Jump to content



Ερώτηση περί βαψίματος ...


Recommended Posts

Καλημέρα.

Να ρωτήσω και εγώ αν γνωρίζει κανείς ....

 

Φτιάχνω μία αποθήκη που ήταν σε κακιά χάλια εδώ και δεκαετίες και θέλω να την ξαναβάψω. Το θέμα είναι ότι είναι βαμμένη μέχρι περίπου το 1.5m με λαδομπογιά την οποία προσπάθησα να αφαιρέσω με φλόγιστρο, όπως φαίνεται στην φώτο 1 όμως από κάτω βγαίνει αυτό το πράσινο υπόστρωμα το οποίο δεν ξέρω τι είναι ....

83876750_2018-11-0913_50_30.jpg.d89714369516cddbfeed4b3aeb7e6209.jpg

Πάνω από το 1.5M είναι αν κατάλαβα καλά υδρόχρωμα (κόλλα) .

Στην Φώτο 2 φαίνεται η αλλαγή στο 1.5m

1850672854_2018-11-0913_50_24.jpg.4bfd1ad68fdda17973f6a78edb4fcbe5.jpg

Και η κόλλα σε πολλά σημεία είναι σε αυτή την κατάσταση, όπως και το ταβάνι από υγρασία...

806100073_2018-11-0913_51_17.jpg.0941630fa26a615d6f593e11b44b6c0b.jpg

Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι αυτό το πράσινο ? Αν την ξηλώσω την λαδομπογιά μπορώ να το περάσω πλαστικό ?

Και τι χρειάζεται πριν ? (Αστάρι απλό?)  Υπόψιν σε ορισμένα σημεία έχει σοβατιστεί ξανά τοπικά.

 

Υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος αφαίρεσης τους εκτός από το φλόγιστρο στην λαδομπογιά και ξύσιμο/τρίψιμο στην κόλα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα η κόλλα βγαίνει ευκολότερα αν την μουσκεύεις με ένα σφουγγάρι και μετά την ξύνεις. Έτσι καθάρισα τα ταβάνια σε σπίτι που επισκευάζω. Για την λαδομπογιά δεν χρειάζεται να την αφαιρέσης  μπορεί να τριφτεί και να βαφτεί από πάνω με πλαστικό. Η Βιβεχρώμ μου είπε ότι δεν χρειάζεται ούτε αστάρι. Για να είμαι σίγουρος την αστάρωσα αφού την έτριψα. Προσοχή δεν μιλάμε για τμήματα που βάζουμε την σπάτουλα από κάτω και φεύγουν λουρίδες. Για αστάρι η Βιβεχρώμ μου πρότεινε και χρησιμοποίησα για εσωτερικό χώρο Vivedur νερού. Πραγματικά είναι πολύ καλό και γλυτώνεις τις αναθυμιάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι αποθηκη, ενα χερι καλο ασταρι κ βαψε 2 χερια απο πανω....

Δεν αξιζει περισσοτερη ταλαιπωρια, το αποτελεσμα δεν θα ναι τελειο , αλλα η δουλεια θα γινει μια χαρα...βαλε φωτεινο -ανοιχτο- χρωμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να κάνω μια ερώτηση περί βαψιματος γι'αυτό ανεσυρα το παλιό θέμα να μη φτιάχνω καινούργιο.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα επιπλακι-παπουτσοθηκη για το μπαλκόνι. Χρησιμοποίησα περισσότερο ότι είχα από ξύλα, ποδαράκια κλπ για να περιορίσω το κόστος κ αποφάσισα να το βάψω λαδομπογια μιας που θα ήταν σε εξωτερικό χώρο, να αντέξει περισσότερο. 

Από λάθος έβαψα με βελατουρα νερού (έκανα κ κάτι άλλο κ τα μπερδεψα) οπότε μετά δεν μπορούσα να βάλω τη λαδομπογια που είχα.  Αγόρασα από το λυρόυ μετά από ερώτηση σε υπάλληλο εκεί ντουκοχρωμα νερού. Όντως έστρωσε καλά με 2 χέρια αλλά μετά από μια εβδομάδα έξω βλέπω να ξεφτιζει στις άκρες κ να φαίνεται το άσπρο της βελατουρας.

Υπάρχει κάτι να κάνω να το σώσω;

Υπόψην ότι δεν είναι ένα επιπλακι που επιδέχεται... καλλιγραφίας, δεν είναι κάτι σπουδαίο δλδ οπότε να τρίψω από την αρχή κ να ξαναβαψω με λαδομπογια δε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.