Jump to content



Suse Pro 9.1 update


Gi0

Recommended Posts

Αφου εχω τελειωσει την βασικη εγκατασταση του suse pro 9.1 παω να κανω update μεσω yast απο οπου και επιλεγω τα επιθυμητα πακετα.Μερικα απο αυτα,το gcc,καθως και μερικοι emulators.Αναφερω τα συγκεκριμενα γιατι ειναι μερικα απο αυτα που"καιγομαι"να εγκαταστησω.Αφου αλλαζω τα cd αναλογα με το τι μου ζηταει το yast,και ενω δειχνει να κανει τα παντα εγκατασταση,στο τελος μου πεταει το εξης μηνυμα

"These packages Returned an error"με μια λιστα με τα προαναφερθεντα(μεσα σ αυτα το gcc και μερικοι emulators οπως ειπα και πριν)και το μονο που μπορω να κανω ειναι να πατησω ok.Τι κανω λαθος???..Η τουλαχιστον να μαθω ποιο ειναι το λαθος που προκυπτει.Δεν ειμαι κανενας guru,so somebody :help:

Nα τονισω πως προκειται για virtual pc στο vmware.

Link to comment
Share on other sites

1) θα σου έλεγα να ελέγξεις τα cd σου

2) μήπως έχει κάποιο conflict το vmware? δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

δεν δοκιμάζεις ένα ένα τα πακετάκια??

αν νομίζεις ότι φταίει το 1), μπορείς να κατεβάσεις rpm από το net:D

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε sotiri απαντησες κατευθειαν!

Να τα ελεγξω τα cd αλλα πως??:p Δεν νομιζω να εννοεις αν ειναι readable ετσι?(Ευτυχως ή δυστυχως ειναι μια χαρα απο αυτην την αποψη)

Τα εκανα και image και εβαλα στο vmware να βλεπει το image σαν cdrom,αλλα τζιφος και παλι.

Για conflict τι να πω,δεν μου πεταει τιποτα περιεργο,αλλα θα το ψαξω μια και το ανεφερες.

Δοκιμασα και μονο του το gcc αλλα,nop,αγυριστο κεφαλι..

Μαλλον παω για την τελευταια λυση..(γ@#$ την dial up!sign08.gif )

Edit:Μια ματια που ριχνω στα forums του VMware,δεν φαινεται να εχει κανεις αντιστοιχο προβλημα,οποτε υποθετω πως κατι κανω εγω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

all day (and night) tech support :hehe:

τι να σου πω, συνήθως είναι θέμα dependencies η μη εγκατάσταση, αλλά το yast στο δείχνει και σου λέει ποια άλλα πακέτα θέλει. μία όχι και τόσο έξυπνη λύση είναι να ξανακάνεις την εγκατάσταση και να διαλέξεις από την αρχή να σου περάσει τα πακέτα που θέλεις ( οπότε τα κάνει όλα εντελώς αυτόματα και αποκλείεται να κάνεις λάθος :D )

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα καινουρια εγκατασταση οπως προτεινες Σωτηρη αλλα μπα...

Επελεξα ολα τα πακετα που ηθελα απο την αρχη και αφου εδειχνε(οπως και πριν)πως η εγκατασταση παει καλα,μετα το 100%,μου πεταξε μηνυμα"These packages Returned an error"και παλι..Μαλλον παω για κατεβασμα των rpm.

sign20.gif και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.