Jump to content



2 new ryzen Builds και μνημες


icy20

Recommended Posts

On 29/7/2018 at 3:59 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Τελικά κι εγώ αυτές αγόρασα και παίζουν στα 3200 κανονικά με 1,360V (στην ίδια μητρική). Δεν έχω κλοκάρει επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, biker said:

Τελικά κι εγώ αυτές αγόρασα και παίζουν στα 3200 κανονικά με 1,360V (στην ίδια μητρική). Δεν έχω κλοκάρει επεξεργαστή.

Με τι ψύξη εισαι? Επισης αν κανεις προσπαθεια oc ενημερωσε σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ανοικτό κουτί χωρίς a/c είναι στους 45-50 σε ήρεμη χρήση (browsing ,μουσική κλπ). Τώρα έτσι από περιέργεια, έτρεξα ενα 5λεπτο  στρες στη cpu και πήγε 75 (και μάλλον θα ανέβαινε κι άλλο).

after.thumb.jpg.4327ffa526502eba098c0ec5a93f0030.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τον επεξεργαστη. Η σειρα 1η γενια ειχαν +10 μερικοι , +20 οι Χ και μερικοι καθολου . (ηθελε η AMD να τρεχουν ολοι παρομοια προφιλ ψυξης η κατι τετοιο)

 

Ο 2700χ που εχω εγω , εχει +10 (το aida δειχνει 10 παραπανω απο το ryzen master ) και εχω βαλει offset στο aida για να βλεπω τα ιδια(εχω μονιμο sensor panel σε αλλη οθονη) .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον δουλευω σε auto με το performance enc. σε lvl 2  και ram στο xmp προφιλ τους (3200) . 

Στο power plan εχω βαλει minimum Cpu performance  : 5% , ωστε να ριχνει τασεις οταν δεν χρειαζεται αφου διαβασα οτι εχει λυθει το προβλημα οπου ηθελε 100%

 

Με θερμοκρασια δωματιου στους 25 βαθμους εχω :

 

idle : 30 με 35 

Aida Stress test: 75-77

 

Αντιστοιχα χωρις  performance ench. εxω :

 

idle : 28 με 30

Aida stress : 68 max

 

Αυτα ειναι με τους ανεμιστηρες των ψυγειων γυρω στις 1000 με 1050 στροφες(τελειως αθορυβο). Στις 1250 στροφες οπου αρχιζουν να ακουγονται εχουμε -5 βαθμους σε load.

 

Απο οτι εχω καταλαβει η ψυκτρα δεν κανει μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες , αλλα στην αποδοση.

Πχ σε full load κραταει μεγαλυτερη συχνοτητα για μεγαλυτερο διαστημα και σε περισσοτερους πυρηνες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χρηση τελικα μετα απο καιρο. Το συστημα ψηνεται πραγματικα. Το κουτι δεν ακουμπιεται στο πανω μερος. Ειναι ολοι τοσο θερμοι? 80αρια σταθερα επιανε στο bf1. Εντωμεταξη τον 2600Χ τον εχω με την ψυκτρα του 2700 οχι με την στοκ που υποτιθεται οτι ειναι αρκετα ανωτερη. Για κερασακι στην τουρτα εφαγα και μια μπλε οθονιτσα ετσι επειδη μπορουσε. Κατεβασα την μνημη απο τα 3000 στα 2933 με το 1 profile. Ελπιζω να ειναι απο κει γιατι αντε να βγαλεις ακρη τωρα...

Ολο το υπολοιπο bios ειναι stock ρυθμισεις.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Εκανα χρηση τελικα μετα απο καιρο. Το συστημα ψηνεται πραγματικα. Το κουτι δεν ακουμπιεται στο πανω μερος. Ειναι ολοι τοσο θερμοι? 80αρια σταθερα επιανε στο bf1. Εντωμεταξη τον 2600Χ τον εχω με την ψυκτρα του 2700 οχι με την στοκ που υποτιθεται οτι ειναι αρκετα ανωτερη. Για κερασακι στην τουρτα εφαγα και μια μπλε οθονιτσα ετσι επειδη μπορουσε. Κατεβασα την μνημη απο τα 3000 στα 2933 με το 1 profile. Ελπιζω να ειναι απο κει γιατι αντε να βγαλεις ακρη τωρα...

Ολο το υπολοιπο bios ειναι stock ρυθμισεις.

 

AKYRO

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Οι θερμοκρασίες μου φαίνονται τραγικά υψηλές. Κάτι δεν πάει καλά με το airflow ή με τις τάσεις που δίνετε στους επεξεργαστές.

Κοιτα το airflow λογικα τελικα ισως να ειχαν δικιο οσοι λενε οτι εχει κακο το mastercase lite 5. Το voltage auto το εχω. Δεν ξερω καν ποσο ειναι το νορμαλ για αυτους...

9 minutes ago, adpanos said:

 

AKYRO

 

 

Ακυρο το ποστ που είχες γραψει η το δικο μου? Lol

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στο σύστημα της υπογραφής μου το auto στα 4.0GHz έδινε πολύ υψηλό ρεύμα (περα από τα όρια ασφαλείας της AMD). Με manual τάση στο cpu πέτυχα σταθερό oc στην ίδια συχνότητα με ελάχιστο ρευματάκι παραπάνω σε σχέση με default. (Όλα τα άλλα είναι default στη μητρική).

 

Για τον 8πυρηνο δεν τοποθετούμαι γιατί δεν έχω εμπειρία, αλλά αν χτυπάς 80 βαθμούς με τον 6πύρηνο, κάτι δεν πάει καλά. Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Κοιτα το airflow λογικα τελικα ισως να ειχαν δικιο οσοι λενε οτι εχει κακο το mastercase lite 5. Το voltage auto το εχω. Δεν ξερω καν ποσο ειναι το νορμαλ για αυτους...

Ακυρο το ποστ που είχες γραψει η το δικο μου? Lol

 

 

Ακυρο το ποστ μου.

 

Δες αν η μητρική έχει ενεργοποιημένο το PRECISION BOOST OVERDRIVE !

Μπορεί αυτό να είναι το θέμα.

Είναι κάτι σαν το MCE της Intelas.

 

Κάνει πιο επιθετικό το PRECISION BOOST 2.0 /XFR 2.0 αλλά λογικά θέλει και καλυτερη ψυκτρα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.