Jump to content


Bleeding Πολύ?Λίγο?


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Πήρα αυτο το Monitor και έκανα έλεγχο για bleeding-dead pixel.
Dead pixel δεν εχει πουθενά και σε κανένα χρώμα..
Bleeding είναι στις παρακάτω photos..
Το πόσο πολύ λίγο φάινεται έχει να κάνει με την λήψη όπως επίσς και με τον φωτισμό του χώρου!
Επίσης στις photo φαίνεται σίγουρα περισσότερο αλλα όσοι βγάζουν φωτογραφία και δείχνουν bleeding φαίνεται περισσότερο απο τις photos αρα καταλαβαίνετε το πόσο πολύ-λίγο είναι όποιοι έχετε λίγο πιο έμπειρο μάτι και γνώση για BLB σε IPS.
Το monitor ειναι ACER XB271HU.
Να το στείλω για αλλαγή?Χθές το παρέλαβα το Monitor.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα παιχνίδι μαυρίλα πχ κάποιο horor ή το witcher  και βάλτην στο γραφείο να κεντραριστείς απέναντι της διότι αλλάζοντας γωνία θέασης αλλάζει και το bleed κλπ

 

αν έχεις αλλοίωση χρώματος στείλτο πίσω έσκασες ένα σκασμό λεφτά , άντε να σοβαρευτούν οι εταιρίεςπ ου πουλάνε οθόνες

 

εγώ είχα τέτοιο bleed το χειρότερο (όπως είναι στις φωτογραφίες που στέλνω έτσι φαίνονταν και στα αλήθεια) 34lg ultrawide freesync

Spoiler

 

660611902_mauroseskoteinodwmatio.thumb.jpg.f030901b6073d041b5717d38ada6d16b.jpg

 

36534383_2864656370226781_4163158911509069824_n.thumb.jpg.2b76a9568fd90deac6f71c3be4db2c6b.jpg

 

36578960_2864652820227136_785842774510403584_n.thumb.jpg.267791a78d4ce87d234ad12f2faefbad.jpg

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να την βάλω με Games κλπ δεν γίνετε προς το παρόν διότι δεν υπάρχει pc τέτοιο..
την έβαλα σε 2 pc ένα για δουλειά-htpc.
View My Video
Ορίστε ένα video σκούρο για να δείτε περισσότερα!(Είναι demo απο OLED TV μέσω YouTube)
Ελπίζω να είναι πιο ξεκάθαρό απο το video για να βγάλετε συμπέρασμα!Τωρα στην πραγματικότητα πώς είναι απο κοντά...Υπάρχει προτίνετε κάποιον καλύτερο τρόπο απο video-Photo ετσι όπως έβγαλα?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Staxtis said:

Να την βάλω με Games κλπ δεν γίνετε προς το παρόν διότι δεν υπάρχει pc τέτοιο..
την έβαλα σε 2 pc ένα για δουλειά-htpc.
View My Video
Ορίστε ένα video σκούρο για να δείτε περισσότερα!(Είναι demo απο OLED TV μέσω YouTube)
Ελπίζω να είναι πιο ξεκάθαρό απο το video για να βγάλετε συμπέρασμα!Τωρα στην πραγματικότητα πώς είναι απο κοντά...Υπάρχει προτίνετε κάποιον καλύτερο τρόπο απο video-Photo ετσι όπως έβγαλα?

 

πρέπει να είναι φυσιολογικό διότι όταν αλλάζεις γωνία θέασης αλλάζει και το glow εκεί που αλλάζεις τις γωνίες θέασης

τσέκαρε εδώ https://www.limscave.com/reduce-ips-glow

μια ιδέα να έχεις για όποια απόφαση και να πάρεις για να μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο με το service ότι υπάρχει το ips glow ναι είναι δεκτό αλλά εδώ γίνεται του  bleeding του κάγκελου πχ

 

ips glow αλλάζει με την γωνία θέασης όσο ποιο πλάγια πας φαίνεται

bleeding όπου και να σε φαίνεται

 

πχ στο παρακάτω βίντεο θα δεις καθώς έρχετε πίσω και αλλάζει γωνίες θέασης φαίνεται το glow του monitor και το λίγο bleeding πάνω δεξιά

 

 

 

Eπεσες σε άτομο όπου φέτος αγόρασε δύο φορές οθόνες και τις δύο τις έστειλε πίσω την μία πήρα NAS server και έφτιαξα και με την άλλη πήρα τα λεφτά και πήγα διακοπές ?

dell alienware to 24.5 με τα 240 fps tn έκανε κάτι βλακείες δεν συχρόνιζε σωστά το πάνελ όταν κουνούσες αριστερά η δεξιά και έβλεπες το κενό ανάμεσα στα pixels φαντάσου κάτι τέτιο ? χτύπησε το OCD πίσω 

μετά η 34 LG utlra wide είχε το παραπάνω χάλι πίσω και αυτή !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

 Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται να έχεις θέμα. Στις άλλες δύο, όχι. 

Του Νικόλα, ας πούμε, είναι πιο έντονο και φαίνεται στο witcher 3 (μοιάζει σαν να καλύπτει το κάτω αριστερό μέρος της οθόνης).

Δύσκολα μπορεί να εξαχθεί συμπέρασμα. Αν, πάντως, το βλέπεις ξεκάθαρα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού (μια κιτρινίλα που καλύπτει την οθόνη), άλλαξέ την.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Εγώ, πάλι, θα το είχα αλλάξει χτες.

Αν το πρόβλημα είναι τόσο εμφανές, όπως στην πρώτη φωτογραφία, ναι.

Στις άλλες δύο, όμως, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο.

Το πρόβλημα, σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ότι μόνον ο φίλος μας γνωρίζει το επίπεδο ανοχής του σε τέτοια φαινόμενα.

Κατά πόσον το ips glow των φώτο είναι αποδεκτό ή όχι, εξαρτάται από τον εκάστοτε χρήστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το βίντεο το είπα.

Αν δεν είχε φιλόξενερώσει και ο ίδιος, δε θα ανέβαζε βίντεο ούτε φωτογραφίες θα τράβαγε :)

Αν είχα δώσει εγώ μόλις 7 με 7μιση κατοστάρικα ζεστά, θα ήθελα να ένιωθα σωστά σε σχέση με την πρόσφατη αγορά μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Από το βίντεο το είπα.

Αν δεν είχε φιλόξενερώσει και ο ίδιος, δε θα ανέβαζε βίντεο ούτε φωτογραφίες θα τράβαγε :)

Αν είχα δώσει εγώ μόλις 7 με 7μιση κατοστάρικα ζεστά, θα ήθελα να ένιωθα σωστά σε σχέση με την πρόσφατη αγορά μου.

Ναι, γι' αυτό λέω ότι εξαρτάται από τον εκάστοτε χρήστη. Προσωπικά, ας πούμε, ούτε που θα το κοιτούσα. Άλλος, όμως, θα είχε πάρει τα βουνά.

Παίζει ρόλο και η τιμή, συμφωνώ απολύτως. Είναι γενικό το κακό με το qc/inherent flaws των οθονών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1f0356909ff3030f7a9070684cf62909.jpg11e52c8abd5226e6a9a908d4919d2f62.jpg

Αυτές νομίζω είναι οι πιο κοντά στην πραγματικότητα φωτογραφίες που μπορώ να βγάλω.
Αν σκετείτε οτι οπως φαίνεται λίγο μπλέ και όχι μάυρη όλη η οθ´ονη αντίστοιχα στην πραγματικότητα και το bleeding φαίνεται λίγο λιγότερο!

Ο λόγος που δεν την γύρισα «χθές» είναι γιατι φοβάμαι μην έρθει χειρότερο και ξανά χειρότερο κλπ κλπ...Δεν ξέρω πόσο «ανεκτικός» πρέπει να είμαι.
Επειδή λοιπόν είμαι αρκετά «ψείρας» φοβάμαι μην βλέπω φαντάσματα και μεγενθύνω το πρόβλημα στο μυαλό μου-μάτια μου!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλο το stock να πάνε να γαργαληθούν 700+ ευρώ monitor είναι όχι 200 ευρώ !!!

Δεν έχει δικαιολογίες !!! να κάνανε σωστά την δουλειά τους

Έχει παραγίνει το κακό με τα μόνιτορ !


Πας και τους το λες εξαρχής θα ξεστοκάρω όλη την αποθήκη αν δεν κάτσει σωστό monitor εδώ θα είμαι ( tip αυτό το λες αν πας και το δεύτερο monitor πίσω)

 

edit

κάνουν και κάτι ύπουλες τακτικές οι εταιρίες τα RMA τα κάνουν γύρες , έχετε το στο νου σας !

η LG που πήρα η 34 που ήταν σαν ευχήλεια στην οθόνη είχε ένα μικρό σημαδάκι πίσω !

 

και ερωτώ εγώ τα πλαστικά ήταν μπόμπα (καλά) κλπ αλλά γιατί είχε πίσω αυτό το σημαδάκι πως έγινε αυτό απάντηση δεν πήρα ποτέ απάντηση

+ ότι δεν είχαν να μου δώσουν άλλο και ας περίμενα , φέρανε μετά από 15 μέρες νέες ! ΟΥΣΤ !

Spoiler

gratzounia.thumb.jpg.99f52a94fc4b262a4df9218fcc00a0cd.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πακέταρα κιόλας!
Εγω τους πήρα απο χθές τηλ και κανόνισα για RMA καλού κακού και θα το ακύρωναναν έλεγα οκ..
Αλλα και εγώ σήμερα αυτό ειπα.
700ευρο για οθ´ονη..ΑΣ ΕΚΑΝΑΝ καλύτερο quality control!
Τα παιδια απο το μαγαζί μου είπαν αν θέλεις σου κάνουμε επιστροφή..Εγω ζήτησα αντικατάσταση φυσικα!
Σας ευχαριστώ πολυ παιδια.
Απο εβδομάδα θα έχω νέα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.