Jump to content


Βοήθεια για σύνθεση μεγάλου συστήματος με Custom Watercooling


Recommended Posts

Χροννια σας  πολλα και καλη χροννια.

Επειδη  αυτον τον καιρο  ειμε σε αναζητηση ενος  μεγαλου κουτιου για τους λογους οτι το χρειαζομαι  επειδη  το  θελώ  για να συρναμολογησω το νεο συστημα  που ετοιμαζω αυτον τον καιρο,

ο κυριος στοχος μου στο κουτι εινε  ,  οι παρα  πολυ μεγαλοι χωροι οπως και επισης  και μια custom watercooling  που θα χρησιμοποιηθει  αργοτερα, για  ολοκληρο το συστημα, περα απο αυτο θελω το κουτι να εινε  overflow  και να  μπορει να μονταριστει.εχω  δει  3  κουτια αλλα δεν γνωριζω τα πλεονεκτηματα τους και μειονεκτηματα  τους. η επιλογη  θα γινει σε αυτα  τα  κουτια.

 

  1. OBSIDIAN 1000D SUPER TOWER  -   
  2. ENTHOO ELITE SUPER TOWER CASE - BLACK - 
  3. COSMOS C700M RGB FULL TOWER CASE - BLACK TEMPERED GLASS

 

 

Σε αυτο θα προστεθουν

  • 2  τροφοdoτικα
  • 4 σκληροι δισκοι
  • 2 ssds
  • 2 καρτες  γραφικων.
  • 2 dual cpus (cpu + motherboard)
  • και μια  custom watercooling   στο μελλον

 

 

To  κουττι θα χρησιμοποιηθει για  gaming και  για streaming  και γι αυτο θελω  η επιλογη να γινει σε αυτα τα 3  κουτια

μπορεις να μου πειτε  σε παρακαλω  τα πλεονεκτηματα τους και μειονεκτηματα  τους και πιο μπορει να θεωρηθει, το πιο ιδανικο;

Χροννια σας  πολλα και καλη χροννια

Έγινε επεξεργασία από WALKER32
Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον πληροφοριες  οι 2 cpus  που  εχουμε αυτην την στιγμη εινε   oi   AMD Ryzen 5 2400G Processor , AMD RYZEN  2700

2 καρτες  γραφικων. (1080Ti * 2)

και 2 μητρικες  συμπεριλαβανοται και οι 2 επεξεργαστες πιο πανω.

 

τροφοδοτικα  θα χρησιμοποιησουμε  Corsair AX1600i  και  Corsair SF600 600W

Έγινε επεξεργασία από WALKER32
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά,

 

Αν θέλεις να βάλεις 2 συστήματα, 1 για gaming και 1 για streaming (μικρός ITX) το Coolermaster φεύγει από τη λίστα. 

Αν σ'ενδιαφέρει η μέγιστη δυνατή ψύξη το Obsidian παίρνει τα περισσότερα ψυγεία + ανεμιστήρες και είναι το μεγαλύτερο απ'όλα αλλά προσωπικά δεν θα το σύγκρινα σε ποιότητα κατασκευής με το Enthoo Elite το οποίο είναι άλλη κλάση αλλά είναι μικρότερο εσωτερικά. Σε αυτά τα μεγέθη που είναι και τα δυο δεν θα σου λείψει ο χώρος. 

 

Προσωπικά και για ένα σύστημα θα πήγαινα στο Enthoo Elite και θα είχα πάει και για το σύστημα μου τώρα αν δεν είχα κολλήσει με το Cosmos 2 που το είχα καινούριο στο κουτί του και τελικά κόστισε αρκετά χρήματα με τις μόντες που του έκανα (πάνω από 500 Ευρώ)....για να έχει τα πάντα (USB Type C, Τζάμια, Hot Swap Power Switches, Extra Front Intake Fans, Custom Plexis).....

Θέλεις όμως να βάλεις 2 συστήματα μέσα και εδώ το Obsidian προσφέρει περισσότερο χώρο, καλύτερο airflow και κοστίζει αρκετά λιγότερο....έχε υπόψη σου ότι στο Phantek πληρώνεις και 150-200 Ευρώ συσκευασία λόγω μεταλλικού flight case κάτι που το βρίσκω υπερβολή από την Phanteks αλλά το έκαναν και ανεβάζουν την τιμή του κουτιού χωρίς λόγο. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οποτε  δηλαδη εινε μονοδρομος το  OBSIDIAN 1000D ;

δηλαδη και στα 2 αυτα  κουτια  μπορεις να βαλεις τα ιδια πραγματα ετσι;

εννοω σε θεμα χωρου, περισσότερα ψυγεία + ανεμιστήρες κτλ; custom watercooling   εννοω οτι εχεις πολλαπλους  τροπους  για να κανεις εγκατασταση μια  custom watercooling   ; μετα το  OBSIDIAN 1000D  δεν εινε  πιο φαρδυ σαν κουτι σε σχεση με το  elite;

 

οταν    εννοεις οτι   Enthoo Elite το οποίο είναι άλλη κλάση ; πως το εννοεις αυτο;

γιατι θα πηγαινες στο Enthoo Elite ; και οχι στο  OBSIDI AN 1000D  ;

θελω να πω το  OBSIDIAN 1000D   δεν θα σε καλυπτει απο την στιγμη που και αυτο τα εχει ολα;

Έγινε επεξεργασία από WALKER32
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα  φιλε μου

θελω να σε ρωτησω , μου ειπες τα πλεονεκτηματα και των 2  κουτιων

 

πια μειονεκτηματα πιστευεις οτι εχουν και τα 2 κουτια;

περα απο  αυτο εχω διαβασει οτι το c700m εχει παρα  πολυ προβληματα με το θεμα πως να κανεις τις τοποθετησεις σε  custom watercooling   

αυτο καπου το διαβασα.και  γενικως οτι σαν  κουτι μπορει να εινε εμφανισιακα ωραιο αλλα απο τεχνικης πλευρας οτι  εινε  fail

Έγινε επεξεργασία από WALKER32
Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής και υλικών η Phanteks είναι ανώτερη (αλουμίνια, κοψιματα, finish, joints, τζάμια - αν και στα τζάμια η Cooler Master είναι Top!). Το Corsair δεν είναι κακό φυσικά και ο λόγος που θα πήγαινα στο Enthoo είναι γιατί δεν με νοιάζουν τα εσωτερικά ψυγεία.....πάω σε εξωτερικά τα οποία όμως πιάνουν χώρο, έιναι πιο μπελάς στη σύνδεση και στη συντήρηση, θές καλώδια custom και πολύ μακριά...κτλ....(εγώ πήγα σε αυτή τη λύση γιατί το Cosmos 2 για ψυγεία δεν κάνει (σοβαρά τουλάχιστον)....

 

Αν έφτιαχανα σύστημα που τα θέλω όλα μέσα θα πήγαινα στο Corsair λόγω περισσότερου χώρου και καλύτερου airflow...γιατί έχω δει κάτι πακτωμένα Enthoo με ψυγεία/ανεμιστήρες που είναι σίγουρο ότι δεν αποδίδουν αυτό που πρέπει....

Μην διστάζεις με το Corsair εκτός κι αν δεν σου αρέσει....με το Phanteks θα παιδευτείς πιο πολύ στο στήσιμο και στην υδρόψυξη όχι επειδή δεν είναι καλά σχεδιασμένο, απλά το Corsair είναι πιο φαρδύ και χωράει περισσότερα ψυγεία τα οποία θα παίρνουν καλύτερα τον αέρα..

 

Πάντως για το hardware που αναφέρεις δεν χρειάζεται υδροψυξη και στο Corsair "θα κρυώνει".......εκτός κι αν τη θες για περισσότερα ρεύματα σε overclocking και χαμηλότερες θερμοκρασίες στις Dual GPUs...ένα ένα όμως πρώτα να καταλήξεις στο κουτί δεδομένων των δυο συστημάτων και διπλών καρτών...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη το  corsair θα το παραγγειλω αυριο και θελω ολα τα πραγματα να τα κανω σιγα σιγα.

πρωτου  βαλώ ολα τα πραγματα μεσα θελω σαν 2 βημα   να μου πεις ποσους ανεμιστηρες και πιους θα μου προτεινες να βαλω στο συγκεκριμενο κουτι. επειδη δεχεται παρα  πολλους.

 

εχω δει καπιους ανεμιστηρες καλους

https://www.skroutz.gr/s/13206655/Corsair-LL120-RGB-3-Fan-Pack-with-Lighting-Node-PRO-120mm.html

 

https://www.skroutz.gr/s/13154867/Corsair-LL140-RGB-2-Fan-Pack-140mm.html

και ποσα corsair commander pro θα πρεπει να εχω;

https://www.mgmanager.gr/αξεσουάρ/61894-corsair-commander-pro-6xfan-2xusb-4xtemp-2xrgb-cl-9011110-ww.html

 

 

θελω να εχω ενα πλανο σε αυτα τα πραγματα

 

περα απο αυτο τι ακριβως εινε το corsair commander; εχει σχεση με τον αριθμο των ανεμιστηρων;

Έγινε επεξεργασία από WALKER32
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.