Jump to content



Δίλημμα και προβληματισμοί για αγορά λαπτοπ


Recommended Posts

Έχω καταλήξει σε:

  • 8750H
  • 17"
  • HHd+SSD 256GB
  • RAM, 8GB ή 16GB με δυνατότητα επέκτασης μεχρι 32
  • Αγορά μόνο από Ελλάδα επειδή θέλω να το έχω μέσα στην επόμενη εβδομάδα και δεν εχω χρόνο να ψάχνομαι με τις εγγυήσεις αν πάει κάτι στραβά.
  • Αν πάρω 8GB+128GB θα προχωρησσω μονος μου την ιδια στιγμη σε αναβάθμιση.

Χρήση επαγγελματική:

  • Όχι παιχνίδια
  • 2D autocad
  • Browsing
  • Office
  • Multitasking

Ψάχνοντας στο skroutz υπάρχουν μόνο 2 επιλογές γι αυτά τα κριτήρια:

  • Dell G3 3779 (διάφορες εκδόσεις με διαφορετική χωρητικοτητα ram &ssd)
  • MSI GL73 8RD (διάφορες εκδόσεις με διαφορετική χωρητικοτητα ram &ssd)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια απ τα δύο προτείνετε εκτος κι αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση που να πληρεί τα παραπάνω κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

imo προτεινω το DELL λογω εγγυησης κυριως και δευτερευοντος η αξιοπιστια

αυτα απο προσωπικη αποψη και γνωση των dell αρκετα χρονια τωρα

παραδειγμα - λαπτοπ της κορης μου ,εφαγε 1 χρονο υγρασια Κερκυρας (αν ξερεις) 1 χρονο Γαλλια (σπουδες) κι επιστροφη κερκυρα

2-3 μηνες πριν ληξη η εγγυηση παρουσιασε προβλημα το wifi  - σε 1 εβδομαδα επισκευαστηκε (αλλαγη μητρικης)

ειχαν κανει κι ενα λαθος κι εστειλαν αλλη μητρικη παρομοια η οποια μας εμεινε δωρο...

και μετα απο 10 μερες μας ηρθε νεα μητρικη απο Γαλλια ! ...δεν ξερω τον λογο , παντως κατα το χρονο που πηγε εκει ,ειχαμε μεταφερει μεσω support και το δικαιωμα εγγυησης εκει για καθε ενδεχομενο (δηλωνεις διευθυνση/τηλεφωνο κλπ)

το λαπτοπ το εχει ακομα και το δουλευει επαγγελματικα και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα

και στα χρονια που ασχοληθηκα με το σερβις τα προβληματα τους συνηθως ηταν  σκλ.δισκος ή κακομεταχειριση πελατη (νερα,μπουνιες!,πτωση)

απο την αλλη τα msi δεν τα εχω σε μεγαλη υποληψη ,ισως γιατι απο τα λιγα συγκριτικα που επιασα στα χερια μου ειχαν θεματακια...

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nbdlvsnn έγραψε:

Αν πάρω 8GB+128GB θα προχωρησσω μονος μου την ιδια στιγμη σε αναβάθμιση.

 

Μην το κάνετε. Πάρτε το έτοιμο. Πάνω-κάτω, το ίδιο θα σας κοστίσει και θα έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο, καθώς, για να γίνει οποιαδήποτε αναβάθμιση πρέπει να ανοιχθεί η κάσα, να αφαιρεθεί ολόκληρη η πλάτη, πράγμα που ενδεχομένως παραβιάζει την εγγύηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Μην το κάνετε. Πάρτε το έτοιμο. Πάνω-κάτω, το ίδιο θα σας κοστίσει και θα έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο, καθώς, για να γίνει οποιαδήποτε αναβάθμιση πρέπει να ανοιχθεί η κάσα, να αφαιρεθεί ολόκληρη η πλάτη, πράγμα που ενδεχομένως παραβιάζει την εγγύηση. 

 

Ναι κι εγώ αυτό ήθελα αλλά δεν έχει 2ο δίσκο.

Κάποια άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τη ραμ να γράψω κάτι, είναι τόσο ακριβές που κανείς δε θα σου δώσει 1 16άρι ντιμάκι αν δεν το ζητήσεις συγκεκριμένα. Άν σου βάλουν 2 8άρια πρέπει μετά να τα διώξεις και να πάρεις 2 16άρια!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2018 at 3:19 ΜΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

Μόνο για τη ραμ να γράψω κάτι, είναι τόσο ακριβές που κανείς δε θα σου δώσει 1 16άρι ντιμάκι αν δεν το ζητήσεις συγκεκριμένα. Άν σου βάλουν 2 8άρια πρέπει μετά να τα διώξεις και να πάρεις 2 16άρια!!

 

 

Ε γιατί αν το ζητήσω θα μου βάλουν 1 16άρα με δικό τους κόστος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος nbdlvsnn έγραψε:

 

Ε γιατί αν το ζητήσω θα μου βάλουν 1 16άρα με δικό τους κόστος;

Ειχα ρωτησει προσθηκη ssd στον κωτσοβολο , λεει πως για να το κανει αυτο ενα μαγαζι πρεπει να τους επιτρεπουν στο τμημα σερβις να ανοιγουν λαπτοπ απο την εταιρια και το εξαρτημα που θα βαλεις να ειναι απαραιτητα δικο τους .

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.