Jump to content



External HDD για αποθήκευση και ποιόν?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Μιας και ο παλιός Toshiba 1TB εξωτερικός δίσκος που έχω έχει φτάσει κοντά στο σεληνόφως της ζωής του, ήρθε η ώρα να επενδύσω σε ένα νέο εξωτερικό.

Δε θα ήθελα κατι ογκώδες με εξωτερική τροφοδοσία, αν και θα είναι σε σταθερό σημείο πάνω στο pc  όλο το 24ωρο.

Θα έχει όλα τα αρχεία μου και θα λειτουργεί και σαν δίσκος αποθήκευσης των αρχείων που κατεβάζω.

Σίγουρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2Tb (ίσως και 3Tb).

Προσωπικά σκεφτόμουν κάτι σε WD ή Seagate.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο? ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ntontotis έγραψε:

θα είναι σε σταθερό σημείο πάνω στο pc  όλο το 24ωρο.

 

Αφού θα είναι μονίμως εκεί, ποιος ο λόγος να είναι εξωτερικός; Να κινδυνεύει να σας πέσει κάτω; Πάρτε έναν ακριβό εσωτερικό. Western Digital Gold, Hitachi Ultrastar, Seagate constellation, κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι, αξιόπιστo σύστημα αποθήκευσης είναι αυτό που υλοποιείται με δύο αναξιόπιστους δίσκους, και λέγεται raid-1. Αν, πάλι, επιμένετε σε εξωτερικό μονό δίσκο, πάρτε έναν Western Digital Elements ή My Book. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ntontotis έγραψε:

Καλημέρα σε όλους,

 

Μιας και ο παλιός Toshiba 1TB εξωτερικός δίσκος που έχω έχει φτάσει κοντά στο σεληνόφως της ζωής του, ήρθε η ώρα να επενδύσω σε ένα νέο εξωτερικό.

Δε θα ήθελα κατι ογκώδες με εξωτερική τροφοδοσία, αν και θα είναι σε σταθερό σημείο πάνω στο pc  όλο το 24ωρο.

Θα έχει όλα τα αρχεία μου και θα λειτουργεί και σαν δίσκος αποθήκευσης των αρχείων που κατεβάζω.

Σίγουρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2Tb (ίσως και 3Tb).

Προσωπικά σκεφτόμουν κάτι σε WD ή Seagate.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο? ?

Ποιο αξιοπιστη λυση ειναι σιγουρα σε 3,5''

Ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο, ποσα διαθετεις για δισκο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ntontotis έγραψε:

Θα πρέπει να είναι εξωτερικός διότι δεν υπάρχει χώρος εσωτερικά του κουτιού. Είναι τύπου cube το κουτί.

Μέχρι 120 ευρώ σκεφτόμουν.

https://www.skroutz.gr/s/12624656/Western-Digital-My-Passport-Ultra-2TB-2017.html

Οχι απο τις πιο "συμφερουσες" λυσεις, αλλα απο τις πιο αξιοπιστες σε εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

@ Ntontotis

 

Αν το έχεις, πάρε μια 2.5άρα θήκη raidsonic, πέτα του και ένα καλό 2.5άρι σκληρό πάνω και άσε τα σκουπίδια της western digital για άλλους.

Μόνο κερδισμένος θα βγεις.

Link to comment
Share on other sites

@virus777 ναι, ποιάνουνε τα χέρια μου και το είχα σκεφτεί να το κάνω με εξωτερική θήκη, αλλά με ποιόν πάλι να το συνδυάσω? Με έναν Seagate και ένα Icy Box ? 

Ή να πάω σε ένα Wd elements και να μήν το πολύ-μοιρολογώ το θέμα? ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έλεγα, έχει και τη θήκη από σιλικόνη για να προστατεύει από ελαφριές πτώσεις το δίσκο.

Αν θες το ελάχιστο failure rate για το δίσκο που θα βάλεις, οι πιο αξιόπιστοι θεωρούνται οι hitachi.

Μπορείς αν θέλεις να ρίξεις και μια ματιά στα στατιστικά της blackblaze για να πάρεις μια ιδέα.

 

Αν θες κάτι να σου κρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια, μακριά από τους έτοιμους εξωτερικούς με τις άθλιες θήκες τους, και τους φτηνούς δίσκους που βάζουν μέσα.

Ειδικά ο elements που ανέφερες, είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να πάρεις, για αυτό έχει και χαμηλή τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.