Jump to content



Συνδεση 2 ενισχυτων σε εναν μικτη


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να συνδέσω 2 ενισχυτές σε έναν μίκτη? Θέλω να παίζει στον έναν όροφο διαφορετική μουσική απο ότι στον άλλον αλλά να ελέγχεται απο τον ίδιο μίκτη. Κάποιος μου είπε οτι μπορεί να γίνει αν ο μίκτης έχει έξοδο booth.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά θέλεις να συνδέσεις 2 πηγές σε έναν μίκτη ο οποίος θα δίνει 2 εξόδους και η κάθε έξοδο θα πηγαίνει σε ξεχωριστό ενισχυτή σωστά?

 

οι μίκτες έχουν την λογική πολλών εισόδων και μίας εξόδου (εξού και το όνομα)

οι ενισχυτές έχουν την λογική μίας εισόδου και μίας εξόδου

 

πιθανόν να υπάρχουν μίκτες που βγάζουν περισσότερες από μία εξόδους άλλα φαντάζομαι θα είναι και πιο ακριβοί,

 

κάτι μου λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που φαντάζεσαι με απλό τρόπο,

 

το εύκολο που μου έρχεται στο μυαλό μου είναι από μία πηγή να κάνεις το stereo σε mono και από μία δεύτερη πηγή το ίδιο, δίνοντας στον μίκτη την μία πηγή σαν Left την άλλη σαν Right ώστε σε κάθε όροφο να ρίξεις το σήμα που χρειάζεσαι άλλα είναι μπέρδεμα...

 

αν δεν έχεις σκοπό να έχεις πολλές πηγές κάνε ανεξάρτητους τους 2 ορόφους βγάζοντας από την εξίσωση τελείως τον μίκτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με το booth! Η έξοδος booth βγάζει το ίδιο σήμα με την main έξοδο και έχει απλά ξεχωριστό έλεγχο της έντασης.

Αυτό που θες είναι μίκτης με direct εξόδους στα κανάλια,αλλά είναι σίγουρα ακριβότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ακόμα και με τον πιο φτηνό μίκτη.

Ο ένας ενισχυτής θα παίρνει σήμα από την έξοδο του μίκτη και ο δεύτερος από τα ακουστικά μέσω του headphone cue νομίζω λέγεται.

Αυτό τώρα για τι είναι; Για μαγαζί ή για σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το κτίριο είναι γυμναστήριο και μάλλον θα γίνει το εξής: θα βάλω ξεχωριστό ενισχυτή στον έναν όροφο με 2 δικά του ηχεία και θα προσθέσω αναγκαστικά και 2 ακόμα ηχεία και θα τα βάλω στο booth του μίκτη/ενισχυτή που βρίσκεται στο ισόγειο. 'Οσο για το headphone cue που είπε ο φίλος δεν ξέρω πως μπορεί να γίνεται και τι ποιότητα θα έχει. Ενδεικτικά ο μίκτης είναι ο behringer djx-700, o ένας ενισχυτής είναι επαγγελματικός master audio με fs audio loudspeakers (δεν θυμάμαι μοντέλα) το λοιπό σέτ είναι οικιακός pioneer A-20. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.