Jump to content



RJ11 σε RJ45


firekiller

Recommended Posts

Kαλησπέρα,

πριν 1 χρόνο κάναμε ανακαίνιση στο εξοχικό.
Μιας και εγώ δεν ήμουν παρόν είχε ζητηθεί (από τους γονείς μου) στον ηλεκτρολόγο να μπει μια θύρα ethernet που να βγάζει προέκταση σε άλλο χώρο του σπιτιού (εσωτερική)
Αντί να βάλει ethernet έβαλε RJ11 και θέλω να μάθω αν γίνεται να υπάρξουν 2 αντάπτορες. Mία στην είσοδο από το router και μία στο τέλος της προέκτασης (έξοδος) πριν μπει σε συσκευή (πχ laptop)

Είναι κάτι τέτοιο δυνατό? Ρωτάω μιας και το RJ11 έχει 6 καλώδια και το RJ45 8.

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον 1-2 πάροχοι μου έχουν δώσει καλώδια rj45 με 4 καλώδια μέσα αντι 8

 

υποθέτω πως γίνεται (και προφανώς αντί για gbit ethernet να έχεις 100mbps)

 

https://www.peakelec.co.uk/downloads/ethernet.pdf

 

δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος firekiller έγραψε:

Kαλησπέρα,

πριν 1 χρόνο κάναμε ανακαίνιση στο εξοχικό.
Μιας και εγώ δεν ήμουν παρόν είχε ζητηθεί (από τους γονείς μου) στον ηλεκτρολόγο να μπει μια θύρα ethernet που να βγάζει προέκταση σε άλλο χώρο του σπιτιού (εσωτερική)
Αντί να βάλει ethernet έβαλε RJ11 και θέλω να μάθω αν γίνεται να υπάρξουν 2 αντάπτορες. Mία στην είσοδο από το router και μία στο τέλος της προέκτασης (έξοδος) πριν μπει σε συσκευή (πχ laptop)

Είναι κάτι τέτοιο δυνατό? Ρωτάω μιας και το RJ11 έχει 6 καλώδια και το RJ45 8.

Χρησιμοποιείς τα 4 καλώδια για Ethernet 100 ΜBit και τα υπόλοιπα δύο για τηλέφωνο στον συγκεκριμένο χώρο.

Βάζεις τον Router στον αρχικό χώρο, εκεί που ξεκινάει το καλώδιο.

Βάζεις RJ45 και στις δυο πλευρές/άκρες χρησιμοποιώντας τα 4ρα καλώδια και συνδέεις το Laptop/Computer στον άλλο χώρο με τον Router, εννοείται ότι η θύρα Ethernet του Computer θα συνδεθεί σε μια θύρα Ethernet του Router.

RJ45_100mBIT.thumb.png.b6af187d037d4d77e944cf38a8416014.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ήρθε και άλλαξε καλώδιο (10 λεπτά υπόθεση μιας και το πέρασε από το υπόγειο με οδηγό αρκετά εύκολα) και έχουμε κανονικά ethernet πλέον οπότε όλα καλά :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.