Jump to content



2070 EVGA VS ASUS


Recommended Posts

Ανάμεσα στις 2 απο κάτω...


https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RTX2070-O8G-GAMING/overview/
                                                     

                                                                VS

https://www.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-2277-KR

Θα πήγαινα στην EVGA χωρις να το σκεφτώ αλλα availability ΜΗΔΕΝ. Επομένως η θα περιμένω EVGA η θα πάω σε ASUS αν είναι το ίδιο καλή η και καλύτερη.
Κοιτάω επιδόσεις/θερμοκρασίες/φασαρία και RMA service(ελπίζω να μην χρειαστεί)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Κοιτάω επιδόσεις/θερμοκρασίες/φασαρία και RMA service(ελπίζω να μην χρειαστεί)

 

Ίδιες/asus/asus/evga. Με τη σειρά που τα είπες.

Επίσης νομίζω η 2070 ftw3 δεν έχει κυκλκοφορήσει ακόμα, από το site είχαν βγάλει μόνο xc(ultra και απλή) και black. Πριν τελειώσουν εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, virus777 said:

 

Ίδιες/asus/asus/evga. Με τη σειρά που τα είπες.

Επίσης νομίζω η 2070 ftw3 δεν έχει κυκλκοφορήσει ακόμα, από το site είχαν βγάλει μόνο xc(ultra και απλή) και black. Πριν τελειώσουν εννοείται.

Απο ότι μου είπε η EVGA βγήκε αλλα τελειώσαν πολύ γρήγορα.(ΜΠΟΡΕΙ να εννοούσαν γενικά για τις 2070 βέβαια γιατι δεν υπάρχει καμία).οπως επίσης μου λένε οτι κάνουν οσο πιο γρήγορα μπορούνε για να βγάλουν αλλες στην αγορά αλλα ημερομηνία προφανώς και δεν δίνουν ούτε κάν διάστημα πχ 10-20μέρες η 30-50etc etc
Αρα λες οτι είτε την μια είτε την αλλη είναι ακριβώς το ίδιο σε temps/performance/tb? 
Με την σειρά που τα είπα??'/ Σε εχασα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με τη σειρά που τα έγραψες.
Επιδόσεις ίδιες, σε temps και θόρυβο καλύτερη η asus και το rma της evga απλά είναι το καλύτερο.

Αν και μεταξύ μας το καπέλο της strix είναι μεγάλο.
Συγκεκριμένα κάτω από 750€ χωρίς τα μεταφορικά δεν την έχω βρει πουθενά, ενώ η ftw3 θα έρχεται στα 640€ με μεταφορικά μέσα.

Ε αν είναι να δώσεις 750 πολύ απλά πας σε rtx 2080 πλέον, οι οποίες ξεκινάνε από τα 800 παρά κάτι ψιλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, virus777 said:

Σου απάντησα με τη σειρά που τα έγραψες.
Επιδόσεις ίδιες, σε temps και θόρυβο καλύτερη η asus και το rma της evga απλά είναι το καλύτερο.

Αν και μεταξύ μας το καπέλο της strix είναι μεγάλο.
Συγκεκριμένα κάτω από 750€ χωρίς τα μεταφορικά δεν την έχω βρει πουθενά, ενώ η ftw3 θα έρχεται στα 640€ με μεταφορικά μέσα.

Ε αν είναι να δώσεις 750 πολύ απλά πας σε rtx 2080 πλέον, οι οποίες ξεκινάνε από τα 800 παρά κάτι ψιλά.

Ησουν κατατοπιστικότατος!!
Τώρα που πάμε στο θέμα τιμής...(δεν το ανέφερα στην αρχή γιατι θα μπλέκαμε με τον όποιο να λεει το δικό του VFM).
Η αλήθεια είναι οτι την ASUS την βρίσκω στα 723 με μεταφορικά αλλα και πάλι είναι πάρα πολλά.
Η EVGA δίνει τιμή 619(χωρις μεταφορικά) το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ποια θα είναι η τιμή της στην Ελλάδα.;/
Και λέω για Ελλάδα γιατι ενω σε σύγκριση με την XC ULTRA που είναι πολύ κοντά η τιμή της στην Ελλάδα με αυτής στο site είδα σε site του εξωτερικού κάτι 730-750 για την FTW3 επομένως δεν είμαι και σίγουρος αν θα μπορώ να την πάρω απο ελλάδα στα 650.

Ο λόγος που "επιμένω" απο Ελλάδα είναι λόγο τιμολογίου γιατι η EVGA δεν βγάζει τιμολόγιο.
Αν ξέρω οτι θα περιμένω 1μήνα MAX και θα την βγεί-αγοράσω στα 650 έχει καλώς αλλα είναι και κάτι που δεν μπορεί να μου απαντήσει κανείς.Προς το παρόν η FTW3 δεν υπάρχει καν στα site που έχουν τα ελληνικά μαγαζιά απο τους προμηθευτές τους(αγγλία-γερμανία-ιταλία).MG Manager -VisionStudio δεν τις βλέπουν κάν.
Στα 800euro που λές τώρα για 2080 δεν το σκέφτομαι καν γιατι δεν είναι μόνο τα παραπάνω λεφ΄τα αλλα γιατι δεν θα την αξιοποιήσω μιας και η 2070 είναι overkill για εμένα και επομένως προτιμώ να δώσω 700euro απο 800++ για να πάρω την ASUS 2080 Turbo.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι θες από Ελλάδα μόνο, οπότε άκυρη η ftw3.

Η Asus turbo δεν βλέπω πως δικαιολογεί τα 700 σαν υλοποίηση, θα σου πρότεινα να πας εδώ:

www.skroutz.gr/s/16331484/MSI-GeForce-RTX-2070-8GB-Gaming-Z-8G.html#

 

Η xc ultra που μου γράφεις έχε υπόψη οτι είναι 2.75 slot και κάπου 1.5 kg αν θυμάμαι καλά.

Αν δεν σε χαλάνε τα παραπάνω, είναι μία χαρά υλοποίηση.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Δεν είπες ότι θες από Ελλάδα μόνο, οπότε άκυρη η ftw3.

Η Asus turbo δεν βλέπω πως δικαιολογεί τα 700 σαν υλοποίηση, θα σου πρότεινα να πας εδώ:

www.skroutz.gr/s/16331484/MSI-GeForce-RTX-2070-8GB-Gaming-Z-8G.html#

 

Η xc ultra που μου γράφεις έχε υπόψη οτι είναι 2.75 slot και κάπου 1.5 kg αν θυμάμαι καλά.

Αν δεν σε χαλάνε τα παραπάνω, είναι μία χαρά υλοποίηση. 

 Proper. Διάβασα ότι να ναι πριν, ήμουν στο δρόμο. Αγνόησε τη δεύτερη γραμμή.

 

Ωστόσο από ότι βλέπω φέρνει ένα διαδικτυακό ελληνικό μαγαζί την 2070 strix oc στα 673€ που δεν είναι καθόλου άσχημα τη δεδομένη στιγμή.

Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι αυτή τη στιγμή το καλύτερο deal από Ελλάδα τώρα είναι η msi gaming z στα 620€.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@virus777....Καλημέρα!
Δες εδω σε τι τιμή την έχουν ΧΩΡΙΣ να ντρέπονται....(και δεν μιλάμε κάν για FTW3)
https://www.skroutz.gr/s/16377989/EVGA-GeForce-RTX-2070-8GB-XC-Ultra-Gaming-08G-P4-2173-KR.html

και δες πόσο έπεσε η ASUS
https://www.skroutz.gr/s/16539127/Asus-GeForce-RTX-2070-8GB-Rog-Strix-Gaming-90YV0C91-M0NA00.html

Είναι η Α8 και οχι η Ο8 αλλα και πάλι έπεσε 50+euro!
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαθεσιμότητα η evga για αυτό.
Μόνο η ultra υπήρχε, τώρα πάει και αυτή...
Αναμένεται τις επόμενες μέρες να διαθέσει πάλι κάποια κομμάτια στο site της, αλλά η ζήτηση είναι μεγάλη.

Σε βλέπω ψημένο για την Asus πάντως, ε;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, virus777 said:

Δεν έχει διαθεσιμότητα η evga για αυτό.
Μόνο η ultra υπήρχε, τώρα πάει και αυτή...
Αναμένεται τις επόμενες μέρες να διαθέσει πάλι κάποια κομμάτια στο site της, αλλά η ζήτηση είναι μεγάλη.

Σε βλέπω ψημένο για την Asus πάντως, ε;

ναι το ξέρω..
Μεσα στην εβδομάδα περίμεναν στην EVGA US(California) μια παράδοσης απο ΟΛΕΣ τις 2070(χωρις να ξέρω πόσα κομμάτια απο την κάθεμια) αλλα FTW3 ακόμα πουθενά.Πριν 1 εβδομάδα είχε διαθεσημότητα μόνο σε XC μετά είχε μόνο σε XC ULTRA τώρα έχει πάλι μόνο στην XC ULTRA.
700++ δεν πρόκειτε να δώσω είτε για την FTW3 είτε για την O8 της ASUS. 
Θέλω να πάρω 650-700 την FTW3 αλλιώς σαν δευτερη επιλογή την O8 ASUS.Δεν θα έλεγα οτι με ψήνει αλλα επειδή εχω ΟΛΑ τα parts απο το pc στημένα πάνω στο γραφείο(ακόμα δεν έχω κάνει καν unboxing(σκέψου πόσο κρατιέμαι))και θέλω να στήσω το pc να το χαρώ αν δεν βρώ με τίποτα FTW3 θα πάω σε Asus ναι..:/
Το μόνο που με "κρατάει" και δεν αναγκάζομαι ακόμα να κάνω άμεση αγορά είναι οτι περιμένω την οθόνη που έκανα επιστροφή απο BLB,αλλιώς θα έπερνα gpu μέσα στην εβδομάδα.

Στην χειρότερη ΜΑΛΛΟΝ θα πάρω αυτή απο εδώ.
https://www.caseking.de/evga-geforce-rtx-2070-xc-ultra-8192-mb-gddr6-gcev-334.html

Αν επικοινωνήσω απο πριν μαζί τους μου είπαν οτι μπορούνε να μου κόψουνε κανονικά τιμολόγιο ΠΡΙΝ να καταχωρήσω την παραγγελία.Διότι κάτι καλώδια που πήρα μου είπαν οτι έπρεπε να ενημερώσω απο πριν για να κοπεί τιμολόγιο και τώρα δεν γίνεται αλλα επειδή ήταν μικρό το κόστος δεν με ενόχλησε.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

@virus777 δες τι βρήκα...!:D
https://newstore.gr/computers-accessories/hardware/gpu/asus-rog-strix-rtx2070-o8g-gaming-8-gb-gddr6-90yv0c90-m0na00/?sl=el
Να περιμένω για FTW3 2εβδομάδες ακόμα?
Να πάρω XC ultra σε 629euro η αυτή στα 673???
Αιντε πες εσυ!Οσο θέλω EVGA τόσο η ASUS τα κάνει πιο ελκυστικά ....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SpirosKGR said:

Και δε βάζεις αλλα 100 να πας σε 2080;

2070 μέχρι 550 και πολλά είναι

Προτιμώ μια καλή υλοποίηση και απο την κάρτα που θα πάω θα είναι καλή σαν build/cooling φασαρία κλπ..Μια καλή υλοποίηση 2080 δεν νομίζω οτι βρίσκεις με κάτω απο 800.
630-650 απο 800 είναι 150euro διαφορά και τα 650 είναι πάρα πολλά για τον ρόλο που θα έχει η κάρτα επομένως μου φαίνονται "πεταμένα" λεφτα άσχετα αν είναι πιο VFM.
Μην ξεχνάς οτι οι κάρτες ftw3-rog strix o8 είναι απο τις καλύτερες υλοποιήσεις και μια αντίστοιχη 2080 ξεφευγει.
Προτιμώ να έχω μια "τούμπανη" 2070 παρά μια 2080 φτωχή με +100/150euro.Ετσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

@virus777 δες τι βρήκα...!:D
https://newstore.gr/computers-accessories/hardware/gpu/asus-rog-strix-rtx2070-o8g-gaming-8-gb-gddr6-90yv0c90-m0na00/?sl=el
Να περιμένω για FTW3 2εβδομάδες ακόμα?
Να πάρω XC ultra σε 629euro η αυτή στα 673???
Αιντε πες εσυ!Οσο θέλω EVGA τόσο η ASUS τα κάνει πιο ελκυστικά ....

Αν μπορείς να σου βγάλει τιμολόγιο χτύπα την, είναι η καλύτερη υλοποίηση.

 

Νωρίτερα σήμερα κάποιο ελληνικό ιντερνετομάγαζο είχε βγάλει την msi gaming Z στα ~580κάτι.

Αν και βαριόμουν να πάω για 3η φορά σερί σε msi, μου φάνηκε καλό το deal.

Τους παίρνω τηλ, μου λένε 7-15 μέρες, λέω ok παραγγέλνω. Πάω σε 10 λεπτά να την παραγγείλω από το site...error 404 page not found.

Μάλλον δεν είχαν υπολογίσει κάτι σωστά :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες πάντως έβρισκες την Gaming OC έκδοση της Gigabyte και λίγο παραπάνω την MSI TRIO X . 780-800

 

Η 2070 είναι ουσιαστικά μια 1080+~10% περίπου. Κατ εμέ πάνω απο 550 ευρώ θεωρείται ακριβό

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SpirosKGR said:

Πριν μερικές μέρες πάντως έβρισκες την Gaming OC έκδοση της Gigabyte και λίγο παραπάνω την MSI TRIO X . 780-800

 

Η 2070 είναι ουσιαστικά μια 1080+~10% περίπου. Κατ εμέ πάνω απο 550 ευρώ θεωρείται ακριβό

 

Καταλαβαίνω τι λές αλλα το ακριβο είναι πάντα πολύ σχετικό.
Πριν χρόνια με 700 euro είχες ΟΟΟΟΤΙ καλύτερο(ακριβότερο) υπήρχε...Τώρα με 700 αγοράζει μια αρκετά-πολύ καλή κάρτα και για το αντίστοιχο ότι καλύτερο θέλεις 1500.
Γενικά οι τιμές έχουν ξεφύγει σε ΟΛΑ τα πράγματα!Εγω όπως δεν θα έπερνα τότε την κάρτα με τα 700 έτσι δεν θα πάρω και αυτή με τα 1500euro.Δεν έχει σημασία άλλωστε αν μπορείς να την αγοράσεις αλλα αν υπάρχει λόγος να αγοράσεις τέτοια κάρτα.Είναι σαν να είσαι gamer και να έχει SLI με 2080Ti...
Με μια 2070αυτη την στιγμή παίζεις και κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε λογικά πλαίσια(οχι οθόνες 40icn curved με απειρες αναλύσεις) και αφού με υπερκαλύπτει η 2070 θα πάω σε ενα καλό-ποιοτικό build της.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, virus777 said:

Πρόλαβες χτες την strix oc @Staxtis;

Βλέπω η τιμή της πήρε την ανιούσα πάλι.

714€ ή φτηνότερη εγχώρια από 640κάτι που είχε φτάσει το απογευματάκι :hm:

ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπήκα 9:30 το πρωί να την πάρω και είχαν αλλάξει!!
Υπομονη και αλλη θα κάνω :(
Πήρα τήλ σήμερα το newstore να μάθω πότε θα έχω το καινούργιο monitor για να δώ και πόσες μέρες υπομονή θα πρέπει να κάνω..Δεν έμαθα.Αυριο ελπίζω να ξέρω.Είναι λίγο αλλα ντάλα το μαγάζι.Εξυπηρετικοί αλλα ο μόνος που δίνει απαντήσεις-πληροφορίες είναι ο ιδιοκτήτης και πρέπει να πάρεις τηλ να πεις να σε πάρει αυτό να σε καλέσει πιο μετα και εχουν και ΦΟΒΕΡΟ ωράριο. Εχεις ξαναδεί 11-15:00 Δευτέρα-Πέμπτη και Παρασκευη 9-14:00??axaxxaxa

PS: @virus777 παίζει και μια ακόμα σε "καλά" λεφτα...
https://www.skroutz.gr/s/16291304/Gigabyte-GeForce-RTX-2070-8GB-GV-N2070AORUS-X-8GC.html
Να την παρακολουθώ και αυτή μήπως την βρώ και πιο κα΄τω αυριο-μεθάυριο η δεν αξίζει το build.
Απο clocks την βλέπω καλά 1815 μιλάω μόνο για την xtreme οχι για αλλες GB.

 

Spoiler

ΠΟΥ**ΝΑ EVGA μας έχει φάει την ψυχή.!@!

 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.