Jump to content



Command line και ελληνικοί χαρακτήρες


Recommended Posts

Χαίρετε παίδες. Θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Το ζήτημα που έχω είναι ότι προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το Robocopy σε W10 x64 ENG latest έτσι ώστε να κάνω κάποια backups. Οπότε έγραψα ένα .bat αρχείο.

Ορίστε η αρχική έκδοση:

robocopy "D:\Τα έγγραφά μου" "S:\BackUp\Τα έγγραφά μου - BackUp" /MIR /FFT /R:3 /W:10 /Z
pause

Το ζήτημα με τη συγκεκριμένη έκδοση είναι ότι δεν έτρεχε καν το .bat. Όμως παίρνοντας το κείμενο και βάζοντάς το στο command line, δεν τρέχει κάν και το μήνυμα που παίρνω είναι το εξής:

 2018/12/04 20:34:13 ERROR 2 (0x00000002) Accessing Source Directory D:\╘ά ▌ήή±ά÷▄ ΉΎΫ\
The system cannot find the file specified. 

Οπότε μετά το διαμόρφωσα προσθέτοντας την εντολή chcp 1253 και πλέον είναι ως εξής:

chcp 1253
robocopy "D:\Τα έγγραφά μου" "S:\BackUp\Τα έγγραφά μου - BackUp" /MIR /FFT /R:3 /W:10 /Z
pause

Βάζοντας το chcp το .bat δουλεύει! Αλλά... στο command line δε διαβάζει πάλι τους ελληνικούς χαρακτήρες και βλέπω κάτι τέτοιο:

14    D:\’ β¨­α £¦¬\
                           0    D:\’ β¨­α £¦¬\PS-IL Extras\

Δεν είναι δυνατόν να μην μπορεί το command line να δείξει ελληνικούς χαρακτήρες εν έτει 2018...

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Greek (Greece) γράφει.

Άρα λογικά δε φταίει αυτό, ε;

 

 

To περίεργο της υπόθεσης είναι ότι όταν θα τρέξω την εντολή

robocopy "D:\Τα έγγραφά μου" "S:\BackUp\Τα έγγραφά μου - BackUp" /MIR /FFT /R:3 /W:10 /Z

σε ένα απλό cmd κάνοντας ένα απλό copy paste και όχι μέσω του .bat Αρχείου τότε όλα λειτουργούν και τα δείχνει μια χαρά. Πολύ περίεργο πάντως..

Έγινε επεξεργασία από dimxr
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

Δοκίμασε πρώτα στη γραμμή εντολών που θα τρέξεις το batch file, να τρέξεις


chcp 65001

και μετά εκτέλεσέ το.

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια... Αλλά δυστυχώς δεν τρέχει πάλι...

2018/12/05 10:38:13 ERROR 2 (0x00000002) Accessing Source Directory D:\?? ??????? ???\
The system cannot find the file specified.

 

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το chcp 65001 και το πήρε το cmd κανονικά...

Μετά πήγα και έτρεξα το .bat file που είναι το εξής σε UTF-8 και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

 

D:\Τα έγγραφά μου>Ύ╗┐robocopy "D:\╬ν╬▒ ╬φ╬│╬│╧Β╬▒╧Η╬υ ╬╝╬┐╧Ζ" "S:\BackUp\╬ν╬▒ ╬φ╬│╬│╧Β╬▒╧Η╬υ ╬╝╬┐╧Ζ - BackUp" /MIR /FFT /R:3 /W:10 /Z
'Ύ╗┐robocopy' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

ουφφ....

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα δεν έχει γίνει σωστά η μετατροπή στο αρχείο.

Δοκίμασε το εξής:

1. Άνοιξε το αρχείο με τον κώδικα (πρέπει να διαβάζονται όλοι οι χαρακτήρες)

2. Άνοιξε ένα νέο notepad

3. Copy/Paste τον αρχικό κώδικα στο κενό αρχείο (επίσης πρέπει να διαβάζονται τα Ελληνικά).

4. Save as -> νέο όνομα και επιλογή κωδικοποίησης UTF-8

5. Command prompt και εκτέλεση chcp 65001 και αμέσως μετά

6. Εκτέλεση νέου batch file

 

Εάν δεν δουλέψει, έχω μία τελευταία πρόταση, αλλά δεν νομίζω να χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, κανονικά πριν το robocopy δεν πρέπει να έχει κανέναν ειδικό χαρακτήρα, αυτό σου κάνει τη ζημιά. Μήπως είχες κάποιο κενό, ή άλλο χαρακτήρα;

 

Τελευταία προσπάθεια:

1. Νέο command prompt

2. Copy τον κώδικα (να διαβάζονται οι χαρακτήρες)

3. Μέσα στο command prompt:

copy con test.bat
<paste τον κώδικα με τις εντολές>
Ctr-Z
<Το πλήκτρο Enter>

4. Εκτέλεση test.bat

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παραιτούμαι μετά από άπειρες προσπάθειες.

Δεν ξέρω τι του φταίει, αλλά κάτι της τάξης του bvckup 2 είναι πολύ πιο αξιόπιστο τουλάχιστον για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει... Ίσως ρίξω μια ματιά μόλις μαζέψω πάλι λίγο κουράγιο...

Αυτό δεν είναι ακόμη πιο παλιό; Σε επίπεδο δλδ windows XP,  όχι;

 

Έγινε επεξεργασία από dimxr
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αναφορές για μη σωστή λειτουργία του backup των windows και να είμαι και ειλικρινής, δε θα ήθελα να το αφήσω καθόλου στην τύχη το συγκεκριμένο θέμα.

Με τον ίδιο τρόπο που έχουν παρατήσει το SyncToy και το Robocopy, με τον ίδιο τρόπο δε μου γεμίζει το μάτι κάτι για το οποίο διαβάζω reports ότι μπορεί να μην είναι 100% αξιόπιστο, για μια διεργασία που χρειάζομαι κάτι 100% αξιόπιστο...

 

Επίσης, νομίζω ότι το backup των Windows, δημιουργεί versioning και όχι syncing μεταξύ φακέλων, κάτι που πραγματικά, δεν είναι καθόλου αποδοτικό για τη δουλειά που το χρειάζομαι... ?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου παρόλα αυτά!

Έγινε επεξεργασία από dimxr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.