Jump to content


12V 4pin VS 8pin


Recommended Posts

Καλημέρα σας κύριοι.
Εκανα μια δοκιμή να ανοίξω το καινούργιο μου Build(χωρις ολα τα parts)να το στήσω να το έχω έτοιμο γιατι κουράστικα να τα βλέπω στα κουτιά τους...Kαι είδα οτι τα rgb της μητρικής δεν άναψαν καθόλου.
Αυτο που είδα λοιπόν είναι(οπως το λεει και στο βιβλιαράκι απο το psu)
Οτι το τροφοδοτικό μου έχει 12v 4pins αλλα όχι 12v 8pin...Μέχρι και τα 650w(που είναι το δικό μου είναι) τα 750-850-1000 έχουν και 12v 8pin. be quite straight power 11
η μητρική μου έχει πέρα απο το 24Pin και 4pin και 8pin 12v.! GB Z390 Ultra
Αυτό που νομίζω-ξέρω είναι οτι οι Motherboard θέλουν το 24+8Pin για να τα δουλέψουν και μετα το extra 4pin το βάζεις αν εχει αρκετό πράγμα οπως SLI κλπ κλπ...Κανω λάθος?
Το μόνο αντίστοιχο καλώδιο που έχει σε 8pin είναι αυτό που μπαίνουν στην GPU και το καλώδιο το ένα γράφει VGA1 και VGA2το αλλο...!Αυτά όπως απο όσο είδα και θυμάμαι(χθες) δεν είναι ακριβώς τα ίδια..Τα τετραγωνισμένα pins τους είναι σε διαφορετικά σημεία αρα πιθανότατα δεν θα μπαίνει κάν.

Καμια ιδέα?
 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλημέρα,

μετά από την ίδια την bequiet
https://www.bequiet.com/en/powersupply/1253

πας technical data -> open all -> κάνεις scroll
και βλέπεις p4+4 cpu που εννοεί 4+4pin για cpu που θα μπει στο 8pin της μητρικής σου
και οι 8pin συνδέσεις για κάρτα γραφικών είναι διαφορετικές και όντως(καλώς) δεν κουμπώνουν

 

τώρα αν κάτι λείπει απο το τροφοδοτικό σου δεν ξέρω

 

ps. φίλος που σκεφτόταν z390ud (και αυτή με 8+4 pin cpu) του είπαν οτι το extra 4pin είναι μόνο για extreme oc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το 8pin για cpu δεν ταιριάζει στο 8pin για gpu. Βέβαια υπάρχουν τροφοδοτικά(συνήθως μεγάλα) που εκτός απ το 8pin cpu έχουν ακόμη ένα καλώδιο 4+4pin cpu για extra παροχή ρεύματος όταν απαιτείται (overclocking). Συνήθως δεν χρησιμοποιείται, πιο πολύ είναι θέμα marketing όπως στην δική μου περίπτωση με την MSI B450 Carbon και τον 2600Χ που δεν υπάρχει περίπτωση να τραβήξει τόσο ρεύμα . Παρόλα αυτά επειδή το τροφοδοτικό μου είχε επιπλέον 4+4pin cpu το έχω συνδέσει ήδη. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει αν το αφαιρέσω, υποθέτω θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Τώρα αν στην δική σου περίπτωση ο επεξεργαστής απαιτεί πολύ περισσότερη ισχύ και είναι απαιτούμενο το έξτρα 4pin δεν το γνωρίζω. Αν ισχύει αυτό τότε θα χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό. Πάντως όσον αφορά τα rgb υποθέτω ότι θα πρέπει να τα ενεργοποιήσεις απ τα Bios ή μέσω κάποιου προγράμματος που θα κατεβάσεις απ το site του κατασκευαστή. Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με τα παραπάνω που είπαμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shattered said:

Αρχικά καλημέρα,

μετά από την ίδια την bequiet
https://www.bequiet.com/en/powersupply/1253

πας technical data -> open all -> κάνεις scroll
και βλέπεις p4+4 cpu που εννοεί 4+4pin για cpu που θα μπει στο 8pin της μητρικής σου
και οι 8pin συνδέσεις για κάρτα γραφικών είναι διαφορετικές και όντως(καλώς) δεν κουμπώνουν

 

τώρα αν κάτι λείπει απο το τροφοδοτικό σου δεν ξέρω

 

ps. φίλος που σκεφτόταν z390ud (και αυτή με 8+4 pin cpu) του είπαν οτι το extra 4pin είναι μόνο για extreme oc

 

36 minutes ago, Physiciant said:

Όντως το 8pin για cpu δεν ταιριάζει στο 8pin για gpu. Βέβαια υπάρχουν τροφοδοτικά(συνήθως μεγάλα) που εκτός απ το 8pin cpu έχουν ακόμη ένα καλώδιο 4+4pin cpu για extra παροχή ρεύματος όταν απαιτείται (overclocking). Συνήθως δεν χρησιμοποιείται, πιο πολύ είναι θέμα marketing όπως στην δική μου περίπτωση με την MSI B450 Carbon και τον 2600Χ που δεν υπάρχει περίπτωση να τραβήξει τόσο ρεύμα . Παρόλα αυτά επειδή το τροφοδοτικό μου είχε επιπλέον 4+4pin cpu το έχω συνδέσει ήδη. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει αν το αφαιρέσω, υποθέτω θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Τώρα αν στην δική σου περίπτωση ο επεξεργαστής απαιτεί πολύ περισσότερη ισχύ και είναι απαιτούμενο το έξτρα 4pin δεν το γνωρίζω. Αν ισχύει αυτό τότε θα χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό. Πάντως όσον αφορά τα rgb υποθέτω ότι θα πρέπει να τα ενεργοποιήσεις απ τα Bios ή μέσω κάποιου προγράμματος που θα κατεβάσεις απ το site του κατασκευαστή. Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με τα παραπάνω που είπαμε. 

Να σας ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου για τον χρόνο σας.

Και εγώ ξέρω όπως είπα οτι τα 4pin είναι για extra αν δεν φτάνει...2gpu + CPU + overclock και αν δεν φτάνει το ρευμα να έχει και εκείνο.
Αρα μου λές να βάλω τα 2Χ4 pin στο ενα 8pin Που έχει για να κάνω την δουλειά μου...
Οσο για τα rgb τα ανέφερα γιατι σίγουρα θα άνοιγαν όπως ανοίγουν όλα τα rgb Παντα απλα΄δεν είναι set.Το βασικό πρόβλημα είναι οτι μόλις το άνοιξα κράτησε ανοιχτό 5sec Και ενα reboot.Που είναι λογικό χωρίς το 8pin.
Θέλω να ελπίζω οτι αν συνδέσω τα 2X4=8pin σήμερα θα είμαι οκ...!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Staxtis said:

 

Να σας ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου για τον χρόνο σας.

Και εγώ ξέρω όπως είπα οτι τα 4pin είναι για extra αν δεν φτάνει...2gpu + CPU + overclock και αν δεν φτάνει το ρευμα να έχει και εκείνο.
Αρα μου λές να βάλω τα 2Χ4 pin στο ενα 8pin Που έχει για να κάνω την δουλειά μου...
Οσο για τα rgb τα ανέφερα γιατι σίγουρα θα άνοιγαν όπως ανοίγουν όλα τα rgb Παντα απλα΄δεν είναι set.Το βασικό πρόβλημα είναι οτι μόλις το άνοιξα κράτησε ανοιχτό 5sec Και ενα reboot.Που είναι λογικό χωρίς το 8pin.
Θέλω να ελπίζω οτι αν συνδέσω τα 2X4=8pin σήμερα θα είμαι οκ...!

 

για τα rgb δεν έχω ιδέα(δεν είχα hardware με rgb.. οκ ψέμα το ποντίκι μου που έχει είναι μονιμα off)
αλλά ναι το 4+4 "κολλάει" μεταξύ τους (όπως κάναμε 8pin στις κάρτες γραφικών τα 6+2)

κύριο το 8pin, βοηθητικό το extra 4 pin

 

τα 5sec μπορεί να ήταν απο memory training

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shattered said:

 

για τα rgb δεν έχω ιδέα(δεν είχα hardware με rgb.. οκ ψέμα το ποντίκι μου που έχει είναι μονιμα off)
αλλά ναι το 4+4 "κολλάει" μεταξύ τους (όπως κάναμε 8pin στις κάρτες γραφικών τα 6+2)

κύριο το 8pin, βοηθητικό το extra 4 pin

 

τα 5sec μπορεί να ήταν απο memory training

Για να γίνω πιο σιγκεκριμένος μόλις πάτησα μπορεί να κράτησε και 10 sec...Κάνει reboot και μτά κρατούσε on ...2-3sec..
Τις μνήμες τις έβαλα αντι στο πρώτο και στο τρίτο slot στο 2ο και στο 4ο slot...Μας πειράζει πουθενά?Δε νομίζω...
Αν δεν έφταιγε το 4-8pin Που αναβόσβήνει το pc τότε έχουμε πρόβλημα..:/

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα συνδέσεις το 8pin και μετά το 4pin (αν έχει βέβαια επιπλέον καλώδιο το τροφοδοτικό σου). Αυτά τα βύσματα είναι μόνο για παροχή ισχύος στον επεξεργαστή. Οι κάρτες γραφικών έχουν δική τους τροφοδοσία, αν εξαιρέσεις τα 75W που τραβάνε απ' την μητρική (λογικά απ' το 24pin). Όσο για τις μνήμες διάβασε το manual. Ο κατασκευαστής συνήθως προτείνει κάποια συγκεκριμένα slots. Το χα παρατηρήσει αυτό και σε Intel αλλά και σε Ryzen που έχω τώρα.

 

Ποια κομμάτια σου λείπουν ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Physiciant said:

Πρώτα θα συνδέσεις το 8pin και μετά το 4pin (αν έχει βέβαια επιπλέον καλώδιο το τροφοδοτικό σου). Αυτά τα βύσματα είναι μόνο για παροχή ισχύος στον επεξεργαστή. Οι κάρτες γραφικών έχουν δική τους τροφοδοσία, αν εξαιρέσεις τα 75W που τραβάνε απ' την μητρική (λογικά απ' το 24pin). Όσο για τις μνήμες διάβασε το manual. Ο κατασκευαστής συνήθως προτείνει κάποια συγκεκριμένα slots. Το χα παρατηρήσει αυτό και σε Intel αλλά και σε Ryzen που έχω τώρα.

 

Ποια κομμάτια σου λείπουν ακόμα;

GPU μου λείπει και Monitor για να ανοίξω το pc.
Monitor μου ήρθε το έστειλα για RMA λόγο bleeding μάλωσα με το μαγαζί γιατί κοιμούνται και 1μήνα μετά ακόμα δεν μου λένε τίποτα.Σημερα(πριν 10 λεπτά0 μου έκαναν επιστροφή χρημάτων και αυτές τις μέρες όπως έγινε τώρα θα παραγγείλω την gpu και το monitor αν το βρω απο αλλου.
Συνήθως τα slots Που δίνουν είναι το 1ο και το 3ό...Εγώ τις έβαλα στο 2ο κα ιστο 4ο γιατι στο πρώτο slot ακουμπούσε το tubing απο την Kraken X62 πάνω στην μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.