώτης γενιάς)...  

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν 2700 με 3200 μνημες και cm hyper 212 turbo, και εναν 2600Χ με 3000 και το stock cooler του 2700. Τις θερμοκρασιες τις εχω στο 2600Χ. Το 2700 δεν το εχω δουλεψει ακομα. Και τα 2 ειναι με cm masterbox lite 5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.