Jump to content



bridge mode ερώτηση


shattered

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum
έβαλα ενα router στο δίκτυό μου και έχω ενα μικρό πρόβλημα στο set up


αρχικά το δίκτυο είναι κάπως έτσι

rj11->modem(from lan port)->(wan port)router->devices(wired+wireless)

και εαν και το set up έγινε μια χαρά και έχω κανονικά internet με το router να κάνει το pppoe call

έχει κολλήσει το κεφάλι μου πως θα μπορώ να μπαίνω στο interface του modem (για να βλέπω σφάλματα κλπ κλπ)
voip δεν έχω

υποθέτω ότι χρειάζομαι κάποιο static route που θα το δηλώσω στο router αλλά πιο ακριβώς έχει κολλήσει το κεφάλι μου(και 2-3 guides που έψαξα στο internet με μπέρδεψαν περισσότερο)

modem ip 192.168.aaa.1
router ip 192.168.bbb.1

μπακάλικη προσωρινή λύση είναι να έχω ανοιχτό dhcp+wifi στο modem και να μπαίνω απο το κινητό στο interface

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

ps. αν πρέπει να πάει στο networking ας το μεταφέρει κάποιος mod

Link to comment
Share on other sites

Αν το μόντεμ έχει κι άλλα LAN κουμπώνεις εκεί  ένα λάπτοπ όποτε θές να κάνεις κάτι. Αλλιώς κοίταξε κάτι στο ΝΑΤ, με source το 192.168.bbb.0/24 & destination 192.168.aaa.0/24. Στο pfSense που έχω κι έχω κάνει bridge, χρειάστηκε να κάνω ενα νέο virtual interface στη θύρα που είναι το μόντεμ, και μετά το ΝΑΤ. Δεν ξέρω τι ακριβώς φοράει το ρούτερ σου για να σου πω παρακάτω, αλλά νομίζω πειραματιζόμενος βάσει τα παραπάνω θα βγάλεις άκρη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Shadow KnighT said:

Αν το μόντεμ έχει κι άλλα LAN κουμπώνεις εκεί  ένα λάπτοπ όποτε θές να κάνεις κάτι. Αλλιώς κοίταξε κάτι στο ΝΑΤ, με source το 192.168.bbb.0/24 & destination 192.168.aaa.0/24. Στο pfSense που έχω κι έχω κάνει bridge, χρειάστηκε να κάνω ενα νέο virtual interface στη θύρα που είναι το μόντεμ, και μετά το ΝΑΤ. Δεν ξέρω τι ακριβώς φοράει το ρούτερ σου για να σου πω παρακάτω, αλλά νομίζω πειραματιζόμενος βάσει τα παραπάνω θα βγάλεις άκρη.

 

οκ θα το δοκιμάσω
το router ειναι tp link archer c9 (στοκ firmware)
το modem fritz 7140

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.