Jump to content



download speed και παρενέργειες.


Recommended Posts

Γεια σας παίδες . Έβαλα καινούργια σύνδεση και στο στεαμ μου πιάνει μέχρι 5,7 ΜΒ . Στα άλλα , orign kai battlenet μου πιάνει μέχρι 5 . Εάν υποθέσω ότι είναι σωστό το στεαμ έχω μέχρι 5,7 ΜΒ για να κατεβάζω . 

Σήμερα που κατέβασα το black ops 4 μου πιάνει μέχρι 5 το battlenet .Αφού έχω περιθώριο είπα να βάλω ένα βίντεο στο youtube  για να μην βαριέμαι. Αντί να τραβήξει από το πλεόνασμα που έχω , μου τράβηξε από το download που είχα active και έπεσε στο 3,4 .Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό ? Η σύνδεση είναι άνετη μέχρι το 80 90 /100 και μετά θέλει πίεση από τον άλλο σέρβερ να δώσει το υπόλοιπο 20 με 10 /100 ? Δεν πιάνω σε όλες τις συνθήκες τα 47 μβιτ που πιάνω στο στεαμ ? Ευχαριστώ για το χρόνο σας . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει κάτι. Όλη την σύνδεση σου χρησιμοποιείς.Αυτό που "χάνεις" είναι το overhead στην ουσία και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. 
Έτσι λειτουργεί το πρότυπο xDSL.

https://tdstelecom.com/support/internet/connection-speed-connection-overhead.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια ας ξεκινήσουμε από τα απλά τι πάροχο έχεις και τι σύνδεση

αν έχεις ΟΤΕ και κατά συνέπεια ρουτερ του ΟΤΕ με δύο βήματα μπορείς να δεις πόσο κλειδώνει το router

Spoiler

1.jpg.887aaebe71c6bdc2723701062c922829.jpg

 

και θα δεις τον παρακάτω πίνακα
 

Spoiler

2.thumb.jpg.17796e5694df9e834470364f40f4a3e9.jpg

 

 

τώρα αν θεωρήσουμε ότι έχεις 50αρα σύνδεση

περίπου max (στα Ελληνικά δεδομένα της 50Mbs = είναι 5+Μegabyte/second *) και βάλεις
*Κανονικά η ταχύτητα των 50Mbs αντιστοιχούν σε 6.25Megabyte/second    ///// 50Mbs/8bit=6.25 Megabyte/second) 8bit = 1byte κλπ

 

κατεβάζοντας με 5megabyte/s το δευτερόλεπτο ένα παιχνίδι πρακτικά έχεις τερματίσει την γραμμή
και ανοίγοντας και ένα βίντεο στο youtube το οποίο τραβάει κάμποσο bandwidth , το modem router αρχίζει και διαμοιράζει το bandwidth μεταξύ των πακέτων YOUTUBE και GAME (πολύ απλοϊκά )  οπότε πρέπει να κόψει μία από το ένα μία από το άλλο για να διατηρήσει την ισορροπία

οπότε από το 5,7Megabyte/s μέγιστο πρακτικό το οποίο εξαρτάτε και από τα κέφια του δικτύου του παρόχου αν είναι και άλλοι χρήστες εκτός από το τοπικό δίκτυο του σπιτιού

κατεβάζοντας παράλληα έπεσες στα 3.4Megabyte/sec , θα κάνω την αφέρεση με 5 διότι εκείνη την στιγμή τόσο μπορούσε ο πάροχος να δώσει μαξ 5 - 3,4 = 1,6Megabyte/sec


πάμε παρακάτω να δούμε ένα FULLHD video τι bandwith θέλει , έχω 100αρα οπότε ας ρουφήξει όσο θέλει για να δούμε πόσο ρουφάει
το youtbe ρουφάει για πλάκα το bandwidth 55000Kbps = 55Mbs = 6.875 Megabyte/second

 

Spoiler

image.thumb.png.cec771c75c9649d5260dc9e69d4d16a2.png

 

 

σε HD video στο ίδιο ξεκινάει να φορτώνει με ~30000Kbps = 30Mbs = 3.75 Megabyte/second αλλά επειδή βλέπει ότι έχω γραμμή πάει στο παραπάνω

 

Που θέλω να καταλήξω ποτέ δεν περισσεύει τίποτα αν δουλεύουν όλα σωστά

 

Link to comment
Share on other sites

ote έχω 50αρα και το ρούτερ που δίνει ο οτε . 

τα βίντεο που βλέπω εγώ στο youtube είναι περίπου 0,6 του megabyte σταθερή ταχύτητα . Τα 4κ μπορεί να πάνε στα 2,4 megabyte το δευτερόλεπτο . τις ταχύτητες τις ξέρω γιατί έχω πάντα το εποπτεία πόρων ανοιχτό και βλέπω με τι ταχύτητα κατεβαίνει το βίντεο. Αν και δείχνει τη μέση ταχύτητα και όχι την στιγμιαία. 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
Link to comment
Share on other sites

To youtube δεν θα τραβηξει πάντα όλο το διαθέσιμο bandwidth οπότε μην το χρησιμοποιείς σαν benchmark.
Τρέξε ένα speedtest στο speedtest.net και άμα σου βγάζει γύρω στα 45mbps/5.65mByte download είσαι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Just now, Gregorypeg1000 said:

To youtube δεν θα τραβηξει πάντα όλο το διαθέσιμο bandwidth οπότε μην το χρησιμοποιείς σαν benchmark.
Τρέξε ένα speedtest στο speedtest.net και άμα σου βγάζει γύρω στα 45mbps/5.65mByte download είσαι μια χαρά.

 

η ερώτησή του είναι γιατί υπάρχει πτώση ταχύτητας την ώρα που κατεβάζει game αφού θεωρητικά έχει ακόμα λίγο η γραμμή να δώσει για το youtube
αν κατάλαβα καλά .

έγραψα ένα μικρό σεντονάκι αλλά ήθελε και άλλο δουλειά, οπότε αν υπάρχει κάποια ερώτηση εδώ είμαι να την απαντήσω :D 
@Gregorypeg1000
απλά χρησιμοποίησα το youtube για να δείξω ότι είναι ρουφήχτρα και ότι εν τέλει πρέπει να υπάρχει κάποια μίωση

 

ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι

έχεις μια άπειρη δεξαμενή με νερό (νερό = internet = ταχύτητα internet) και θέλεις να ποτίσεις κάποιους κήπους (κάθε κήπος είναι κάποια εφαρμογή-site, το οτιδήποτε)
Η ταχύτητα-ροή του νερού στο αυλάκι είναι τα Mbs στην προκειμένη περίπτωση η ταχύτητα είναι 50Mbs καθώς το νερό πάει όλο στον Α χωράφι (download game) όλα καλά μέχρι εδώβ αλλά θέλουμε να ποτίσουμε και το Β χωράφι, οπότε τεχνητά φτιάχνουμε ένα Y αυλάκι για να μοιράσουμε το νερό αρχίζει και πάει το νερό και στο χωράφι Β οπότε παρατηρούμε πλέον ότι η ροή νερού στον χωράφι Α έχει ελαττωθεί το ποσοστό που ελαττώθηκε είναι η ροή νερού πλέον στο χωράφι Β .... πολύ απλά
οπότε τίποτα δεν πάει χαμένο

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα μιας και στην περίπτωση του dsl πρέπει να "γυρίσει" και νερό από το χωράφι στη δεξαμενή, μιας και το tcp/ip χρειάζεται handshake.
Επίσης δεν μπορείς πάντα να το χρησιμοποιήσεις όλο μιας και μεταφέρεις πακέτα μεγέθους (ότι ρύθμιση έχει στο μόντεμ σου( Maximum Transmission Unit ) ). Συνήθως 1492 bytes.
Μετά το minimum στο ipv4 είναι 68bytes ενώ στο ipv6 είναι 1280 bytes .
Οπότε ότι κατεβάζεις εσύ πρέπει να σπάσει σε πολύ μικρά κομμάτια, τα οποία μερικές φορές δεν τηρούν το minimum TU και δεν στέλνονται μέχρι να συμπληρωθεί,το οποίο προκαλεί και την μικρή πτώση στην ταχύτητα λήψης επιπρόσθετα στο overhead που αναφέρω στην πρώτη γραμμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Ούτε αυτό είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα μιας και στην περίπτωση του dsl πρέπει να "γυρίσει" και νερό από το χωράφι στη δεξαμενή, μιας και το tcp/ip χρειάζεται handshake.
Επίσης δεν μπορείς πάντα να το χρησιμοποιήσεις όλο μιας και μεταφέρεις πακέτα μεγέθους (ότι ρύθμιση έχει στο μόντεμ σου( Maximum Transmission Unit ) ). Συνήθως 1492 bytes.
Μετά το minimum στο ipv4 είναι 68bytes ενώ στο ipv6 είναι 1280 bytes .
Οπότε ότι κατεβάζεις εσύ πρέπει να σπάσει σε πολύ μικρά κομμάτια, τα οποία μερικές φορές δεν τηρούν το minimum TU και δεν στέλνονται μέχρι να συμπληρωθεί,το οποίο προκαλεί και την μικρή πτώση στην ταχύτητα λήψης επιπρόσθετα στο overhead που αναφέρω στην πρώτη γραμμή.

 

πολύ απλά έγραψα παραπάνω ... με κάλυψες πλήρως πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

Εάν υποθέσω ότι είναι σωστό το στεαμ έχω μέχρι 5,7 ΜΒ για να κατεβάζω . 

Δεν είναι σωστό, γιατί δοκιμάζεις σε έναν σέρβερ που είναι αρκετά μακριά σου (εκτός αν έχουν κάποιον σέρβερ στην Ελλάδα). Το πιο σωστό είναι να κάνεις τη δοκιμή με κάποιον σέρβερ στον πάροχό σου. http://athens-ote.speedtest.net/

 

Ακόμα κι αν είναι σωστό, η ταχύτητα που μπορεί να πετυχαίνεις σε μία στιγμή δεν είναι εγγυημένη για μία άλλη στιγμή, ούτε όταν μιλάμε για διαφορετικούς σέρβερς καθώς προσπαθείς να κατεβάσεις ταυτόχρονα ένα αρχείο και βλέπεις και στο youtube.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

πάμε παρακάτω να δούμε ένα FULLHD video τι bandwith θέλει , έχω 100αρα οπότε ας ρουφήξει όσο θέλει για να δούμε πόσο ρουφάει
το youtbe ρουφάει για πλάκα το bandwidth 55000Kbps = 55Mbs = 6.875 Megabyte/second

Είναι λάθος ο συλλογισμός, το FullHD θέλει γενικά κάπου 7-8Mbps. Απλώς εσένα βρήκε παραπάνω bw και γέμισε τον buffer σχετικά σύντομα, όπως φαίνεται και στο network activity.

Είδα το ίδιο βίντεο με γραμμή 30άρα και δεν ξεφεύγει τόσο πολύ.

image.thumb.png.930ec1be94f2dd9d67b68dd73a05d3b6.png

 

@iseeklife

Η γραμμή σου είναι πολύ καλή και δεν έχει πολύ νόημα να κάθεσαι να το ψειρίζεις τόσο. Επίσης έχε υπ' όψιν σου ότι η ταχύτητα που θα έχεις ανά πάσα χρονική στιγμή εξαρτάται όχι μόνο από την ονομαστική σου ταχύτητα, αλλά και από το oversubscription ratio που εφαρμόζει ο πάροχός σου. Δηλαδή τα 50Mbps σου είναι μοιρασμένα ανάμεσα σε Χ πελάτες, όχι αποκλειστικά δικά σου. Επίσης το ίδιο μπορεί να συμβαίνει σε κάμποσα σημεία της διαδρομής από το μόντεμ σου μέχρι το σέρβερ που επισκέφτεσαι, αν και πολύ πιο σπάνια.

 

Κάτι ακόμα γενικά για τις συνδέσεις και την ταχύτητά τους. Με το που ξεκινάνε να στέλνουν πακέτα, προσπαθούν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Στην πορεία χάνονται κάποια και βάσει αυτών που χάθηκαν επαναπροσδιορίζουν το μέγιστο ρυθμό που μπορούν να στέλνουν. Σε κάποια φάση έχουν κατασταλάξει στο ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούν να στείλουν και κάνουν μικρές μόνο προσπάθειες να στείλουν παραπάνω. Σε μία τέτοια ισορροπία φανταστείτε να αρχίζει μία δεύτερη εφαρμογή να στέλνει πακέτα. Άρα δεν είναι περίεργο να δούμε σημαντικές πτώσεις στην ταχύτητα της αρχικής εφαρμογής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@trendy βρε ο συλλογισμός μου είναι θεωρητικά ότι έχουμε άπειρο bandwidth (τυγχάνει να έχω από τις μεγαλύτερες συνδέσεις για Ελλάδα σε σπίτι), ότι όσο και να χεις άνετα τερματίζει και τέλος ότι το youtube μπορεί να σου χρησιμοποιήσει πολύ το δύκτιο ορίστε παράδειγμα πάει μέχρι εκεί το έχω δει και μέχρι 62Mbps


Τι να πω με 100αρα και firefox έτσι έτσι την βρίσκει το youtube μην τα λες σε εμένα στο youtube να τα πεις ? που μου πιάνει το 50%+ της γραμμής ?

και τέλος έχεις πρόβλημα στην γραμμή :jester: (πλακίτσα εδώ τέλος)

 

έλα καλές γιορτές πολύ το κάψαμε το θέμα όλα δουλεύουν σωστά ! ?  καλά Χριστούγεννα ✨ !

 

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι δεν στην τερματίζει τη γραμμή. Φτάνει 55-62% όπως παρατήρησες από τα 100Mbps που έχεις. Κατεβάζει με τη μέγιστη ταχύτητα που μπορεί για λίγο μέχρι να γεμίσει ο buffer του και μετά αράζει μέχρι να χρειαστεί να ξαναγεμίσει τον buffer. Για να έχεις τερματισμένη γραμμή δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο που θα τραβάει όσο πιο πολύ μπορεί μέχρι να το κατεβάσει όλο από κάποιον ftp στον πάροχό σου.

Γενικά όλες οι εφαρμογές που δεν είναι real time δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Με bursts κατεβάσματος και μετά μένουν idle μέχρι να ξαναζητηθεί κάτι. Για αυτό και τον περισσότερο χρόνο οι γραμμές είναι idle και δουλευεί το oversubscription.

 

Καλά Χριστούγεννα και με το καλό το νέο έτος σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, trendy said:

@ARMAGEDDON αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι δεν στην τερματίζει τη γραμμή. Φτάνει 55-62% όπως παρατήρησες από τα 100Mbps που έχεις. Κατεβάζει με τη μέγιστη ταχύτητα που μπορεί για λίγο μέχρι να γεμίσει ο buffer του και μετά αράζει μέχρι να χρειαστεί να ξαναγεμίσει τον buffer. Για να έχεις τερματισμένη γραμμή δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο που θα τραβάει όσο πιο πολύ μπορεί μέχρι να το κατεβάσει όλο από κάποιον ftp στον πάροχό σου.

Γενικά όλες οι εφαρμογές που δεν είναι real time δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Με bursts κατεβάσματος και μετά μένουν idle μέχρι να ξαναζητηθεί κάτι. Για αυτό και τον περισσότερο χρόνο οι γραμμές είναι idle και δουλευεί το oversubscription.

 

Καλά Χριστούγεννα και με το καλό το νέο έτος σε όλους!

 

Νταξ τώρα δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης ? όσο για το "τερματίζει" μην κολλάμε στις λέξεις !

και 1Gbps εμένα πάλι δεν μου φτάνει ? 

 

?  καλά Χριστούγεννα ✨

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.