Jump to content



Επισκευή μοτέρ από Thermomix 3300


Recommended Posts

Στις φωτό βλέπετε το μοτέρ από ένα Thermomix 3300.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει φθαρεί ο άξονας και το σημείο στον οποίο ακουμπάει ο άξονας πάνω στο πλαίσιο (για να δείτε ποιο κομμάτι ονομάζω 'πλαίσιο'  δείτε φωτό 5).

Όπως βλέπετε από τις φωτό, αντί ο άξονας να μπαίνει σε ένα ρουλεμάν και το ρουλεμάν σε μια φωλιά του πλαισίου, έχουμε το πρωτόγονο σύστημα που βλέπετε στις φωτό όπου οι επιφάνεις τριβής είναι...ο άξονας και το..πλαίσιο...Από τη μεριά του άξονα δε, βλέπετε και αυτό το μαύρο στρογγυλό όπου δείχνει το τοξάκι αριστερά, το οποίο χώνεται και εφαρμόζει στο σημείο του πλαισίου, εκεί που δείχνει το δεξί τοξάκι...Μιλάμε για νεάτερνταλ και βγάλε...?

Εννοείται πως σε ένα τόσο ακριβό μίξερ κάνανε κάτι τέτοιο (αντί να βάλουνε απλώς ρουλεμάν (όπως γίνεται στο 99% των μοτέρ) τα οποία αυτά είναι που αλλάζεις σε περίπτωση φθοράς), όχι κατά λάθος βέβαια, αλλά για να:

1. φθαρεί σχετικά εύκολα

2. όταν φθαρεί, να αναγκαστείς να βάλεις καινούριο μοτέρ

 

Για πείτε ιδέες τι να κάνω;

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω σε μηχανουργείο να ρωτήσω πόσο θα κοστίσει νου μου φτιάξουν ένα αντίγραφο του 'πλαισίου' αλλά να έχει φωλιά για ρουλεμάν.

Δεν πήγα όμως ακόμα γιατί είναι νωπή η μνήμη (πολλά $$$ ?) από την τελευταία μου επίσκεψη σε μηχανουργείο...

 

Αναμένω προτάσεις.

motor_1.jpg

motor_2.jpg

motor_3.jpg

motor_4.jpg

motor_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο "πλαίσιο" δεν παίρνει να γίνει στον τόρνο φωλιά για ρουλεμάν; 

ένας Χαλάσης χρειάζεται ?

Το κουζινετο του ροτορα είναι σε καλή κατάσταση; 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μηχανουργείο που ρώτησα μου είπε ο μάστορας ότι παίρνει φωλιά για ρουλεμάν.

Υπάρχει όμως περίπτωση να βάλουμε δαχτυλίδι από γραφίτη (αντέχει πιο πολύ όπως μου είπε) στη θέση του υπάρχοντος (τελευταία φωτό, εκεί που δείχνει το δεξί βελάκι, λίγο πιο μέσα).

 

Αυτό το δαχτυλίδι δεν είναι δεν είναι το κουζινέτο; Αυτό είναι το φθαρμένο τμήμα.

Θα του πάω αύριο ολόκληρο το μοτέρ για να μου πει τιμή, γιατί μπορεί να έχει φθαρεί και ο άξονας...

 

(btw κι εγώ φαν του Χαλάση, δεν παίζεται)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως υπάρχει τζόγος μεταξύ άξονα και κουζινέτου (αν λέγεται έτσι αυτό το δαχτυλίδι).

Αυτός είναι ο λόγος που γίνεται όλη αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Είναι ακριβότερη κατασκευή τα κουζινέτα

Ακριβότερα από ρουλεμάν; ?

Παράξενο μου φαίνεται.

Δηλαδή το καλό σύστημα κύλισης για τα μοτέρ είναι τα κουζινέτα;

Και τα ρουλεμάν θεωρούνται κατώτερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Ακριβότερα από ρουλεμάν; ?

Παράξενο μου φαίνεται.

Δηλαδή το καλό σύστημα κύλισης για τα μοτέρ είναι τα κουζινέτα;

Και τα ρουλεμάν θεωρούνται κατώτερο;

 

Είναι ακριβότερη κατασκευή όχι καλύτερα… αν εξαιρέσεις τον θόρυβο   

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για το κουζινέτο (σε μαγαζιά με ρουλεμάν και βιομηχανικά είδη) αλλά δεν το βρήκα.

Το έδωσα σε ένα μηχανουργείο και μου είπανε ότι δεν μπορούν να φτιάξουν αντίγραφο του κουζινέτου επειδή το υλικό (μείγμα γραφίτη - μπρούτζου κλπ, έχει την ιδιότητα να αυτολιπαίνεται. Απορροφάει λάδι) από το οποίο φτιάχνονται τα κουζινέτα δεν πωλείται πια.

Οπότε θα μου φτιάξουν (στο' πλαίσιο') φωλιά για ρουλεμάν συν ένα αποστάτη.

Σύνολο 30 ευρώ.

Πώς σας φαίνεται η τιμή;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έφτιαξε φωλιά για ρουλεμάν, μου έβαλε και ρουλεμάν. Φαίνεται οκ, δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Ο λόγος;  Μου λείπουν (το ένα το..έσπασα...το άλλο το...έχασα...?) δυο ελάσματα που συγκρατούν τις θήκες των καρβουνακίων (οι θήκες είναι το άσπρο πλαστικό στη φωτό):

1278297625_DSC-0162-Copy.thumb.jpg.da7fc8350ff09dbc48340b671a1548b3.jpg

 

Καμιά ιδέα πού να βρω τέτοια ελάσματα;

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα έλασμα από το μεταλλικό μέρος μιας...σπάτουλας, μια χαρά φαίνεται να κρατάει! (φτου μην το βασκάνω)

Για λίγο που το δούλεψα το μίξερ φαινόταν οκ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.